• شنبه، 29 تیر 1398
  • Saturday 20 July 2019
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 9830  -  14 آبان 1396 ساعت 20:55

سفیر بلژیک در تهران خواستار شد

امضای تفاهم‌نامه دوجانبه سرمایه‌گذاری بین ایران و بلژیک
سفیر بلژیک در تهران خواستار امضای قرارداد دوجانبه سرمایه‌گذاری و معافیت‌های مالیاتی شد. فرآن‌سوا دله، سفیر بلژیک در تهران در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به سفر هیئت تجاری بلژیکی به کشورمان اظهارداشت: راه‌اندازی هیئت تجاری به این بزرگی کار آسانی نیست و همکاری چندین طرف را می‌طلبد که این اتفاق امروز صورت گرفته است. در این فضای نااطمینانی که وجود دارد، این بازدید پیام ویژه‌ای دارد که شرکت‌های بلژیکی تمایل دارند روابطشان را با ایران گسترش دهند. دولت بلژیک در اتحادیه اروپا فعالانه مسائل ایران را پیگیری می‌کند و تماس‌های دو جانبه‌ای که در این رابطه صورت می‌گیرد، موید این مطلب است.
سفیر بلژیک در تهران افزود: در این راستا بازدید سخنگوی مجلس بلژیک از ایران و ملاقات دکتر روحانی با نخست وزیر بلژیک دو نمونه از این فعالیت‌ها به شمار می‌رود و پیام تمام این دیدارها ابراز تمایل به تقویت روابط دوجانبه دو کشور است. قراردادهایی که امضا شده باید اجرایی شود و به قراردادهای جدید نیز فکر می‌کنیم که مهم ترین آنها تفاهم‌نامه دوجانبه سرمایه‌گذاری است که روند آن کُند بوده و امیدواریم بتوانیم آن را تسریع کنیم.
دله تصریح کرد: امیدواریم هیئت بلژیکی قبل از ترک ایران قرارداد دوجانبه سرمایه‌گذاری را نهایی کنند و معافیت‌های مالیاتی دو جانبه نیز از دیگر برنامه‌های این سفر است. برقراری پرواز مستقیم بین ایران و بلژیک و از سرگیری فعالیت کشتیرانی مایه خوشحالی بوده و رشد روابط تجاری دو کشور امیدوارکننده است. فرصت‌ها و امکانات بسیاری برای همکاری وجود دارد و اقتصاد دو کشور می‌تواند مکمل هم باشد. از لحاظ روابط بانکی و بیمه‌ای به دلیل فضای بی‌ثبات و اقدامات آمریکا روابط با سرعت لازم رشد نکرده که علاقه‌مندیم این اتفاق بیفتد.
وی افزود: به ویژه در مورد فاینانس پروژه‌ها پیشنهاد می‌کنیم مقامات بلندپایه بانکی و اقتصادی ایران به بلژیک سفر کنند تا این روابط با سرعت بیشتری برقرار شود. در بحث ویزای تجار ایرانی روند افزایش تقاضا برای ویزای بلژیک زیاد بوده و سفارت بلژیک جوابگوی این حجم نیست که در حال اقدام برای افزایش نیرو و برون‌سپاری امور مربوط به ویزا هستیم. ایرانیان برای سفرهای تجاری به بلژیک مشکلی ندارند و بسیاری از مواقع مشکلات به دلیل نقص مدارک ارائه شده بوده است.

اعلام آمادگی بانک‌های ایرانی برای افتتاح شعبه در بلژیک
همچنین رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: تعدادی از بانک‌های ایرانی برای افتتاح شعب در بلژیک اعلام آمادگی کرده‌اند که امیدواریم با تعامل دو طرف این اتفاق صورت گیرد. غلامحسین شافعی در دیدار با سفیر بلژیک در تهران و رئیس کل اتاق‌های بازرگانی بلژیک اظهارداشت: روابط ایران و بلژیک سابقه دیرینه‌ای دارد و علاقه به توسعه روابط اقتصادی در هر دو کشور محسوس است. در سفر هیئت بلژیکی دو روز در تهران و دو روز در اصفهان برنامه‌های خوبی تدارک دیده‌ایم و امیدواریم از مذاکرات نتایج مطلوبی را کسب کنیم.
رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه بلژیک از لحاظ آزادی اقتصادی، تجاری و مالی کشوری شاخص در اتحادیه اروپا به شمار می‌رود، گفت: روابط با این کشور برای شرکت‌ها و فعالان اقتصادی ایران حائز اهمیت است. وی با بیان اینکه ردپای بلژیک از گذشته دور در صنایع ما وجود داشته است، گفت: بلژیک از بنیانگذاران اتحادیه اروپا است و بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی در بلژیک مستقر هستند که جذابیت این کشور را برای برقراری روابط دوچندان می‌کند.
شافعی با اشاره به زمینه‌های همکاری ایران و بلژیک تصریح کرد: پزشکی، صنعت خودروسازی، لوازم بهداشتی، مواد معدنی، نفت و گاز، پتروشیمی و به ویژه در صنایع آهن و فولاد می‌توانیم همکاری خوبی داشته باشیم. صنایع بلژیک روی صنایع متوسط متمرکز است و ایران نیز در زمینه صنایع متوسط و کوچک تمرکز دارد که زمینه خوبی برای همکاری محسوب می‌شود. علاوه بر این ایران برای نوسازی صنایع با تکنولوژی نوین برنامه دارد که این مورد نیز می‌تواند زمینه‌ای برای همکاری دو کشور باشد.
رئیس پارلمان بخش خصوصی تاکید کرد: ایران برای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و انتقال دانش فنی در زمینه‌ برنامه‌های آبیاری نوین برنامه‌های ویژه‌ای دارد که با توجه به تجربه بلژیک در این بخش تمایل به استفاده از ظرفیت‌های این کشور داریم. در زمینه حمل و نقل به ویژه حمل و نقل ریلی در برنامه ششم توسعه بهسازی و توسعه قابل توجهی پیش‌بینی شده و این مورد هم می‌تواند یکی از زمینه‌های همکاری دو کشور باشد.
وی با بیان اینکه در گذشته با بلژیک تفاهم‌های زیادی را به انجام رساندیم، تاکید کرد: باید نسبت به اجرایی شدن آنها اقدامات جدی‌تری در هر دو کشور انجام شود و در این سفر یکی از اولویت‌های ما اجرایی شدن تفاهم‌نامه‌های قبلی است. کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور هنوز تشکیل نشده که تشکیل آن می‌تواند زمینه‌ساز ارتقای روابط دو کشور باشد که از طرف بلژیکی تقاضا داریم این اقدام را تسریع بخشد. شافعی با تاکید بر اینکه مبنای اصلی حرکت فعالان اقتصادی دو کشور ارتباطات بانکی و بیمه‌ای است، اظهار داشت: گشایش‌هایی بعد از برجام در این زمینه انجام شده، اما کافی نیست.
به گزارش ایبِنا، رئیس پارلمان بخش خصوصی تصریح کرد: بلژیک نقش بارانداز تعداد دیگری از کشورهای اروپایی را بر عهده دارد و می‌توانیم از طریق این کشور با سایر کشورها ارتباط داشته باشیم، ایران نیز بهترین و امن‌ترین راه دسترسی به کشورهای خاورمیانه است که بلژیک می‌تواند از این ظرفیت استفاده کند. تسهیل رفت و آمد برای تجار و بازرگانان همچنین تسهیل دریافت روادید از مهم‌ترین خواسته‌های فعالان اقتصادی است که از سفیر بلژیک تقاضا داریم همچون گذشته در این زمینه همکاری کنند.