• پنجشنبه، 6 تیر 1398
  • Thursday 27 June 2019
گروه خبر: اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 9629  -  8 آبان 1396 ساعت 12:45


بانک انگلیس نرخ بهره را به ۵ دهم درصد افزایش می‌دهد
 به گفته کارشناسان اقتصادی، بانک انگلیس قرار است نرخ بهره بانکی را برای اولین بار در یک دهه اخیر به منظور کنترل روند صعودی تورم افزایش دهد.
در هیمن حال کارشاناسان اقتصادی اعلام کردند، اعضای «کمیته سیاست پولی بانک انگلیس» از مجموع ۹ رای، ۶ رای به افزایش نرخ بهره و ۳ رای به عدم افزایش آن خواهند داد تا در نهایت نرخ بهره بانکی از ۰.۲۵ درصد به ۰.۵ درصد جهش پیدا کند.  
این در حالی است که به علت افزایش بدهی اعتباری مصرف کنندگان بریتانیایی، بانک انگلیس از ماه جولای سال ۲۰۰۷ میلادی به بعد نرخ بهره را تغییر نداده است.
در حال حاضر نرخ تورم بریتانیا به ۳ درصد افزایش پیدا کرده که بالاتر از نرخ تورم از پیش هدف گذاری شده ۲ درصد در این منطقه است و انتظار می رود نرخ تورم بریتانیا یا یک سرعت آهسته به تدریج روند صعودی داشته باشد.
البته پیش از این در سال ۲۰۰۷ میلادی در یک بازه زمانی سه ماه، نرخ تورم بریتانیا به ۵.۷۵ درصد افزایش پیدا کرده بود. به گفته کارشناسان اقتصادی، در هر صورت «کمیته سیاست پولی بانک انگلیس» به تدریج نرخ بهره را طی چندین سال به منظور مبارزه با تهدید تورم افزایش خواهد داد.
برخی از تحلیلگران بر این باور هستند، ماه آینده میلادی زمان مناسبی برای افزایش نرخ بهره بانکی است و این روند باید در سال ۲۰۱۸ میلادی ۳ مرتبه دیگر ادامه پیدا کند.
بر پایه این گزارش بسیاری از افراد به دلیل گمانه زنی از افزایش نرخ بهره بانکی انگلیس، در این روزها به گرفتن وام به دلیل بهره پایین آن روی آورده اند که از یک طرف این موضوع نگرانی مقامات بریتانیا را به دلیل انباشت شدن بدهی مصرف کنندگان به همراه داشته است./ ایلنا و به نقل از گاردین