• پنجشنبه، 8 خرداد 1399
  • Thursday 28 May 2020
گروه خبر: بورس  -  شماره خبر: 8670  -  5 مهر 1396 ساعت 15:41


۸۷ درصد از حجم کل مبادلات فرابورس در بازارهای اول و دوم مبادله شد
دادوستد نزدیک به ۵۸۳ میلیون ورقه به ارزش بالغ بر یکهزار و ۱۹۱ میلیارد ریال در ۳۰ هزار و ۳۳۳ نوبت معاملاتی نتیجه مبادلات صورت‌گرفته در بازارهای فرابورس ایران بود که ۸۷ درصد از حجم کل مبادلات در اختیار بازارهای اول و دوم قرار گرفت.
مبادلات آخرین روز کاری هفته نخست مهرماه در حالی پایان یافت که شاخص کل فرابورس با رشد کم‌تر از یک واحدی در ارتفاع ۹۶۱ واحدی قرار گرفت و با سبزپوشی، دادوستدهای هفته جاری را پشت سر گذاشت.
در حالی که نمادهای «هرمز» و «ذوب» با حمایت ۳ واحدی از آیفکس در صدر نمادهای مثبت تاثیرگذار در محاسبه شاخص کل فرابورس قرار گرفتند که نماد «مارون» با بیش از یک واحد اثر منفی مانع از رشد بیشتر این نماگر شد.
امروز چهارشنبه پنجم مهرماه، نماد «ریشمک» متعلق به شرکت تولید و صادرات ریشمک که سهام آن به تازگی در بازار دوم فرابورس عرضه شد با رشد ۵ درصدی قیمت، در صدر جدول بیشترین افزایش قیمت قرار گرفت و نماد «اپرداز» نیز به همین مقدار رشد قیمتی را تجربه کرد.
در سمت مقابل، نمادهای معاملاتی شرکت‌های هتل پارسیان کوثر اصفهان و بازرگانی و تولید مرجان کار با بیش از ۳ درصد کاهش قیمت مواجه شدند.
نماد شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان نیز با دادوستد حدود ۵۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۵۱ میلیارد ریال در صدر بازارهای اول و دوم به لحاظ بیشترین میزان حجم و ارزش معاملاتی قرار گرفت. در مجموع این دو بازار شاهد نقل‌وانتقال افزون بر ۵۱۲ میلیون سهم به ارزش نزدیک به ۵۶۳ میلیارد ریال بودیم که ۸۷ درصد از حجم معاملات کل را شامل می‌شود.
بازارهای «پایه الف»، «پایه ب» و «پایه ج» نیز روی‌هم‌رفته میزبان جابه‌جایی بیش از ۶۳ میلیون سهم به ارزش حدود ۱۲۵ میلیارد ریال بودند.
روز جاری معامله‌گران بازار تسهیلات مسکن نیز شاهد دست به دست شدن بیش از ۷۴ هزار ورقه تسهیلات مسکن در ۴ هزار و ۸۷۳ نوبت معاملاتی بودند که این میزان مبادلات ارزشی بالغ بر ۵۶ میلیارد ریال را نشان می‌دهد.
در میان این اوراق، امتیاز تسهیلات مسکن شهریورماه ۹۶ با ۷۶۵ هزار ریال بیشترین قیمت را در میان تسه‌های امروز به خود اختصاص داد.
در همین حال مدیر عملیات بازار و اعضای فرابورس از طریق پیام ناظر اعلام کرد که مدت اعتبار اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن بهمن‌ماه ۹۳ در نماد معاملاتی «تسه ۹۳۱۱»، اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن مردادماه ۹۴ در نماد «تسه ۹۴۰۵» و اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در نماد معاملاتی «تسه ۹۴۰۷» جهت نقل‌وانتقال یعنی خریدوفروش و هبه در روز شنبه ۱۵ مهرماه ۹۶ به اتمام می‌رسد.
از این رو نمادهای معاملاتی مذکور در پایان معاملات این روز متوقف می‌شوند. مدیر عملیات بازار و اعضای فرابورس  همچنین یادآور شد که مدت اعتبار استفاده از تسهیلات از محل اوراق یادشده تا تاریخ ۱۵ آبان‌ماه ۹۶ است و پس از این تاریخ اوراق مذکور منقضی می‌شود.
رصد مبادلات انجام شده در بازار اوراق با درآمد ثابت نشانگر آن است که بیش از ۶۲۵ هزار ورقه بهادار در این دست به دست شده است. این میزان معامله در ۷۹۸ نوبت دادوستدی انجام شد و ارزشی بیش از ۶۰۰ میلیارد ریال را به ثبت رساند.
در نهایت اسناد خزانه اسلامی در نماد «سخاب ۴» همانند روند چند روز گذشته بیشترین حجم و ارزش مبادلاتی را در بازار اوراق با درآمد ثابت به خود اختصاص داد به گونه‌ای که حدود ۱۴۰ هزار ورقه سخاب ۴ به ارزش افزون بر ۱۳۳ میلیارد ریال میان معامله‌گران این اوراق جابه‌جا شد./ایبنا