• پنجشنبه، 6 تیر 1398
  • Thursday 27 June 2019
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 9547  -  5 آبان 1396 ساعت 00:00

در نشست مقامات ایران و عراق مطرح شد

ارتقای شش میلیارد دلار تجارت ناگسستنی
وزیرصنعت معدن و تجارت گفت: سهم همکاری اقتصادی ایران وعراق به صورت رسمی شش میلیارد دلار است که با توجه به روابط سیاسی خوبی که با این کشور داریم این شایسته روابط خوب ما نیست. محمد شریعتمداری بعد از دیدار اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری و حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق درباره محورهای این نشست دوجانبه افزود: کشور دوست و برادر ما عراق یکی ازمهم‌ترین شرکای تجاری ایران است و در این سفر مقدمات تشکیل شورای همکاری‌های همه جانبه ایران و عراق فراهم و قرار شد که کمیسیون مشترک همکاری همه جانبه مسائل مورد گفت وگو در اجلاس را تا برگزاری شورای عالی در آینده نزدیک مورد پیگیری قرار دهند.  وی ادامه داد: در شروع بحث با توجه به نزدیک شدن ایام زیارتی اربعین حسینی بیشتر مذاکرات برای تسهیل شرایط مطلوب تر زیارت هموطنان ایرانی در این مسیر بود. بعضی مشکلاتی که وجود داشت مطرح و مقررشد وزیران خارجه دوکشور در این زمینه با همکاری سفرا مشکلات را پیگیری و حل و فصل کنند. روند همکاری‌ها برای زیارت مطلوب زائران اربعین حسینی به خوبی پیش رفت و مطمئنا امسال شرایط بهتر و مطلوب تر از سال قبل است.
شریعتمداری در ادامه با بیان این که در حوزه‌های گوناگون اقتصادی مذاکره شد، گفت: یکی از مهم‌ترین مشکلات توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق، مسائل زیربنایی در حوزه بانکی است. علیرغم روابط بسیار خوب سیاسی بین دو کشور ما در زمینه روابط بانکی بین دو کشور دارای مشکلات جدی هستیم. در سفر قبلی معاون اول رئیس‌جمهوری کشورمان به عراق و چند بار سفر ولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی به این کشور، توافقات همکاری‌های بانکی در آنجا به امضا رسید، اما متاسفانه این توافقنامه‌ها به اجرا در نیامده است که در این نشست بر ضرورت اجرای توافقنامه‌های امضا شده و فعالیت‌های مثمرثمر نظام بانکی ایران در عراق تاکید شد.
وزیر صنعت معدن وتجارت ادامه داد: بحث صدور ضمانتنامه‌های مورد نیاز برای فعالیت‌های اقتصادی و تجاری که امروز از مشکلاتی اساسی ما است و هم بحث تبدیل منابع مورد استفاده درهمکاری‌های دو کشور در نظام بانکی عراق یعنی مشابه سایر کشورها، پنج درصد زیر قیمت‌های موجود در بازار عراق از دیگر مسائل مهم گفت و گو‌ها بود. درباره همکاری‌های تجاری بین دو کشور و نظام تعرفه‌های بازرگانی موجود بحث و گفت وگو شد که ایران خواستار برقراری روابط بدون تبعیض شد و خواست که نظام تعرفه‌ای یکسانی برای ورود کالاهای ایرانی با سایر رقبای ایران در بازارعراق توسط دولت مرکزی اتخاذ شود؛ چرا که این شرایط همکاری اقتصادی را به صورت رسمی گسترش می‌دهد.
وی یادآور شد: ایران امروز بالغ بر 150 میلیارد دلار مبادلات با جهان دارد که این نشان می‌دهد ما پتانسیل برگشتن به روابط دوجانبه را هم در حوزه فنی و مهندسی و هم در حوزه تبادل کالا داریم. وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان این که سهم همکاری اقتصادی ایران و عراق به صورت رسمی شش میلیارد دلار است، گفت: با توجه به روابط سیاسی خوب هر دو کشور، حجم مبادلات اقتصادی شایسته روابط خوب ما نیست که البته در این نشست برای افزایش سطح همکاری اقتصادی مذاکرات خوبی صورت گرفت.شریعتمداری در ادامه گفت: من در این نشست به نخست وزیرعراق اعلام کردم که که مجموعه نظام پیمانکاری ایران توانایی‌های ارزشمندی در ایجاد فعالیت‌های صنعتی در کشور عراق را دارد و برای ایجاد شرکت‌های مشترک ایرانی و عراقی برای تولید برخی محصولاتی که نیاز کشور عراق است را در داخل تولید کنیم.
وی در ادامه به خط ریلی دو کشور اشاره کرد و گفت: در زمینه خط آهن موجود بین دو کشور و تکمیل 30 کیلومتر باقی مانده از آن در طرف عراق و اتصال خط آهن ایران به دریای مدیترانه از طریق بغداد و رفتن به سمت مرز سوریه گفت و گو شد؛ چرا که پتانسیل بسیار ارزشمندی را برای ترانزیت کالا هم برای عراق و هم تسهیل روابط تجاری دو کشور را به وجود می‌آورد.  در زمینه انتقال خط گاز دوم ایران به عراق مذاکرات خوبی صورت گرفت. خط اول امروز در جریان است و برای اخذ منابع حاصل از فروش گاز ضمانتنامه لازم صادر شده است که از محل این ضمانتنامه ان شاالله پول فروش گاز ما از عراق دریافت می‌شود.
وی افزود: درخصوص مطالبات برخی شرکت‌های فروشنده خدمات ایرانی به عراقی مسائلی مطرح و قرار شد در پرداخت این مطالبات تسریع شود و همکاری اتاق بازرگانی، تجار و بازرگان دو کشور از دیگر مسائل مورد گفت و گو بود.  هم اکنون نیز در اقلیم کردستان و هم در سایر جاهای دیگرعراق بالغ بر 3.5 میلیارد دلار پروژه فنی و مهندسی در دست اجرا است که البته این ظرفیت وجود دارد که این رقم را تا دو برابر افزایش دهیم.  شریعتمداری ابراز امیدواری کرد که بتوان در حوزه فنی و مهندسی قدم‌های اساسی تری در همکاری بین دو کشور ایران و عراق برداشته شود. وی درباره درخواست وزیرامورخارجه آمریکا از العبادی برای کم کردن سطح روابط با ایران و پیام سفر نخست وزیرعراق به ایران گفت: روابط ایران و عراق رابطه برادری است که با پیام و سخن این و آن گسستنی نیست. در حوزه سیاسی بعضی شخصیت‌ها در دنیا از این گونه حرف‌ها می‌زنند، ولی روابط ایران و عراق با وجود مرزهای گسترده و مسلمان بودن مگر می‌شود این همکاری‌ها را بین دو کشور محدود کرد.
به گزارش ایرنا، حیدرالعبادی در راس هیئتی بلندپایه با استقبال محمد شریعتمداری، وزیرصنعت و معدن و تجارت وارد تهران شد و مورد استقبال رسمی اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری ایران قرار گرفت. وی بعد نشست دوجانبه با معاون اول رئیس‌جمهوری با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند و قرار است در ادامه با حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کند.