• شنبه، 21 تیر 1399
  • Saturday 11 July 2020
گروه خبر: اخبار‌مهم / انرژی / گفتگو  -  شماره خبر: 9648  -  8 آبان 1396 ساعت 20:25

عضو کمیسیون انرژی در گفتگو با آفتاب اقتصادی :

از اردکانیان کار جدی می‌خواهیم
آفتاب اقتصادی: رضا اردکانیان با رای بالا توانست به ساختمان شیشه ای نیرو راه یابد، سال‌ها خشکسالی در ایران، مشکل حساس آب، دغدغه ای انتقال آب شرب، وضعیت بدهی سنگین وزارت نیرو و دیگر مشکلات از جمله چالش‌های او خواهد بود  .

رای بالا
رضا اردکانیان که  توانست با رای بالا وارد وزارت نیرو شود، توجه به مسئله بحران آب و حل چالش‌های فوری موجود در حوزه آب و انرژی را از مهم‌ترین اولویت‌های خود قرار داده است. براساس آن‌چه وزیر نیرو در جمع نمایندگان مجلس اعلام کرده، تدوین سند جامع آب کشور، توجه به فاضلاب و بازچرخانی آب، توسعه شبکه تولید، جمع‌آوری و پردازش آمار و اطلاعات پایه، اصلاح ساختار اقتصادی آب و افزایش سهم غیردولتی در اجرای طرح‌های تامین و توسعه تاسیسات فاضلاب، تامین پایدار آب شرب سالم و بهداشتی، توجه به آب‌شیرین‌کن‌ها، کاهش تلفات و آلاینده‌ها در ارتباط با منابع زیرزمینی، برخوردهای قانونی با طرح‌های نادرست تامین آب، حل مشکل سد گتوند، توسعه تجدیدپذیرها از جمله اولویت‌های وزیر انتخابی دولت دوازدهم است. اردکانیان که معتقد است ساختار مدیریت آب باید متناسب با اصول و ظرفیت توامان عرضه و تقاضا طراحی شود، تدوین سند جامع آب را در صدر برنامه‌های خود قرار داده و بر این باور است که با مشارکت همه ذی‌نفعان تدوین و تصویب خواهد شد. همچنین وی قصد دارد که تدوین و ارائه گزارش ملی آب را مبتنی بر داده‌های قابل اعتماد و آسیب‌شناسی وضعیت فعلی و راهکارهای تعدیل مشکلات و حرکات اصلاحی ارائه کند.

اصلاح ساختار
در خصوص اصلاح ساختار اقتصادی آب و افزایش سهم غیردولتی در اجرای طرح‌های تامین و توسعه تاسیسات فاضلاب نیز وزیر دولت دوازدهم برنامه‌هایی را تدوین کرده که بر اساس این برنامه‌ها سدهای در حال طراحی و ساخت بر مبنای داده‌های معتبر هیدرولوژیک، تغییرات اقلیمی، توجیه اقتصادی، ارزیابی آثار زیست محیطی و افزایش ظرفیت آب مورد بازنگری قرار می‌گیرد. ضمن اینکه ساخت و تکمیل شبکه‌های آبرسانی و زهکشی نیز باید اولویت‌بندی شوند تا به میزان ۲۵۰ هزار هکتار عملیاتی شود. همچنین تامین پایدار آب شرب سالم و بهداشتی مورد نیاز آحاد جامعه به ویژه روستاها و جوامع عشایری در قالب ۱۲۰۰ میلیون مترمکعب با اولویت ساخت ۵۵۰ مجتمع آبرسانی روستایی شامل ۱۳ هزار روستا و شش میلیون نفر از دیگر اولویت‌های اردکانیان برشمرده شده است. از سوی دیگر وزیر نیروی دولت دوازدهم بر این باور است که در سرفصل آب و پس‌آب اصلی ترین نقطه کار باید تدوین طرح‌های سریع آمایش سرزمین در مقیاس‌های مختلف قرار گیرد که این موضوع نیازمند مفاهمه در قالب شورای عالی آب است و هر چقدر سطح این مفاهمه افزایش یابد، آمادگی برای تدوین راهکارها بیشتر خواهد شد. علاوه‌ بر این، اردکانیان بحث توسعه شبکه تولید، جمع آوری و پردازش آمار و اطلاعات پایه را به عنوان پیش‌نیاز یکی از سرفصل‌های برنامه خود دانسته و معتقد است که باید ساختار مدیریت آب کشور را متناسب با اصول و توام با عرضه و تقاضا طراحی کرد. همچنین وی بحث آب‌شیرین‌‌کن‌ها را جزو برنامه‌های خود می‌داند و در این باره می‌گوید که قطعا در اولویت‌بخشی به کارها تدوین طرح جامع برای برنامه‌های ارائه شده را در نظر خواهیم گرفت؛ ضمن اینکه امکانات و فرصت‌ها و هزینه‌های مربوط به استفاده از آب‌های متعارف را ارائه خواهیم کرد. وزیر نیرو بر این باور است که مسئله آب‌شیرین‌کن‌ها، آب‌های ژرف و سایر منابعی که می‌تواند منبع جدید باشد، مورد توجه است. در دوره مدیریت تقاضا اعتقاد بر این است که با صرف انتقال آب از نقطه‌ای به نقطه دیگر و در مبدا مسائل خود را حل کرده‌ایم. علاوه بر این در زمینه تلفات آب نیز وزیر نیرو اولویت‌هایی را در نظرگرفته، از طرف دیگر کاهش آلاینده‌ها در ارتباط با منابع زیرزمینی هم مورد توجه است و براساس گزارش‌های موجود، به علت پس‌آب‌های صنعتی و کودهای شیمایی غیراستاندارد و فاضلاب در ۱۰ سال گذشته ۱۱ درصد از منابع آبی به دلیل نیتراته شدن از مدار خارج شده‌اند و پرداختن به این مسائل یک ضرورت است.

مناطق مرزی
اردکانیان این‌گونه می‌اندیشد که مناطق مرزی باید جزو آبادترین مناطق کشور باشد، چراکه اگر وضعیت آب و منابع زیست محیطی در این مناطق و حتی در خوزستان همین باشد یعنی ما هیچ توفیقی نداشته ایم؛ لذا باید این مسائل سریع‌تر و به صورت جامع تصویربرداری شود که البته توان حل این مسئله در کشور وجود دارد.
وی که مورد هجوم انتقادهای زیادی برای انتقال آب قرار گرفته بود معتقد است در مقطعی که می‌بایست در مورد طرح‌های تامین آب سریع‌ترین تصمیم‌ها را به نتیجه می‌رساندیم، مرتکب اشتباهاتی شده‌ایم که قطعا به اینها پرداخته می‌شود و برخوردهای قانونی لازم با هر گونه قصوری نیز انجام خواهد شد. اردکانیان همچنین  توجه به پروژه سد گتوند را جزو اولویت‌های خود دانسته و می‌گوید که این پروژه از جمله پروژه‌هایی است که با اتکاء به ظرفیت‌های کارشناسی ذی‌صلاح در مورد آن پیگیری‌ها را انجام خواهیم داد. وی در خصوص صنعت برق و انرژی‌های تجدیدپذیر نیز برنامه‌های خود را اینگونه تبیین کرد که ۵۰۰۰ مگاوات افزایش ظرفیت تجدیدپذیر‌ها پیش‌بینی شده که ۴۰۰۰ مگاوات آن در دولت دوازدهم اجرایی خواهد شد و این سند علاوه بر تولید انرژی پاک نقش مهمی در اشتغالزایی خواهد داشت و تا پایان برنامه ۵۰۰ هزار اشتغال مستقیم و غیرمستقیم حاصل این مسئله است. وزیر دولت دوازدهم بر این باور است که  انرژی‌های تجدیدپذیر نقش تعیین‌کننده‌ای در صنعت برق و انرژی تجدیدپذیر دارند و می‌گوید: هشت میلیون تن دی اکسید کربن نتیجه استقرار این صنعت است که در کل بیش از ۲۵ درصد از تعهد غیرمشروط ما را در افق ۱۲ سال آینده قرار می‌دهد. به گزارش ایسنا، اردکانیان که در سال ۱۳۳۷ در شهر یزد به دنیا آمده، مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی شریف (۱۳۶۲) و سپس مدرک کارشناسی ارشد در مهندسی منابع آب (۱۳۷۲) و دکتری خود در زمینه مدیریت منابع آب را از دانشگاه مک مستر کانادا (۱۳۷۶) اخذ کرد‎.‎‏فعالیت‌های اجرایی او در سطح ملی شامل خدمت در وزارت کشور به عنوان معاون وزیر در هماهنگی امور عمرانی (۱۳۶۸-۱۳۶۶) و در وزارت نیرو به عنوان معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی (۱۳۶۹-۱۳۶۸)، قائم مقام وزیر نیرو (۱۳۸۰-۱۳۷۷) و معاون وزیر در امور آب (۱۳۸۴-۱۳۸۰) است. در دوره دوم فعالیت در وزارت نیرو، وی همچنین به عنوان مدیر عامل و رئیس هیئت‌مدیره شرکت مدیریت منابع آب ایران، دست‌اندرکار مدیریت ساخت و بهره برداری از طرح‌های توسعه منابع آب و نیروگاه‌های برق‌آبی بود. فعالیت‌های اجرایی او در سطح بین المللی نیز شامل عضویت در هیئت‌رییسه یونسکو – آی. اچ. پی (UNESCO-IHP) در پاریس (۱۳۸۱-۱۳۷۹) هیئت‌مدیره این نهاد در دلفت هلند (۱۳۸۶-۱۳۸۲)، هیئت مدیره انجمن بین المللی برق آبی در لندن (۱۳۸۵-۱۳۸۳) است. از دیگر فعالیت‌های او تاسیس و اداره مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری تحت پوشش یونسکو در تهران (۱۳۸۶-۱۳۸۱) است. در سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۴ اردکانیان به عنوان مدیر موسس برنامه دهه بین المللی آب سازمان ملل به میزبانی دانشگاه سازمان ملل، در شهر بن آلمان مشغول به کار بود؛ وی همچنین در فاصله سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۸۹ به عنوان سرپرست معاونت دانشگاه سازمان ملل در اروپا فعالیت کرد. در سال ۱۳۹۱، اردکانیان توسط رئیس دانشگاه سازمان ملل متحد و معاون دبیرکل آن سازمان به عنوان مدیر موسس انستیتو جدیدی از دانشگاه در زمینه مدیریت به هم پیوسته منابع زیست محیطی (آب، خاک و پسماند) در شهر درسدن آلمان برگزیده شد. از آن زمان، وی تحقیقات دانشگاهی و فعالیت‌های اداری موسسه را راهبری و مدیریت کرده است.
در سال ۱۳۹۳ نیز با توجه برنامه دکتری مشترک بین دانشگاه صنعتی درسدن و دانشگاه سازمان ملل متحد، وی به عنوان استاد تمام منتخب دانشکده علوم محیط زیستی آن دانشگاه منصوب شد. با این اوصاف باید دید آیا اردکانیان با توجه به سوابق و تجربیاتش می‌تواند برای مسئله آب نسخه اصولی بپیچد یا اینکه حرف‌ها و برنامه‌هایش بیشتر جنبه نمایشی داشته است؟ این موضوعی است که گذشت زمان پاسخ آن را خواهد داد.

از اردکانیان کار جدی می‌خواهیم
کرم‌پور عضو کمیسیون انرژی در این‌باره به آفتاب اقتصادی گفت : ما تازه به اردکانیان رای داده‌ایم، اما به‌زودی در جلسات پیش‌بینی شده با ایشان تمام موضوعات را در میان می‌گذاریم، ما با اردکانیان همکاری می‌کنیم و هر جا نیاز شد از ایشان سوال می‌کنیم، هر جا نیاز شد از وی حمایت می‌کنیم و هر جا نیاز شد تشویقش هم می‌کنیم، وی در پاسخ به این پرسش که برخی کمیسیون انرژی را بیشتر نفت‌محور می‌دانند تا نیرومحور گفت، این بر می‌گردد به رفتار وزارت نیرو، وزارت نیرو بیش از این چندان با کمیسیون انرژی هماهنگ نبود، این در حالی است که بیشتر اعضای کمیسیون انرژی دغدغه‌های جدی در این زمینه دارند. ما نسبت به موضوع آب بسیار حساسیم، بیطرف را بچه‌های خوزستان زمین زدند! البته من به اردکانیان خوش‌بین هستم، من به او رای دادم، هر چند از وی کار جدی می‌خواهیم.