• شنبه، 21 تیر 1399
  • Saturday 11 July 2020
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد کلان / گفتگو  -  شماره خبر: 9718  -  12 آبان 1396 ساعت 12:38

عضو کمیسیون اقتصادی در گفتگو با آفتاب اقتصادی :

بررسی حساب بانکی راه حل حذف یارانه ثروتمندان
آفتاب اقتصادی: دولت و همچنین مجلس تلاش بسیاری دارد تا روند فعلی در پرداخت یارانه‌ها را تغییر دهد. اعطای اختیار حذف یارانه ثروتمندان به استان‌ها تا حذف یارانه افراد دارای درآمد بالای 3500000 تومان از جمله مباحث مطرح است. همگان متفق‌القولند که روش فعلی قابل ادامه دادن نیست . یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی در مورد روش شناسایی ثروتمندان توضیح می‌دهد.

دولت قبلی و فعلی در موضوع یارانه‌ها تخلف کردند
ناصر موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی در گفت‌وگو با آفتاب اقتصادی گفت : مباحثی که در برخی رسانه‌ها پیرامون اعطایی اختیارات بودجه‌ای به استان‌ها مطرح شده است  صحت ندارد و بحث بر سر این موضوع است که اختیارات حذف و هدفمندی یارانه‌ها به استانها تفویض شود.  در واقع مدیریت یارانه‌های نقدی به استان‌ها سپرده شود. دلیل هم این است که استان‌ها  و مسئولین استانی شناخت بهتری از افراد دارند. همچنین مبلغی که قرار بر این بود که از ثروتمندان کم بشود در کارهای عمرانی مصرف شود. این عضو شاخص کمیسیون اقتصادی در ادامه افزود : بنده به شخصه در موضوع هدفمندی یارانه‌ها موافق پرداخت نقدی آن نبودم، به رئیس‌جمهور سابق هم گفتم شما به جای  این مبلغ کلان سالی 42 هزار میلیارد تومانی که می‌خواهید به صورت یارانه به مردم بدهید در چند نقطه کشور در کارهای عمرانی سرمایه‌گذاری بفرمایید تا تولید در کشور ما رونق پیدا کند، در آن صورت در هر جای که تولید باشد نیاز به نیروی کار وجود دارد  . در حال حاضر به یک خانواده پنج نفره نهایتاً 250 هزار تومان یارانه می‌دهند. در حالی که اگر از این خانواده پنج نفره دو نفر سرکار بروند دو فقره حقوق می‌گیرند که بسیار بیشتر از مبلغ مذکور است. وی در ادامه افزود : توجه داشته باشید که برخی خانواده‌ها واقعاً آسیب‌پذیر هستند، یعنی تنها با این یارانه‌ها سر می‌کنند. پیش از این بالفرض اگر قبض آب می‌آمد 2000 تومان، اکنون قبض صادر می‌شود 20 هزارتومان. اگر این یارانه‌ها به این افراد پرداخت شود، بی‌شک می‌تواند گوشه‌ای از هزینه‌های آنان را پوشش دهد. اما در مقابل این دسته از افراد نیازمند، هستند افرادی  که هیچ نیازی به آن ندارند  و یارانه نیز دریافت می‌کنند. توجیهی که خود رئیس‌جمهور قبلی و وزیر اقتصادش مطرح می‌کرد در مجلس این است که 70 درصد انرژی را 30 درصد مردم مصرف می‌کنند. یعنی کسی که  چند ماشین دارد از سوبسید بنزین بهره‌مند شود. اما عملاً در دولت قبلی این کار را نکردند  و به کل مردم یارانه دادند  و همچنین در دولت قبل نیز همان رویه را ادامه دادند. دولت نتوانست یارانه ثروتمندان را قطع کند. صحبت ما این است که اگر یارانه دهک‌های بالا قطع شد، آن را به موارد غیر اختصاص ندهیم و  آن را  به مصرف تولید برسانیم. اشتغال، سرچشمه ازدواج  و تمام موارد مثبت است. برای همین باید یارانه قطع شده ثروتمندان صرف اشتغال شود. این کننده مجلس ضمن اشاره به مصوبه سال قبل مجلس گفت : ما در سال قبل تصویب کردیم که هر کس که حقوق بالای سه میلیون و پانصد هزار تومان دریافت می‌کند یارانه‌اش قطع شود.

راه‌حل شناسایی
وی در ادامه گفت : شناسایی ثروتمندان برای قطع یارانه هم خیلی سخت نیست. هم‌اکنون سازمان امور مالیاتی است براساس تراکنش های بانکی که داشته است، مالیات از مردم می‌گیرد. اگر سازمان مالیاتی می‌تواند از طریق حساب بانکی شناسایی کند، یک راهش همین است. اگر شرکتی فعال است و هزار تا کارگر دارد، آیا امکان‌پذیر نیست آن را شناسایی کرده و مالیات وی را قطع کرد؟