• پنجشنبه، 6 تیر 1398
  • Thursday 27 June 2019
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 9585  -  7 آبان 1396 ساعت 11:27


کسری بودجه یک تریلیون دلاری آمریکا تا ۲ سال آینده

بررسی های اخیر نشان می دهد بازگشت کسری بودجه سالانه یک تریلیون دلاری در آمریکا در حال کلید خوردن است و این خود مانع دیگری بر سر راه دولتمردان ایالات متحده خواهد بود.

بر همین اساس با توجه به شرایط اقتصادی آمریکا انتظار می رود تا سال ۲۰۱۹ میلادی این کشور با کسری بودجه یک تریلیون دلاری روبرو شود؛ این در حالی است که پیش از این دفتر بودجه کنگره آمریکا اعلام کرده بود در سال ۲۰۲۳ میلادی ایالات متحده با کسری بودجه یک تریلیون دلاری دست و پنجه نرم خواهد کرد.  

همچنین  پیش از این کسری بودجه یک تریلیون دلاری در آمریکا به زمان دوره «رکود بزرگ اقتصادی» در ایالات متحده همزمان با شروع بحران مالی در جهان بر می گردد.

البته با بهبود شرایط اقتصادی آمریکا، کسری بودجه این کشور در سال ۲۰۱۳ میلادی کاهش پیدا کرد و از رقم یک تریلیون دلار فاصله گرفت؛ اما در حال حاضر موضوعات مرتبط با تخصیص اعتبار هنگفت به مسئله تامین اجتماعی و خدمات درمانی، ایالات متحده را در منجلاب کسری بودجه یک تریلیون دلاری می کشاند.  

بر همین اساس از سال ۱۹۸۰ میلادی به بعد موضوع کسری بودجه همواره گریبانگیر دولتمردان آمریکایی بوده و این مسئله منجر به افزایش میزان بدهی این کشور به بیش از دو برابر سرعت رشد اقتصادی آمریکا شده است.

همچنین اداره بودجه کنگره میزان کسری بودجه این کشور را در سال مالی ۲۰۱۸ میلادی ۴۸ میلیارد دلار و این رقم را برای سال ۲۰۲۳ میلادی یک تریلیون دلار برآورد کرده است و اعلام کرد که کسری بودجه ایالات متحده ظرف ۱۰ سال آینده یعنی از سال  ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۷ میلادی ۹.۴ تریلیون دلار پیش بینی می شود.

این درحالی است که اداره بودجه کنگره به یکباره این ارقام را بازبینی و اعلام کرد کسر بودجه آمریکا در سال ۲۰۱۸ میلادی ۵۶۳ میلیارد دلار و این رقم در سال ۲۰۲۲ میلادی ۱.۰۲ تریلیون دلار و برای ۱۰ سال آینده ۱-.۱ تریلیون دلار برآورد می شود.

بر پایه این گزارش، یکی از دلایل افزایش کسری بودجه آمریکا به در پیش گرفتن برنامه کاهش مالیات در این کشور بر می گردد./ ایبنا به نقل از سی ان بی سی