• دوشنبه، 4 تیر 1397
  • Monday 25 June 2018
گروه خبر: یادداشت‌  -  شماره خبر: 8163  -  21 شهریور 1396 ساعت 21:54

علیرضا لرک

بیمارستانی که مفید نیست
نظام بهداشت و درمان ایران در زمان وزارت قاضی‌زاده هاشمی شرایط بسیار بهتری را سپری می‌کند، اما این بخش از جامعه که اتفاقا نقشی اساسی در پیشرفت جامعه دارد هنوز با استانداردهای لازم فاصله زیادی دارد. در اوایل هفته برای یک تست اکو جنین سروکارمان افتاد به بیمارستان فوق تخصصی کودکان مفید، بیمارستانی که همان‌طور از پیشوندش مشخص است، مخصوص کودکان و نوزادان و این ردیف سنی است. اما متاسفانه مواردی که در آن دوساعت که در این مرکز بهداشتی و درمانی بودیم دیده شد بسیار جای تعجب داشت. تعجب به این جهت که چرا تا به امروز به این بیمارستان که از سرتاسر ایران به آن مراجعه می‌شود توجه نشده است.


 در ابتدای امر موردی که مشاهده شد به بیرون بیمارستان مربوط می‌شد و آن نبودن خط عابرپیاده در مقابل در ورودی بیمارستان بود، هیچ خط‌کشی در مقابل بیمارستان وجود نداشت و این برای عابرانی که قصد رفتن به بیمارستان از آن سمت خیابان را داشتند مشکل‌ساز بود. اما بعد از ورود به بیمارستان موارد دیگری به چشم می‌آمد که بسیار تاسف‌انگیز بود. بخش سالن انتظاردرمانگاه از نور کافی برخوردار نبود، کف آن تمیز نبود و متاسفانه کودکان با پاهای برهنه در حال دویدن در سالنی بودند که در آن سوزن و خلال دندان و.. یافت می‌شد و خدا داند که آن سوزن‌ها حاوی چه نوع ویروس و یا میکروبی بودند. جاروی نظافت در کنار دیوار سالن انتظار پر از مو و آشغال‌های مختلف بود و خدا کند کودکی کنجکاوی نکند و نزدیک جارو نشود. در کشورهای پیشرفته بیمارستان‌های کودکان را با استانداردهای محیطی خاصی در نظر می‌گیرند که در بدو ورود وحشتی به بچه بیمار وارد نشود، اما متاسفانه فضای بیمارستان مفید به شکلی بود که من سن و سال دار از ورود به آن محیط وحشت داشتم، چه برسد به کودکانی که می‌خواهند به آنجا وارد شوند. تابلوهای راهنما شرایط مناسبی نداشت و اکثر مراجعه‌کنندگان سردرگم بودند. شاید تنها موردی که خوشایند آمد، رفتار پرسنل بود، که با حوصله و ادب و متانت صحبت می‌کردند.
صندلی‌های سالن انتظار تماما فلزی و مشکل‌دار بودند و با توجه به مراجعه زنان باردار و کودکان بازیگوش این نوع صندلی‌ها اصلا مناسب نیستند.
در کل باید عرض کنم که اصلا شرایط بیمارستان کودکان هیچ شباهتی به آنچه که باید باشد، نبود. وزارت بهداشت به عنوان متولی این بیمارستان باید دید متفاوتی را اتخاذ کند، محیط بیمارستان مفید نیاز به زیباسازی برای کودکان دارد، فضا باید برای کودکان تلطیف شود تا حال و هوای مناسبی به بیمار ببخشد. صندلی‌ها نیاز به تعویض دارند و باید صندلی‌های مناسب زنان باردار و کودکان محیا شودتا خدایی‌نکرده حادثه‌ای به خاطر برخورد با آنها رخ ندهد.
امیدوارم وزیر بهداشت سری به این بیمارستان بزند و از نزدیک مواردی را که گفته شد مشاهده کند. خدایی‌ناکرده اگر بیماری به کودکان به خاطر عدم بهداشت مناسب منتقل شود برای خانواده یک عمر مشکل روانی و برای نظام عواقب ناخوشایندی خواهد  داشت.
به صورت مداوم ما بر در و دیوارهای شهرمان می‌بینیم که نوشته‌اند: « نظافت نشانه ایمان است» اما متاسفانه در حساس‌ترین مرکز بهداشتی ایران چنین موردی مشاهده نمی‌شود و این باعث تاسف است.در پایان امیدوارم شرایط بهداشتی کشور که پایه و اساس پیشرفت ایران است هرچه سریع‌تر به وضعیت ایده‌آل برسد؛ زیرا پیشرفت یک کشور وابسته به سالم بودن جامعه آن است