• دوشنبه، 28 مرداد 1398
  • Monday 19 August 2019
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 9748  -  12 آبان 1396 ساعت 18:47

چین خانه میلیاردرهای جهان می‌شود

انباشت ثروت در قاره زرد
برای اولین بار در تاریخ، آسیا بالاترین تعداد میلیاردرهای جهان را در خود جای داده است. براساس گزارش شرکت حسابداری PwC و شرکت خدمات مالی UBS، چین این بسته را رهبری می‌کند و بیش از آمریکا میلیاردر دارد. هر هفته دو میلیاردر در چین متولد می‌شوند، تقریبا تمام تازه‌واردان، خودشان ثروت را ساخته‌اند تا از ارث خانوادگی استفاده کنند. اما آنچه باعث می‌شود، میلیاردرهای چینی بیشترین تاثیر را داشته باشند، مسیر شگفت‌انگیزی است که ثروتمندان آن اخیرا طی کرده اند. در حالیکه میلیاردرهای سراسر جهان در حال پیر شدن هستند، اما این طبقه از چینی‌ها به طور متوسط در سن 55 سالگی به سر می‌برند که شش سال از همتایان خود در ایالات متحده و هفت سال از همتایانشان در اروپا، جوان تر هستند.
لیست میلیارد دلاری
یکی از راه‌هایی که چینی‌ها ثروت جمع می‌کنند، از طریق بازار سهام است. در مقایسه با غرب که در آن میانگین زمان برای شروع استارت‌آپ‌ها به طور عمومی بیش از 10 سال است، کارآفرینان آسیایی ترجیح می‌دهند، لیست شرکت‌های خود را زودتر از طریق عرضه اولیه عمومی راه بیندازند. با راه‌های بسیاری که برای جمع‌آوری کمک‌های مالی وجود دارد، استارت‌آپ‌های جوان آمریکایی در حوزه تکنولوژی از وال‌استریت مانند طاعون دوری می‌کنند.
اوبر، Airbnb، Pinterest و Dropbox همگی از استارت‌آپ‌های برجسته با ارزش بیش از 10 میلیارد دلار هستند که به آرامی رشد می‌کنند و پایدار هستند. برعکس، بنیانگذاران چینی شجاعانه شرکت‌های خود را به جلو هدایت می‌کنند.
بزرگ‌ترین املاک و مستغلات
بزرگان فناوری به کنار، قیمت املاک و مستغلات چینی و همچنین هزینه‌های زیربنایی کمک کرد تا ثروت تازه‌واردان زیاد شود. به طوری که ارزش خالص جمعی هفت توسعه‌دهنده این کشور از ابتدای سال 44 میلیارد دلار اضافه شده است. با وجود تلاش‌های دولت برای آرام کردن بازار داغ املاک، با محدود‌های مختلف وام و محدودیت‌های خرید، حباب قیمت‌ها در شهرهای پیشرو که یکی از مهم‌ترین شهر‌های جهان هستند مانند شانگهای و شنزن به بیش از 60 درصد در سه ماه اول سال رسید. خو جیاین، بنیانگذار China Evergrande، کسی که در یک خانواده روستایی متولد شده است، دارایی‌اش در سال 2017، 272 درصد افزایش یافت. در حال حاضر، خو در لیست ثروتمندان آسیایی در کنار جک ما، رئیس غول تجارت الکترونیک علی بابا، و پونا ما مدیرعامل Tencent قرار گرفته است. رشد سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات چین در ماه‌های اخیر به دلیل افزایش تقاضا رخ داده و هیچ نشانه‌ای از کاهش آن دیده نمی‌شود. اگرچه شی جینپینگ، رئیس‌جمهور چین در نوزدهمین کنگره حزب با صدای بلند گفت که «مسکن برای زندگی است، نه احتکار».

صرف هزینه‌های فرهنگی
مطالعات نشان می‌دهد که میلیاردرهای آسیایی در تلاش برای کشف هویت‌های جدید از طریق میراث فرهنگی هستند. آنها بیشتر درگیر هنر شده‌اند و به طور فزاینده‌ای در ورزش سرمایه‌گذاری می‌کنند. میلیاردرهای آمریکایی هنوز از مجموعه‌داران برتر آثار هنری در سطح جهان هستند، اما چینی‌ها با تاسیس موزه‌های خصوصی در آسیا که در دهه گذشته رشد کرده است، فعال تر شده اند.