• سه شنبه، 28 خرداد 1398
  • Tuesday 18 June 2019
گروه خبر: اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 9520  -  3 آبان 1396 ساعت 15:18


بدهی بریتانیایی‌ها به ۲۰۰ میلیارد پوند رسید
موسسه اعتبار سنجی «استاندارد اند پورز» آمریکا اعلام کرد، افزایش سریع بدهی مصرف کنندگان بریتانیایی از قبیل کمک هزینه خرید خودرو، وام های شخصی و کارت های اعتباری و رسیدن آن به ۲۰۰ میلیارد پوند با توجه به نرخ فعلی رشد اقتصادی بریتانیا باید آژیر خطری برای بانک ها باشد و این موضوع یعنی اینکه بانک ها دیگر قادر به تداوم ارائه وام نخواهند داشت.
همچنین بانک انگلیس اعلام کرد: در ماه گذشته میلادی بانک های بریتانیایی به دلیل عدم توانایی صاحبان کارت های اعتباری در بازپرداخت بدهی خود ۳۰ میلیارد پوند متضرر شدند.
در همین حال این موسسه اعتباری سنجی اعلام کرد، ضرر ناشی از این نوع بدهی که متوجه بانک ها و موسسات مالی می شود در یک اقتصاد روبه پایین بسیار شدید و ناگهانی خواهد بود و اگر بانک مرکزی انگلیس نرخ بهره را افزایش دهد این موضوع وخیم تر خواهد شد.
کارشناسان «استاندار اند پورز» گفتند: در صورتی که نرخ رشد وام ها تداوم پیدا کند یا بانک ها در این باره ریسک بالایی را متحمل شوند، رتبه اعتباری بانک های بریتانیا را کاهش خواهد داد.  
بر پایه این گزارش، کمیته سیاست گذازی پولی بانک انگلیس هفته آینده جلسه ای را برای تصمیم گیری در راستای افزایش نرخ بهره بانکی برگزار خواهد کرد و در صورت موافقت آن، این برای اولین بار در یک دهه اخیر خواهد بود که بانک انگلیس نرخ بهره را افزایش می دهد./گاردین