• پنجشنبه، 8 خرداد 1399
  • Thursday 28 May 2020
گروه خبر: خودرو  -  شماره خبر: 964  -  8 اسفند 1395 ساعت 19:49


نکاتی که هنگام خرید خودرو دست دوم باید در نظر گرفت
نکاتی که هنگام خرید خودرو دست دوم
باید در نظر گرفت


خرید اتومبیل دست‌دوم یکی از بزرگ‌ترین ریسک‌هایی است که ممکن است هر کس در زندگی مرتکب شود، خریداران تازه‌کار معمولاً شیفته وضع ظاهری خودرو می‌شوند و البته مکافات این زودباوری را نیز پس خواهند داد .
موارد زیر به شما در خرید اتومبیل دست دوم کمک می‌کند :
1- به خوردگی و زنگ‌زدگی بدنه ماشین توجه کنید راه تشخیص آن حرکت‌دادن آهن‌ربا روی بدنه ماشین است .اگر آهن‌ربا به قسمت وسیعی از بدنه نچسبد نشانگر آن است که این قسمت به خاطر تصادف از بین رفته و با بتونه پر شده است اگر قسمت‌هایی از بین رفته زیاد باشد ازخریدن ماشین صرف‌نظر کنید.
2- به همه جای ماشین به‌صورت عمودی فشار زیادی وارد کنید در حالت طبیعی باید ماشین به‌شکل اولیه خویش بازگردد اما اگر ماشین شروع به لرزیدن کرد نشانگر آن است که سیستم تعلیق اتومبیل نیاز به تعمیر دارد.
3- درها و پنجره‌ها و در کاپوت و صندوق عقب را چک کنید و ببینید که به‌راحتی باز و بسته می‌شوند و کلیدها راحت در قفل‌ها می‌چرخند.
4- پارگی صندلی‌ها را بررسی کنید و کفی ماشین را کنار بزنید اگر قسمتی از کف ماشین زنگ‌زده باشد این به آن معناست که آب به‌زودی به داخل ماشین نفوذ می‌کند.
5- برق ماشین را به دقت بررسی کنید چراغ‌ها ,راهنماها , بوق .....و آب پاش‌ها .
6- به کیلومتر شمار نگاه کنید ، راننده معمولی در سال 12 هزار کیلومتر ماشین می‌راند اما اتومبیلی که در خدمت
شرکت است در سال 40 هزار کیلومتر راه می‌پیماید .
7- موتور را بررسی کنید تا هر گونه علامت تعمیری را در آن بیابید این علامات عبارتند از: روغن‌کاری جدید یا لحیم و گاهی اوقات تمیزی غیرعادی زیر درپوش موتور.
8 - مکان‌هایی را که آب به بیرون ترشح می‌کند به دقت بررسی کنید تعویض شیلنگ آب کار آسانی است اما اگر آب از رادیاتور ترشح کند باید آن را تعویض کنید و این کار هزینه سنگینی در بر دارد.
9-موتور را روشن کنید و بگذارید به‌آرامی حرکت کند (بچرخد-دیده شده که بعضی از بنگاه‌داران متقلب روغن غلیظ در موتور و جعبه دنده می‌ریزند تا مانع شنیده‌شدن صداهای ناهنجار موتور شوند .
10-میله اندازه‌گیری روغن را بررسی کنید اگر روی آن خیابان‌های مایل به خاکستری رنگ و یا قطرات آب دیدید نشانه خرابی رینگ پیستون است.
11-در پوش کارتر را بر دارید به گونه‌ای که از رو غن پر شود وجود بخار یا دود نشانگر خرابی بزرگ است که باید موتور را تعویض کنید بعد از اینکه موتور را 5 دقیقه روشن گذاشتیداگر دود ساه از اگزوز خارج شد دلالت بر وقفه بر کاربراتور میکند اما اگر دود آبی بود نشانگر این است که کاربراتور باید با هزینه سنگینی تعمیر شود .
12-باطری را بررسی کنید یعنی ابتدا چند دقیقه روشن کنید و ببینید که بعد از آن موتور به‌راحتی روشن می‌شود .
سپس فرمان را در سرازیری که شیبش تند و پر پیچ و خم باشد امتحان کنید و ببینید که صدایی از آن خارج نمی‌شود سپس باید ماشین در مسیر مستقیم به سرعت 100 کیلومتر در ساعت حرکت کند.
13-ترمزها را امتحان کنید اگر مجبور باشید آن را تا آخر و یا ماشین هنگام ترمزگرفتن به این سو و آن سو مایل شود و یا صدایی از آن خارج شود نیاز به تعمیر فوری دارد زیرا این امور خطری جدی برای راننده به وجود می‌آورد.
14-به هر صدای غیرعادی داخل ماشین گوش کنید اگر هنگام پیچیدن از چرخ‌های جلو صدای بلندی خارج شد نشانگر وجود مشکل در سیستم کمک‌فنر اتومبیل است.
15-در سرعت زیاد(50کیلومتر در ساعت
دست خود را از روی فرمان بردارید اگر ماشین لرزید و یا به این سمت و آن سمت کشیده شد یا از خط مستقیم خارج شد فرمان‌ها نیاز به میزان‌شدن و تعمیر دارند.
قبل از اینکه تصمیم نهایی را برای خرید ماشین دست‌دوم بگیرید بهتر است که از کارشناسی کمک بگیرید تا ماشین را به دقت بررسی کند.