• سه شنبه، 28 خرداد 1398
  • Tuesday 18 June 2019
گروه خبر: اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 9415  -  30 مهر 1396 ساعت 20:53


تجارت با یورو ۲.۴ برابر شد
با وجود سنگ‌اندازی‌های دولت آمریکا و تلاش برای جلوگیری از روند شکل‌گیری مراودات تجاری ایران با خارج در پسابرجام، حجم تجارت اتحادیه اروپا با ایران در سال جاری میلادی به ۶.۵ میلیارد یورو رسید. یکی از اهداف و برنامه‌های دولت در دوران پسابرجام، فراهم کردن زمینه سرمایه‌گذاری خارجی در کشور و جذب منابع مالی برای اجرای طرح‌ها و پروژه‌های داخلی بود. همچنین ایجاد شعب بانک‌های ایرانی در خارج  از کشور، ورود بانک‌های خارجی به اقتصاد ایران، ایجاد شعب بانکی مشترک، فعالسازی کارگزاری ها، استفاده از فاینانس خارجی و... نیز دنبال و در برخی بخش‌ها نتایجی به دست آمد.
بر پایه این گزارش، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در آخرین گزارش وضعیت جذب سرمایه‌های خارجی اعلام کرد: از ابتدای دولت یازدهم تاکنون بیش از ۲۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار سرمایه خارجی تصویب شده است. محمد خزاعی اظهارداشت: پس از مدت‌ها مذاکره، چند موافقتنامه مالی نهایی شد و به امضای بانک‌های عامل کشور رسید که نخستین آن خط اعتباری هشت میلیارد یورویی کره جنوبی بود که می‌تواند در طرح‌های بخش خصوصی و دولتی استفاده شود.وی همچنین درباره امضای موافقتنامه سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری خط اعتباری با موسسه مالی سیتیک چین گفت: در هفته‌های اخیر هم قرارداد اعتباری یک میلیارد یورویی با بزرگ‌ترین بانک اتریش (اوبر بانک) نهایی شد و آخرین آن هم خط اعتباری قابل تمدید و گردشی با دنسکه بانک دانمارک به ارزش ۵۰۰ میلیون یورو است. به گفته خزاعی، علاوه بر اینها موارد دیگری هم بین بانک مرکزی با دو تا سه کشور اروپایی و آسیایی در حال مذاکره است که امید می‌رود بر میزان سرمایه‌گذاری خارجی کشور بیفزاید.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی میزان سرمایه خارجی جذب شده را هم ۱۴ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: ۱۲ میلیارد دلار به صورت سرمایه‌گذاری مستقیم FDI و دیگر روش‌ها بوده است. در عین حال، چند روز بعد از اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا و بیان اتهامات واهی بر علیه ایران، خبرگزاری فرانسه اعلام کرد: یک شرکت نروژی برای ارائه خدمات در بخش انرژی خورشیدی به مدت پنج سال در ایران قراردادی را به ارزش ۲.۵ میلیارد یورو به امضا رساند.همچنین علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران نیز از قراردادهای هشت میلیارد یورویی کره جنوبی، یک میلیارد یورویی اتریش، ۱۰ میلیارد دلاری چین و ۵۰۰ میلیون یورویی دانمارک به عنوان خطوط اعتباری مهم در پسابرجام نام برد. صالح آبادی خاطرنشان کرد: همچنین یادداشت تفاهم برای خط اعتباری ۱۵ میلیارد یورویی چین نیز امضا شده که به‌زودی به مرحله اجرا خواهد رسید.اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور نیز در بیست و یکمین سالروز روز ملی صادرات با بیان اینکه صادرات غیرنفتی کشور به ۴۷ میلیارد دلار رسید، گفت: امیدواریم این رقم به ۵۰ میلیارد دلار نیز برسد و ما به سمت صادرات ۱۰۰ میلیارد دلاری غیرنفتی حرکت کنیم. معاون اول رئیس‌جمهور این مطلب را نیز اشاره کرد که در مرحله فعلی اصرار داریم در مراودات بین المللی به جای دلار از ارزهای رسمی دیگر مثل یورو استفاده کنیم.
به گزارش ایبِنا، در همین حال، دولت گزارشی از وضعیت تجارت ایران با اروپا در سال جاری میلادی منتشر کرد که نشان می‌دهد رشد مبادلات تجاری ایران با اتحادیه اروپا به ۷۵ درصد رسیده است. گزارش کمیسیون اروپا حاکی است، اعضای اتحادیه اروپا در هشت ماهه نخست سال ۲۰۱۶ میلادی بالغ بر ۲.۶۶ میلیارد یورو کالا از ایران وارد کرده بودند که این رقم در هشت ماهه نخست سال ۲۰۱۷ با رشد ۱۴۴ درصدی به ۶.۵ میلیارد یورو رسیده است.