• پنجشنبه، 8 خرداد 1399
  • Thursday 28 May 2020
گروه خبر: بورس  -  شماره خبر: 8537  -  2 مهر 1396 ساعت 15:49

در دومین روز پاییز انجام شد:

دادوستد بیش از ۱۱۳ هزار ورقه تسهیلات مسکن در فرابورس
در روز دوم مهرماه شاهد بازگشایی نماد معاملاتی واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه یکم آرمان آتی، نماد معاملاتی شرکت آذریت «ساذری» و نماد معاملاتی شرکت مهندسی مرآت پولاد «تپولا» پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه بودیم.
همچنین علاوه بر اینکه نماد معاملاتی حق تقدم خرید سهام شرکت شهرسازی و خانه‌سازی باغمیشه در نماد «ثباغح» از امروز گشایش یافت، پذیره‌نویسی سهام جدید ناشی از سلب حق تقدم در افزایش سرمایه شرکت گروه اقتصادی کرمان خودرو (سهامی عام) به قیمت هر سهم ۱، ۰۰۰ ریال از طریق شبکه کارگزاری‌های عضو فرابورس ایران از امروز آغاز شد که این پذیره‌نویسی به مدت ۳۰ روز انجام می‌شود.
از سوی دیگر نماد معاملاتی شرکت بیمه رازی «ورازی» به منظور برگزاری مجمع عمومی عادی فوق‌العاده صاحبان سهام و نماد معاملاتی اوراق اجاره شرکت واسط مالی تیر یکم نیز به منظور تامین مالی شرکت گروه صنعتی بوتان در نماد «صبوتا»، به منظور پرداخت اجاره‌بهای سه‌ماهه اوراق، امروز متوقف شد.
در جریان بازار، نمادهای «هرمز» و «زاگرس» روی هم رفته سه و نیم واحد اثر منفی بر آیفکس برجای گذاشته و در افت ۴ واحدی شاخص کل فرابورس بیشترین تاثیر را داشتند. نماد «مارون» نیز با حمایت نزدیک به یک واحدی از آیفکس از افت بیشتر آن جلوگیری کرد.
روز گذشته شاهد عرضه اولیه سهام شرکت تولید و صادرات ریشمک بودیم که استقبال از این عرضه منجر به شکسته شدن رکورد تعداد حاضران در عرضه‌های اولیه شد و امروز نیز نماد «ریشمک» با تجربه سقف رشد قیمت یعنی ۵ درصد بیشترین افزایش قیمتی را در میان نمادهای فرابورسی به همراه داشت.
نماد «چکاپا» متعلق به گروه صنایع کاغذ پارس نیز در پی دادوستد بیش از ۱۴ میلیون سهم به ارزش بالغ بر ۵۸ میلیارد ریال از سوی معامله‌گران در این نماد، بیشترین حجم و ارزش مبادلاتی را در میان بازارهای اول و دوم به خود اختصاص داد. این در حالی است که در مجموع این دو بازار حدود ۵۴ میلیون سهم به ارزش افزون بر ۲۱۴ میلیارد ریال دست به دست شد.
نتیجه نقل‌وانتقال‌های انجام شده در تابلوهای معاملاتی بازار پایه نیز مبادله بیش از ۶۶ میلیون سهم بود که ارزش آن بر ۱۱۰ میلیارد ریال بالغ شد.
اسناد خزانه اسلامی در نمادهای «سخاب۴» و «سخاب۲» نیز به ترتیب جایگاه‌های اول و دوم را از نظر بیشترین حجم و ارزش مبادلاتی در بازار اوراق با درآمد ثابت به دست آوردند. در مجموع این بازار نقل‌وانتقال بیش از یک و نیم میلیون ورقه به ارزش بالغ بر یک هزار و ۵۶۹ میلیارد ریال صورت گرفت.
در نهایت خریداران و فروشندگان در تابلو اوراق تسهیلات مسکن بیش از ۱۱۳ هزار ورقه تسه به ارزش بالغ بر ۸۷ میلیارد ریال را دست به دست کردند که امتیاز تسهیلات مسکن مردادماه ۹۶ با ۷۹۳ هزار ریال خریدوفروش شد که بیشترین قیمت مبادلاتی در میان تسه‌های امروز بود./ایبنا