• پنجشنبه، 6 تیر 1398
  • Thursday 27 June 2019
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 9492  -  2 آبان 1396 ساعت 19:59

گسترش روابط برد- برد اقتصادی

آفریقای جنوبی به هاب صادرات ایران تبدیل می‌شود
رئیس اتاق تهران که به همراه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، به آفریقای جنوبی سفر کرده است، در مجمع تجاری مشترک ایران و آفریقای جنوبی سخنرانی و با رئیس اتاق ژوهانسبورگ دیدار و گفت‌وگو کرد. مسعود خوانساری در مجمع تجاری مشترک دو کشور عنوان کرد که ایران و آفریقای جنوبی به دنبال شکل‌دهی یک بازی برد- برد در مراودات دوجانبه هستند. مجمع تجاری مشترک ایران و آفریقای جنوبی، با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، خانم لیندیو زولو وزیر توسعه تجارت آفریقای جنوبی، مسعود خوانساری رئیس اتاق تهران و نایب‌رئیس اتاق ایران، و با حضور بیش از 100 نفر از تجار و فعالان اقتصادی دو کشور در محل وزارت خارجه آفریقای جنوبی در پرتوریا برگزار شد.
در آغاز این نشست، محمدجواد ظریف طی سخنانی کوتاه با تاکید بر تمایل ایران به توسعه روابط با آفریقای جنوبی تاکید کرد که ایران از امنیت بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری خارجی برخوردار است. ظریف همچنین از سفر حسن روحانی به آفریقای جنوبی طی ماه‌های پیش رو خبر داد. لیندیو زولو نیز در سخنان خود بر ضمانت تجارت با ایران تاکید کرد. وی خواستار تقویت همکاری‌های بانکی میان دو کشور شد و افزود: برای آفریقای جنوبی مانعی بر سر راه توسعه روابط با ایران وجود ندارد.
در ادامه این نشست، مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران طی سخنانی با اشاره به سابقه 135 ساله فعالیت اتاق بازرگانی گفت:‌ اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی نقش مشاوره‌ای پررنگی در تصمیم‌گیری‌های کلان اقتصادی در کشور پیدا کرده است. وی توسعه روابط اقتصادی با آفریقای جنوبی از اولویت‌های بخش خصوصی ایران عنوان کرد و این کشور را به عنوان یکی از کشورهای عضو بریکس، جزو اقتصادهای بزرگ و نوظهور جهان خواند.
خوانساری افزود: آفریقای جنوبی یکی از کشورهای هدف جمهوری اسلامی ایران برای گسترش روابط اقتصادی و تجاری است؛ از نقش پر اهمیت این کشور در معادلات جهانی مطلع هستیم و می‌دانیم که موقعیت استراتژیک این کشور می‌تواند به عنوان دروازه ورود به بخش بزرگی از بازارهای آفریقا باشد. آفریقای جنوبی دارای بخش‌های اقتصادی، مالی پیشرفته و زیربنای لجستیکی مدرن برای توزیع موثر کالا است. ایران اقتصاد بزرگى است و می‌تواند برای آفریقای جنوبی دروازه ورود به کشورهاى آسیاى میانه باشد و آفریقای جنوبی نیز برای ایران نقش دروازه ورود به کشورهای آفریقایی را ایفا کند. رئیس اتاق تهران هم‌چنین خواستار افزایش حضور شرکت‌های آفریقای جنوبی در اقتصاد ایران شد و گفت: امیدوار هستم آشنایی و مذاکرات تجاری شرکت‌های ایرانی و آفریقای جنوبی در جریان این نشست گام مثبتی در جهت تحکیم و توسعه روابط اقتصادی میان بنگاه‌های اقتصادی و بخش‌های خصوصی دو کشور باشد. محصولات پتروشیمی، قیر، مواد پلاستیکی و سایر مشتقات نفتی از عمده واردات آفریقای جنوبی است که ایران می‌تواند بخش عمده‌ای از این کالاها را تامین کند. تولید آهن، فولاد و محصولات وابسته به آن از اهداف استراتژیک دو کشور به حساب می‌آید که بخش‌های خصوصی دو کشور می‌توانند همکاری خوبی را در این خصوص داشته باشند. همکاری در زمینه صنعت دارو و تجهیزات پزشکی و همکاری در بخش معادن و تبادل اطلاعات در این رابطه نیز می‌تواند زمینه‌های مناسبی برای نزدیکی دو طرف باشد.
نایب رئیس اتاق ایران افزود: ایران و آفریقای جنوبی در زمینه کشاورزی نیز می‌توانند مکمل هم باشند. به‌طور مثال، بخشی از واردات غله ایران می‌تواند توسط آفریقای جنوبی تامین شود و اختلاف فصول دو کشور در این خصوص حائز اهمیت است. با توجه به پیشرفت‌ها و رتبه عالی بین‌المللی کشور آفریقای جنوبی در ارائه خدمات مالی و تامین مالی پروژه‌ها، شرکت‌های توانمند ایرانی با تکیه بر تجارب ارزشمند خود در بازارهای بین‌المللی می‌توانند در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی به‌خصوص در زمینه‌های تولید برق و ساخت‌وساز با آفریقای جنوبی همکاری خوبی داشته باشند. همچنین سرمایه‌گذاری در زمینه تولید طلا از معادن ایران نیز می‌تواند پیشنهاد ویژه‌ای به فعالان حوزه معدن در آفریقای جنوبی باشد.
خوانساری ادامه داد: از طرف بخش خصوصی ایران از مقامات دولتی دو کشور درخواست می‌کنم برای تقویت روابط بانکی و بیمه‌ای موجود بین دو کشور در جهت حل‌وفصل مشکلات مربوط به مبادلات پولی و بانکی و تسهیل یا ایجاد روابط کارگزاری و تاسیس شعب بانک‌های ایرانی در آفریقای جنوبی، برای تامین مالی صادرات و سرمایه‌گذاری و ایجاد شرکت‌های مشترک بیمه‌ای جهت پوشش فعالیت‌های فعالان اقتصادی دو کشور تدابیر و اقدامات لازم اتخاذ کنند.
مسعود خوانساری همچنین در ادامه برنامه‌های خود در آفریقای جنوبی با رئیس اتاق ژوهانسبورگ دیدار کرد. رئیس اتاق بازرگانی ژوهانسبورگ در این دیدار خواستار شناسایی زمینه‌های همکاری میان اعضای اتاق‌های بازرگانی دو کشور و ایجاد یک شبکه تجاری بین دو طرف شد و گفت: شرکت‌های ایرانی می‌توانند از طریق آفریقای جنوبی به بازارهای کشورهای هم‌جوار دسترسی پیدا کنند. هرمان بردت افزود: در حوزه دارو و ال‌پی‌جی امکان صادرات و توزیع محصولات ایرانی به سایر کشورهای آفریقایی از طریق بازار آفریقای جنوبی وجود دارد و ما می‌توانیم هاب صادرات کالاهای ایرانی باشیم.
رئیس اتاق ژوهانسبورگ همکاری و سرمایه‌گذاری مشترک شرکت‌های ایرانی در آفریقای جنوبی در حوزه خودرو، ریخته‌گری، معادن طلا و الماس را از دیگر زمینه‌های بالقوه همکاری مشترک دو طرف عنوان کرد. آفریقای جنوبی خواستار واردات محصولات کشاورزی ایران شامل انار، خرما، زعفران و کنستانتره میوه است.
رئیس اتاق تهران هم ضمن استقبال از گسترش همکاری‌های تجاری بخش‌های خصوصی دو کشور گفت: شرکت‌های ایرانی آمادگی دارند در خصوص صادرات و سرمایه‌گذاری مشترک در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، نفت و گاز و پتروشیمی کشاورزی فناوری‌های جدید با شرکت‌های آفریقای جنوبی همکاری‌ کنند. در صورت تامین مالی پروژه‌ها توسط طرف آفریقایی، شرکت‌های صدور خدمات فنی و مهندسی ایرانی می‌توانند در اجرای پروژه‌های زیربنایی این کشور از جمله نیروگاه و جاده‌سازی مشارکت کنند.
به گزارش اتاق تهران، هیئت ایرانی متشکل از نمایندگانی از دولت و بخش خصوصی به سرپرستی محمدجواد ظریف و مسعود خوانساری تا پنجم آبان در آفریقا حضور خواهد داشت. در این هیئت نمایندگانی از شرکت‌های خودروسازی، کشاورزی، فرآوری محصولات کشاورزی، معدن، انرژی، داروسازی و نفت و گاز حضور دارند. کشورهای اوگاندا و نیجر مقصد بعدی سفر این هیئت خواهد بود.