• چهارشنبه، 14 خرداد 1399
  • Wednesday 3 June 2020
گروه خبر: اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 9984  -  22 آبان 1396 ساعت 14:21


ثروت یک پنجم خانوارهای آمریکایی منفی است/ بدهی بیشتر از دارایی
بر اساس تازه ترین بررسی «موسسه مطالعات راهبردی» آمریکا مشخص شد که از هر ۵ خانوار آمریکایی، یک خانوار دارای ثروت منفی یا صفر است. این آمار یعنی میزان بدهی کارت های اعتباری خانوارهای آمریکایی یک تریلیون دلار، بدهی وام دانشجویی یک تریلیون و ۴۰۰ میلیارد دلار؛ ضمن اینکه روند راکت بودن افزایش دستمزدها در حال دامن زدن به این بحران است.
خانه های آمریکایی از زمان رکود بزرگ اقتصادی در این کشور، دوباره ارزش پیدا کرده است؛ اما بسیاری از خانوارهای آمریکایی ثروتی ندارند. میلیون ها خانوار آمریکایی با ثروت منفی و صفر دست و پنجه نرم می کنند که این یعنی بیشتر از آنچه که دارند، بدهکار هستند.
این وضعیت نشان می دهد اگر یک هزینه غیر منتظره مانند خرابی اتومبیل یا بیماری گریبانگیر آنها شود، قادر به پرداخت آن نیستند؛ ضمن اینکه با اجرای قانون جدید کاهش مالیاتی که به نفع ثروتمندان است، فاصله طبقاتی در آمریکا بیشتر خواهد شد.
بر همین اساس، برنامه اصلاح مالیاتی ترامپ تسکینی برای طبقه متوسط آمریکا که نیاز به رشد ثروت و بهبود مشکلات مالی خود دارند، نخواهد بود و یک تحلیل جدید نشان می دهد که مالیات ها برای همه گروه های درآمدی کاهش پیدا می کند و در این میان میلیونرها بیشترین درصد کاهش مالیات را خواهند داشت.
بر پایه این گزارش، درآمد خانوارهای سطح بالا آمریکایی از سال ۱۹۶۳ میلادی تا ۲۰۱۶ میلادی تقریبا ۹۰ درصد افزایش پیدا کرده؛ در حالی که درآمد خانوارهای که در کف جامعه قرار دارند کمتر از ۱۰ درصد رشد داشته است./ایبنا