• دوشنبه، 4 تیر 1397
  • Monday 25 June 2018
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 8201  -  22 شهریور 1396 ساعت 20:44

در دولت یازدهم صورت گرفت

صادرات فولاد به شش میلیون تن رسید
رئیس هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) صادرات فولاد در سال 1391 را حدود 200 هزار تن ذکر کرد و گفت: صادرات فولاد در دولت یازدهم افزایش یافت و پارسال به شش میلیون تن رسید. مهدی کرباسیان در آیین تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران افزود: در سال 1391 که صادرات فولاد ما به 200 هزار تن کاهش پیدا کرده بود، مجبور شدیم 10 میلیون تن فولاد از کشورهای دیگر وارد کنیم.
وی یادآوری کرد: «فولاد ایران به کانادا و کشورهای اروپایی و آسیایی صادر می‌شود» و گفت: به دست آوردن بازار کار بسیارر دشوار است؛ تصور کنید باید سهمی از بازار را از کشوری مانند چین- با صادرات 800 میلیون تن در سال- بگیریم.

افزایش ظرفیت فولاد به 31 میلیون تن
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ظرفیت فولاد کشوردر دولت یازدهم از 22 میلیون تن به 31 میلیون تن افزایش پیدا کرده است. وی میزان تولید پارسال فولاد را 17 میلیون تن عنوان کرد و ادامه داد: امیدواریم امسال سهم خود در بازارهای جهانی فولاد را حفظ کنیم و تولید را نیز از 17 میلیون به 20 میلیون تن افزایش دهیم.
کرباسیان اطمینان داد، با ظرفیت‌های موجود در کشور مانند برخورداری از سنگ آهن و گاز، تعامل‌های جهانی، سرمایه‌گذاری جدید و همچنین فناوری‌های نوین، می‌توان جایگاه ایران را در سبد فولاد دنیا ارتقا داد.

انحلال غیرکارشناسی شرکت ملی فولاد ایران
رئیس هیئت عامل ایدرو به انحلال شرکت ملی فولاد ایران در سال 1392 اشاره کرد و گفت: انحلال شرکت ملی فولاد ایران اتفاقی نامیمون و غیرکارشناسی بود؛ سیاست‌گذاران این طرح می‌توانستند دایره فعالیت شرکت را کوچک یا 90 درصد وظایف آن را به بخشی دیگر واگذار کنند اما انحلال شرکت، به معنی حذف صورت‌مسئله بود. دولت یازدهم در آغاز کار خود جلوی این انحلال را گرفت.
وی درباره هفت طرح کلان فولادی کشور گفت: اسحاق جهانگیری در سال 1383 وزیر صنایع و معادن بود و طرحی را برای تولید چهار میلیون تن فولاد ارائه کرد که در دولت هشتم تصویب نشد یا تصویب شد اما ابلاغ نشد.
کرباسیان اضافه کرد: این طرح در دولت نهم به شورای اقتصاد می‌رود و تصمیم گرفته می‌شود به جای اضافه شدن چهار میلیون تن به ظرفیت تولید فولاد کشور، هفت طرح 800 هزار تنی در سطح کشور ساخته شود؛ کلنگ این طرح‌ها بدون اینکه امکانات اولیه‌ای مانند آب و برق داشته باشند، در یک هفته زده شد.
وی گفت: از نظر اجتماعی، پس از کلنگ‌زنی یک طرح در یک منطقه، اجرا نکردن آن تبعاتی دارد. این مسائل حتی اجازه نمی‌دهد نوع طرح را تغییر دهید؛ برای نمونه به جای طرح فولادی یک کارخانه بزرگ دیگر در آن مکان بسازید.
طرح‌های هفت‌گانه فولاد استانی شامل طرح فولاد سفیددشت در استان چهارمحال و بختیاری، نی ریز در استان فارس، میانه در استان آذربایجان‌شرقی، شادگان در استان خوزستان، بافت در استان کرمان، قائنات در استان خراسان جنوبی و طرح فولاد سبزوار در استان خراسان‌رضوی است.
طرح‌های فولاد استانی از شهریور سال 1385 کلنگ‌زنی شدند، اما به دلیل مشکلات تامین نقدینگی معوق مانده بود که از نیمه دوم سال 1392 در دولت یازدهم با تلاش‌های ایمیدرو و حل مشکل نقدینگی به‌ویژه با مشارکت بخش خصوصی، ساخت این واحدها بیشتر سرعت گرفت.
پرهیز از عملکرد جزیره‌ای در بخش معدن
معاون وزیر صنعت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دولت دوازدهم تاکید دارد هماهنگی در معدن و صنایع معدنی بیش از گذشته باشد و در این بخش به صورت جزیره‌ای عمل نشود. کرباسیان در تشریح انتظاراتش از شرکت ملی فولاد ایران افزود: انتظار داریم نقشه راه هر سه ماه یک بار به‌روز شود و نظارت کافی بر این برنامه در دستور کار قرار گیرد. «همچنین در مورد هفت طرح فولادی انتظار داریم در دو سال سفره این طرح‌ها جمع شود؛ در این زمینه اقدام‌های مفیدی انجام شده است که باید به آن سرعت داد».
به گزارش ایرنا، کرباسیان به تازگی در حکمی «منصور یزدی زاده» را به سمت مدیرعاملی شرکت ملی فولاد ایران منصوب کرد؛ پیش از این، «عبدالمجید شریفی» این مسئولیت را به عهده داشت.