• پنجشنبه، 6 تیر 1398
  • Thursday 27 June 2019
گروه خبر: اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 9393  -  30 مهر 1396 ساعت 12:36


جریمه بانک‌های ترکیه برای نقض تحریم‌های ضدایرانی تکذیب شد
دو مقام اقتصادی بلندپایه ترکیه به رویترز گفتند که ترکیه درباره چنین جریمه‌هایی از سوی مقامات آمریکایی مطلع نشده است و رگولاتورهای آمریکا معمولا به بخش تحقیقات جرایم مالی وزارت دارایی اطلاع می‌دهند.
رگولاتور بانکی ترکیه در تکذیب خبر جریمه‌های آمریکا به دلیل نقض تحریم‌های ایران از مردم خواست شایعات درباره موسسات مالی را نادیده بگیرند.
یک سخنگوی وزارت خزانه‌داری آمریکا که مسئول اجرای تحریم‌هاست، در اظهارنظری گفت: خزانه‌داری نیتش یا اقدامات احتمالی را تلگراف نمی‌کند.
این گزارش در شرایطی منتشر شده که روابط میان واشنگتن و آنکارا به دلیل اختلافات دیپلماتیک تیره شده و باعث شده هر دو کشور شمار صدور روادید برای شهروندان یکدیگر را کاهش دهند.
هابرترک از شش بانکی که با جریمه آمریکا روبرو هستند، نام نبرده است اما گفته می‌شود که یکی از این بانک‌ها با بیش از ۵ میلیارد دلار جریمه روبروست در حالی که جریمه سایر بانک‌ها کمتر است.
طبق گزارش این روزنامه ترکیه‌ای، مقامات آمریکایی در چند روز آینده به بانک‌ها درباره جریمه‌شان اطلاع می‌دهند و بانک‌ها احتمالا برای کاهش میزان جریمه مذاکره خواهند کرد.
دادستان‌های آمریکایی ماه گذشته وزیر اقتصاد سابق ترکیه و مدیر سابق یک بانک دولتی را به توطئه برای نقض تحریم‌های ایران از طریق جابجایی غیرقانونی صدها میلیون دلار از طریق سیستم مالی آمریکا برای تهران متهم کردند.
رجب طیب اردوغان، رییس جمهورترکیه این اتهامات را رد و آنها را برابر با حمله به جمهوری ترکیه خواند./ایسنا