• دوشنبه، 4 تیر 1397
  • Monday 25 June 2018
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد کلان  -  شماره خبر: 8162  -  21 شهریور 1396 ساعت 21:20

نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با آفتاب اقتصادی طرح تفکیک وزارت راه را بررسی کردند:

روحانی موافق است ، آخوندی مخالف
آفتاب اقتصادی: دولت جمهوری اسلامی ایران به ریاست حسن روحانی در پی مباحث کارشناسی مختلف لایحه‌ای را به مجلس شورای اسلامی ارائه کرده است که به واسطه‌ی آن نمایندگان مجلس با تفکیک دو حوزه مسکن و شهرسازی و همچنین راه  و ترابری از یکدیگر موافقت کنند و دو وزارتخانه جدید به نام‌های مسکن و شهرسازی و وزارت راه و ترابری متولد شود.

ناتوانی آخوندی
این طرح به جهت بر زمین ماندن مشکل زمین بیش از بیست میلیون ایرانی به مجلس ارائه شد ، عباس آخوندی نتواننست تا طرحی مناسب برای ساماندهی مسکن بیابد و به اعتقاد کارشناسان طرح مسکن اجتماعی وی تنها در قالب  حرف باقی ماند. با این همه اما مصلحت سیاسی بار دیگر عباس آخوندی را بر مسند کرسی وزارت نشاند. قوه عاقله دولت و تیم اقتصادی به ویژه اسحاق جهانگیری و مسعود نیلی درصدد هستند تا با تفکیک دو وزارتخانه  و انتصاب وزیری لایق برای وزارت مسکن و شهرسازی بتوانند تحرکی در بخش مسکن به وجود آورند ، اقدامی که با مخالفت و سرسختی عجیب وزیر راه روبه‌رو شده است.

وزارت مخالف ، دولت موافق !
سید هادی بهادری  عضو  کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی  در این باره به آفتاب اقتصادی گفت: واقعیت این است که این لایحه از سوی دولت  به صورت رسمی به مجلس شورای اسلامی  ارائه شده است و  این بدین معنی است که دولت درخواست بررسی  و  جلب موافقت مجلس در تصویب این لایحه را دارد ، ما نیز با تمام مباحثی که صورت گرفته بدیهی است که این موضوع را کان‌لم‌یکن  تلقی نکرده‌ایم و در حال بررسی موضوع هستیم ، البته وزارت راه و آقای آخوندی مخالف تفکیک هستند  ، اما دولت موافق هست ، وزارت راه موضوعش این است که ما شهرسازی ریل پایه می‌خواهیم ، اما دولت بر تفکیک مصر است ، دولت البته از این منظر به این موضوع نگاه می‌کند که بخش‌های مختلف که اکنون در قالب وزارت مسکن و شهرسازی قرار دارند با تفکیک از یکدیگر چابکی بیشتری بیابند و بهتر بتوانند به کارهای محوله بپردازند در مقابل اما وزارت راه نظر دیگری دارد ، خود بنده نظرم بیشتر به سمت تفکیک  است و اکثر اعضای کمیسیون عمران با  تفکیک موافق هستند. البته در مجلس  آقای لاریجانی با این تفکیک مخالف است و نظر ایشان تاثیر دارد. این نماینده در مورد  خبر منتشر شده در مورد انتصاب رئیس سازمان بنادر  و ارتباط احتمالی آن به موضوع تفکیک اظهار بی‌اطلاعی کرد. این نماینده به آفتاب اقتصادی گفت که نمی‌داند رئیس کمیسیون عمران موافق این طرح است یا مخالف آن.

کمیسیون موافق تفکیک
سید ابوالفضل موسوی بیوکی نماینده یزد در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون عمران  در این باره به آفتاب اقتصادی گفت: طرح تفکیک وزارت  راه ، مسکن و شهرسازی باید ازدید کارشناسی بررسی شود و نه از دید سیاسی ، در کمیسیون ما مباحث مفصلی در این باره داشته‌ایم. موضوع ما این است که اگر حوزه مسکن از راه جدا شود ، مثلاً در حوزه مسکن برخی موارد مربوط به وزارت کشور است که ما می‌گوییم اگر قرار است به یک‌باره تفکیک شود این مباحث هم مطرح شود. این  مسئله ابتدا طرح دو فوریتی بود که مباحث مفصلی حول آن صورت گرفت که رای نیاورد. موسوی در ادامه افزود: به طور کلی وزارت راه موافق این طرح نیست و ما در جلسه‌‌ی بعدی این سوال را حتماً مطرح خواهیم کرد که که اگر این لایحه‌ای دولت است و وزارت راه مخالف است ، پس مدافع این طرح کیست که بیایید در مجلس از آن دفاع کند. وی برخی اخبار  را در مورد انتصاب اشخاصی در رای آوردن طرح خیلی موثر ندانست و گفت: ممکن است یک نماینده‌ای نظرش این بوده باشد ، اما این نظر کلیه‌ی اعضای کمیسیون نیست.

عدم انجام کار کارشناسی
در این بین نظرات مجلس می‌تواند در تفکیک یا عدم ادغام این طرح سرنوشت‌ساز باشد.
کمال‌الدین شهریاری عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در زمان ادغام وزارتخانه‌های راه و ترابری و مسکن و شهرسازی، الزامات لازم صورت نگرفته است، گفت: به جای ادغام وزارتخانه ها، شاهد تجمیع آنها تحت یک تابلو و یک عنوان هستیم. نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ادغام دو وزارتخانه مذکور به درستی صورت نگرفته و ما هیچ تحلیلی از ادغام این دو وزارتخانه نداریم، تصریح کرد: اگر بخواهیم به انتزاع رای مثبت بدهیم، نباید به راه اول بازگشته و مشکلات قبلی را تکرار کنیم. وی ادامه داد: متاسفانه پس از ادغام دو وزارتخانه مذکور، فقط ساخت مسکن مهر پیگیری شد، در حالی که مسکن و شهرسازی وزارتخانه‌ای است که باید مسائل فرادست مسکن نیز به آن پرداخته شود. شهریاری ادامه داد: باید انتزاع صورت بگیرد تا متولی هر بخش مشخص شود و ماموریت‌های جدید برای وزارتخانه‌ها تعریف شود. همچنین  حسن خسته‌بند، عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه در برنامه‌های که به کاهش وزارتخانه‌ها اشاره داشت، شهرسازی از دست رفته است، گفت: به طور حتم وزیری که در حوزه راه فعال است، نمی‌تواند در آن واحد در حوزه مسکن نیز فعالیت کند. نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با ادغام وزارتخانه‌های مذکور چندین سال عدم هماهنگی زیرمجموعه‌ها مشکلات بسیاری را ایجاد کرد، افزود: باید با تفکیک وزارتخانه ها، اجازه حل مشکلات را بدهیم. وی ادامه داد: تفکیک وزارتخانه‌های مذکور بهتر خواهد بود، زیرا مشکلات مسکن مهر حل شده و بسیاری از پروژه‌های مرتبط به شهرسازی تعیین تکلیف می‌شوند.

لابی گسترده‌ای وزیر راه  و یک انتصاب مشکوک
در این بین اما شنیده می‌شود ، عباس آخوندی  تلاش گسترده‌ای را شروع کرده تا نظر رئیس‌جمهور محقق نشود و این تفکیک صورت نگیرد ، نمایندگان وی با مذاکرات رو در رو با نمایندگان مجلس سعی دارند تا آرای آنها به سمت عدم تفکیک متمایل شود. یک نماینده که نخواست نامش فاش شود گفت: برای ما عجیب است که چرا دولت جلوی این اقدام وزارت راه را نمی‌گیرد ، مگر وزارت راه جزء دولت نیست.
همچنین در این بین بسیاری از سایت‌ها و خبرگزاری‌ها از جمله سایت انصاف نیوز خبر دادند که یک مدیر جدید در وزارت راه به نام «م. ر » که از نزدیکان یک نماینده مجلس است به یک سمت مهم منصوب شده است. این سایت مدعی شد که این انتصاب برای جلب مشارکت این نماینده محترم در مخالفت با طرح تفکیک صورت گرفته است ، البته وزارت راه  و هیچکدام از طرف‌های مطلع حاضر به تایید این خبر نشدند.