• پنجشنبه، 8 خرداد 1399
  • Thursday 28 May 2020
گروه خبر: اخبار‌مهم / گزارش / فناوری اطلاعات  -  شماره خبر: 9542  -  5 آبان 1396 ساعت 18:18

بررسی طرح داغ رجیستری

کدام گوشی‌ها از کار خواهد افتاد ؟!
آفتاب اقتصای: «گوشی‌های موبایل را رجیستر می‌کنیم ، این رجیستر شامل گوشهای همراه قاچاق و قانونی خواهد شد » این سخنان یکی از معاونین وزارت ارتباطات است که حاکی از شروع طرحی است که بیش از این دو بار شکست خورده است و ظاهراً  تا سه نشود بازی نشود ، از کار انداختن گوشی‌های قاچاق که گمرک پرداخت نکرده اند، هدف غایی این طرح است . اما آیا گوشی‌ها از کار خواهد افتاد ؟ کدام گوشی‌ها از کار خواهد افتاد ؟ بازار موبایل غلغله است .


مردم گوشی نمی خرند

ظاهراً ارزش گوشی‌های تلفن قاچاق در سال گذشته ( 95 ) ارزشی معادل 2 هزار میلیارد تومان داشته اند. به روایت مقامات مسئول رقمی معادل 97 درصد از گوشی‌های همراه قاچاق هستند . تنها سه درصد قانونی ! سالها است که این مافیای پر سود گوشی وارد می‌نماید و امروز تقریباً در دست هر شخص می‌توان یک گوشی هوشمند  و یا ساده دید . چنین  حجم از تجارت غیر قانونی در کشور  را تقریباً در هیچ صنف دیگری نمی‌توان مشاهده کرد. در این بین ظاهراً تنها یک راه مبارزه با موبایل‌های قاچاق باقی مانده است .

 رجیستری
هنوز مسئولین صحبت از اجرای طرح رجیستری نکرده بودند که حباب افزایش قیمت در بازار به وجود آمد . وزیر جوان ارتباطات با عصبانیت آن را نوعی دزدی خواند و از مردم خواست تا گوشی نخرند. این درخواست  ظاهراً با پاسخ مثبت مردم همراه بوده است و  بازار گوشی‌های همراه با افت درخواست مواجه شده است .

کارتن گوشی را باز کنید
  قرار بر این است تا فاز نخست  رجیستری  چند برند مشخص شامل طرح شوند. در  اقدامی جالب قاچاقچیان و دارندگان گوشی‌های همراه نفراتی را استخدام کرده اند تا کارتن گوشی همراه را باز نماید و سیم کارتی در آنها بیاندازد تا شامل پس از طرح رجیستری نشوند‌، این امر البته به معنای تضیع حقوق مصرف کنندگان نیز هست. مرحله مانیتور کردن گوشی‌های همراه در ابتدا  با چالش‌های  بسیاری همراه بود‌. رجیستری به این معنی است که از یک زمانی به بعد اگر روی گوشی‌های قاچاق سیم کارت بیندازید‌، دیگر کار نخواهد کرد‌، به همین خاطر بازار دچار تلاطمات گستره‌ای شد‌. رجیستری دو بار در دولت‌های قبلی مطرح شد و هر بار به اجرا نرسید زیرا افراد سودجو موفق به کپی کردن کد IMEI گوشی‌های قاچاق شده بودند. به همین دلیل اگرچه محمود واعظی و سایر مسوولان در دولت یازدهم به اجرای طرح رجیستری اقدام کردند و حتی چندین بار از به پایان رسیدن مسائل فنی آن خبر دادند، اما هر بار که زمان عملی شدن این وعده رسید، آن را به زمان دیگری موکول کردند.

روزی سه میلیارد
ظاهراً قاچاق گوشی روزی سه میلیارد به کشور ضرر وارد می‌کند و به همین خاطر منتقدان می‌گویند که چرا این طرح اینقدر با اما و اگر همراه است‌، این نقدها از زمان وزارت واعظی که سعی کرد طرح را شروع نماید و شکست خورد وجود داشت‌. البته در آن زمان وزیر به منتقدان گفت که سالها است این همه ضرر به کشور وارد می‌شود  و اگر قاچاق موبایل چند ماه دیگر ادامه پیدا نماید‌، اتفاق خاصی نمی افتد و بگذارید طرح را بررسی نمایم تا اشکلات آن کامل بر طرف شود . این رفع اشکال البته تا زمان ورود جایگزین وزیر ارتباطات به طول انجامید .  وی معتقد بود ، بگذارید کاری انجام دهیم که طرح دوباره شکست نخورد . جهرمی جوان البته عظمش جزم تر از سلفش بود و ظاهرا عزمش را جزم کرده است که این طرح اجرا شود‌. اجرای این طرح البته ظاهراض به یک شرکت دانش بنیان در دانشگاه شریف اوگذار شده ، شرکت اسرار آمیزی که نامی از آن در رسانه‌ها فعلا مطرح نیست‌.

آیا  حقوق گمرکی گوشی‌ها را گران نمی کند
مجید یک فروشنده در پاساژ علاءالدین
در باره‌ای گران شدن قیمت گوشی به آفتاب اقتصادی گفت‌: در حال حاضر اگر شما وارد کننده قانونی گوشی باشید مبلغی در حدود پنج درصد حقوق گمرکی خواهید پرداخت‌. هزینه حمل و نقل و انبار داری هم البته برای هر دو وارد کننده قانونی و غیر قانونی مشترک است. در این بیمن گوشی‌های قاچاق نیز مانند گوشی‌های قانونی باید مبلغ 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت نمایند و از این نظر هم هزینه‌ای مشابهی به هر دو تحمیل می‌شود. پس تنها تفاوت را می‌توان در آن 5 درصد حقوق گمرکی دانست . به همین خاطر اگر 97 درصد وارذدات قاچاق اکنون به یکباره به واردات قانونی تبدیل شود احتملاً شامل همین 5 درصد افزایش قیمت خواهد شد‌، در این بین اگر وارد کنندگان قانونی ‌جنس خود را از نمایندگی‌های معتبر و دست اول شرکت‌های مادر تهیه نمایند و یا خود نمایندگی رسمی اخذ نمایند‌، انتظار می‌رود که  گوشی را با نرخ کمتر خریداری نمایند  انتظار می‌رود که آنها این 5 درصد را به نحوی پوشش دهند .  این فروشنده در ادامه افزود : اما در نهایت تعجب مشاهده می‌نمایم که‌ برخی همکاران به خاطر شایعات و با سوء استفاده از جو روانی تا 20 درصد قیمت موبایل‌های داخل مغازه را گران کرده اند .  در این بین جهرمی گفته است که رجیستری شامل گوشی‌های که تا کنون وارد شده اند نمی شود و هر گوشی که یکبار تا زمان اعلام شده یک سیم کارت ایرانی روی آن انداخته شده باشد، از سوی شبکه‌ای رجیستری به عنوان گوشی قانونی شناخته می‌شود . این مورد اما ظاهرا شامل گوشی‌‌های قاچاق داخل انبار نمی شود و  به همین خاطر قاچاقچی‌های تلفن همراه سخت مشغول باز کردن  کارتن‌های داخل انبار هستند تا با انداختن سیم کارت آنها را قانونی نمایند . به همین خاطر در این روزها بازار پر شده است از کارتن‌های باز شده  گوشی‌های نو که با توضیح مختصر فروشنده در مورد ناچار بودنش برای باز کردن  کارتن همراه است .

خرید با چشم باز
از این به بعد باید تلفن همراه را به ویژه پس از آغاز طرح با مواظبت بیشتری خریداری نمود. خریدار باید در همان فروشگاه از فروشنده بخواهد با انداختن سیم کارت و ارائه مدارک معتبر از قانونی بودن واردات گوشی او را مطئمن سازد . گوشی‌های قاچاق  و سیم کارت نخورده پس از رجیستری دیگر کار نمی کنند »