• پنجشنبه، 6 تیر 1398
  • Thursday 27 June 2019
گروه خبر: اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 9654  -  9 آبان 1396 ساعت 11:43


بانک‌های اروپایی قادر به تحمل نرخ بهره پایین تا ۱۰سال آینده هستند
بانک مرکزی اروپا در تازه ترین تحقیق خود در حوزه بانکداری این منطقه اعلام کرد: سود بانک ها در اروپا به گونه ای است که قادر به مقاومت در برابر نرخ بهره بسیار پایین بانکی تا ۱۰ سال آینده هستند. این تحقیق درست یک روز بعداز تصمیم سیاستگذاران پولی اروپا برای به تعویق انداختن هر گونه افزایش نرخ بهره بانکی در این منطقه منتشر شده است.
این در حالی است که برخی از بانک های اروپایی اعلام کرده اند، حفظ سودهی بانک ها با نرخ پایین بهره غیر ممکن است. در گزارش بانک مرکزی اروپا آمده: اگرچه پایین نگه داشتن نرخ بهره در بلندمدت پیامدهای منفی بر روی سودهی بانک ها دارد و تاثیر نامطلوب قابل توجهی بعد از تقریبا یک دوره طولانی مدت محقق می شود؛ اما بهبود در شرایط اقتصاد کلان می توند تاثیرات سوء که با نرخ بهره پایین پدیدار می شود را جبران کند.
اقتصاد منطقه یورو برای هجدهمین دوره زمانی سه ماه، روبه بهبود است که بهترین عملکرد اقتصادی اروپا از دوره بحران مالی جهان به بعد محسوب می شود و این رشد اقتصادی بیشتر با نرخ بهره پایین بانکی که شامل نرخ بهره سپرده گذاری که از سال ۲۰۱۴ میلادی منفی بوده، رقم خورده است.
کارشناسان اقتصادی بانک مرکزی اروپا اعلام کردند، اگر چشم انداز رشد اقتصاد کلان اروپا بدون تغییر باقی بماند، تاثیر منفی آن بر روی سودهی بانک ها در ظرف ۵ سال قابل توجه خواهد بود؛ اما اگر توسعه اقتصادی اتفاق بیافتد، این تاثیر را از بین خواهد برد.
در این تحقیق آمده؛ انتظار می رود در ۵ سال اول، تاثیر تولید ناخالص داخلی اروپا بیشتر از تاثیر منفی سودهی بانک ها به دلیل نرخ بهره پایین باشد و ظرف ۱۰ سال میانگین سودهی بانک ها ممکن است تا ۲۵ درصد کاهش پیدا می کند.
بر پایه این گزارش، سهام بزرگترین بانک های اروپایی در سه ماه دوم سال جاری میلادی به ۷.۱۰ درصد افزایش پیدا کرده که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۵.۳۶ درصد گزارش شده، البته این موضوع می تواند تاثیر مثبت بر روی ریسک اعتباری آنها داشته باشد؛ ضمن اینکه نزدیک ترین زمان به افزایش نرخ بهره بانکی در اروپا اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی برآورد می شود./رویترز