• شنبه، 21 تیر 1399
  • Saturday 11 July 2020
گروه خبر: اخبار‌مهم / انرژی / گفتگو  -  شماره خبر: 9975  -  22 آبان 1396 ساعت 09:23

سخنگوی کمیسیون انرژی در گفت‌وگو با آفتاب اقتصادی :

طرح تشکیل وزارت انرژی هنوز خام است
توافق شده است
اینکه چرا این خبر از سوی رئیس کمیسیون اجتماعی اعلام شد، خود واکنش‌برانگیز بود، اما سخنگوی کمیسیون انرژی گفت که برخی جنبه‌های این طرح مربوط به کمیسیون اجتماعی است، برای همین این طرح از سوی آنها اعلام شد. عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی اما در این‌باره با اشاره به نشست سران قوای سه‌گانه گفت: در این جلسه علی لاریجانی و حسن روحانی روسای قوای مقننه و مجریه به بحث و بررسی پیرامون ایجاد تغییرات در ساختار دولت پرداختند و به توافقات ضمنی در اینباره رسیدند. وی افزود: براساس این توافق وزارت راه و شهرسازی به دو وزارتخانه مسکن و شهرسازی و امور راهداری تقسیم می‌شود و سازمان شهرداری‌ها از وزارت کشور به وزارت مسکن منتقل خواهد شد. رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس اظهارداشت: همچنین براساس این توافق بنا شد تا امور مربوط به برق از وزارت نیرو جدا و به وزارت نفت ملحق شود و نام وزارت نفت به وزارت انرژی تغییر کند.
عزیزی خاطرنشان کرد: همچنین توافق شد تا وزارتخانه‌ای ایجاد شود که تنها به امورات مربوط به روستاهای کشور رسیدگی کند و حوزه عملکردش به این بخش معطوف باشد. وی افزود: علاوه بر این، سازمان محیط زیست و همچنین منابع طبیعی و بخش آب‌وفاضلاب شهری و روستایی و آب‌منطقه‌ای یک وزارتخانه دیگری را تشکیل دهند. وی افزود: دیگر اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت به دو وزارتخانه توسعه صادرات و بازرگانی تقسیم شود و در مورد وزارت ورزش و جوانان نیز حوزه جوانان از ورزش منفک و در قالب سازمان ملی جوانان به کار خود ادامه دهد. رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در پایان گفت: ما در کمیسیون اقتصادی این تغییرات را مورد بررسی قرار خواهیم داد و کمیسیون باید تا قبل از بررسی بودجه این موضوع به صحن علنی برای تصویب ارائه شود.

طرح خام
اسداله قره خانی الوستانی، سخنگوی کمیسیون انرژی در گفت‌وگو با آفتاب اقتصادی عنوان کرد، واقعیت آن است که تا کنون بحث فراگیری در مورد تفکیک و ادغام بخش‌های از دو وزارتخانه  نفت و نیرو در کمیسیون انرژی صورت نگرفته است و چنین مباحثی نیاز به کار کارشناسی مدقن و همه جانبه نیاز دارد، وی در ادامه افزود که ما ادغام‌های نه چندان موفقی همچون وزارت صنعت، معدن و تجارت را داشته‌ایم  که  اخیراً صحبت از تفکیک دوباره آن در میان برخی منتقدان مطرح شده است، بنابراین نمی‌توان چنین طرح‌هایی را بدون بررسی دقیق مطرح کرد، من هم این خبر را در رسانه‌ها از زبان رئیس کمیسیون اجتماعی شنیده‌ام که ظاهراً در جلسه سران قوا مطرح شده است که وزارت انرژی تشکیل شود. اگر ریاست جمهور چنین نظری دارد، حتماً باید این موضوع در قالب لایحه و نه طرح ارائه شود. هر چند بحث تشکیل وزارت انرژی را هنوز خام می‌دانم. قره خانی گفت : می‌توان برای تلفیق برق در وزارت نفت دلایلی را نیز مطرح کرد، زیرا نیروگاه‌های تولید برق سوخت را به صورت رایگان از وزارت نفت دریافت می‌کنند و به همین خاطر انگیزه چندانی برای به روزرسانی سامانه‌های انتقال و رفع پرتی برق در مسیر ندارند. بدیهی است که اگر وضعیت ارائه سوخت تغییر یابد، ممکن است بتوان شاهد تغییراتی در این زمینه بود. شاید وزارت نفت تمایلی به این موضوع داشته باشد اما باید دید که تا چه میزان می‌توان به نتایج این گفت‌وگو امیدوار بود. وی در بخش دیگری از سخنانش گفت : حضور چند تن از اعضای کمیسیون انرژی بر سر چاه  147رگ سفید تنها برای همیاری  و دلگرمی بوده است و ما قصدی نداشتیم تا در اوایل اتفاق از دوستان توضیحی بخواهیم، در واقع مستحضرید که دلایل بسیاری ممکن است موجب این رخداد شده باشد که باید در آرامش و با اولویت فرو نشاندن آتش بررسی شود. وی افزود به همین منظور از آقای عالی پور دعوت شده است تا برای روز دوشنبه عصر در مجلس شورای اسلامی  و در کمیسیون انرژی حاضر شود تا در  باره‌ای روند اجرای عملیات در چاه 147 رگ سفید به گفت‌وگو بنشینیم، همچنین از شرکت مناطق نفت مرکزی نیز دعوت به عمل آمده تا در روز سه شنبه عصر در جلسه کمیسیون انرژی حضور یابند.

نارضایتی برق از نیرو
در این بین البته مدت مدیدی است که تولید کنندگان برق به ویژه در بخش خصوصی از سیاست‌های وزارت نیرو گله‌مند هستند. رئیس سندیکای صنعت برق در این باره می‌گوید: روال برخورد وزارت نیرو یا دولت با مشتری‌های خارجی و داخلی به شدت متفاوت است یعنی شرکت‌های خارجی که می‌آیند با تضامین و امتیازات ویژه در طرح‌های ما پیشنهاد می‌دهند اما متاسفانه شرکت‌های داخلی از این موضوعات بی‌بهره اند. انتقاد سندیکای صنعت برق از رفتار دوگانه وزارت نیرو با شرکت‌های خارجی و داخلی علی بخشی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما افزود: بحثی که با شرکت یونیت ترکیه وجود داشت و واگذاری نیروگاه به این شرکت، بسیار از وزارت نیرو تقاضا کردیم تا امتیازات و شرایطی که برای ترکیه و شرکت یونیت این کشور در نظر گرفته در اختیار ما قرار دهد، اما متاسفانه با وجود پیگیری‌های متعدد، هیچ وقت به توافق یونیت ترکیه و وزارت نیرو دسترسی پیدا نکردیم. وی اضافه کرد: مپنا بارها به‌عنوان یکی از اعضای سندیکا اعلام کرده همان امتیازاتی را که به یونیت دادید به من بدهید خودم حاضرم با سرمایه‌گذاری، پروژه‌ها را احداث کنم ضمن اینکه اکنون هم می‌گوییم ما توانمندسازی کامل و کافی برای تامین مالی و احداث نیروگاه در کشورمان را داریم کما اینکه در کشورهای همسایه هم داریم انجام می‌دهیم، اما این توانمندی در نظر وزارت نیرو به چشم نمی‌آید. بخشی با بیان اینکه وضع توانمندی‌های داخلی در صنعت برق بسیار مطلوب است گفت: در طرح‌های انتقال اعم از شبکه و خطوط انتقال، پست فشار قوی و متوسط و شبکه‌های توزیع در خودکفایی صددرصدی هستیم به‌جز در رله‌های خاص که وارد می‌شود. وی افزود: علاوه بر اینکه در صنعت خودکفا هستیم امکان صادرات را هم پیدا کردیم که نشان می‌دهد تولیدات کالایی ما از نظر کیفیت و قیمت رقابتی است طوری که سال گذشته بیش از 90 درصد از صادرات خدمات فنی و مهندسی در صنعت آب و برق اتفاق افتاده است. رئیس سندیکای برق گفت: متاسفانه در شرایطی هستیم که شرکت‌های تولید‌کننده و پیمانکار داخلی با ظرفیت کمتر از 40 درصد فعالیت می‌کنند یعنی در عمل فضای رکود کامل حاکم است. البته علت رکود هم کافی نبودن سرمایه‌گذاری در صنعت برق، اجرا نشدن طرح‌ها و موانع صادراتی است. بخشی افزود: اتفاقی که به رکود صنعت داخلی دامن زد و شاید موجب شود صنعت ما به تعطیلی کامل کشیده شود، پکیج کردن طرح و واگذاری آنها به شکل فاینانس به کشورهای خارجی رقیب ما در بازارهای صادراتی است. وی با بیان اینکه این فرمول در نهایت کار را به جایی می‌رساند که همین حداقل ظرفیتی که اکنون فعال است هم به تعطیلی کامل خواهد رسید ادامه داد: وزارت نیرو برق تهران را متولی کرده که تجهیزات 312 پست انتقال و فوق توزیع را به صورت پکیج یک‌جا خریداری کند. بارها از طریق شرکت‌ها و سندیکا نظر کارشناسی خود را در این باره اعلام و اعتراض خود را مطرح کردیم.