• شنبه، 2 تیر 1397
  • Saturday 23 June 2018
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 8079  -  19 شهریور 1396 ساعت 19:44

نقش مرکز تجارت جهانی در معادلات بین‌المللی

۱۱ سپتامبر با اقتصاد جهان چه کرد؟
فرارسیدن شانزدهمین سالگرد حمله تروریستی به برج‌های دو‌قلوی مرکز تجارت جهانی نیویورک بهانه‌ای شد تا مرکز تجارت جهانی را قبل و بعد از حملات ۱۱ سپتامبر مورد واکاوی قرار دهیم. سلسله‌ حملات انتحاری در 11 سپتامبر 2001، به دست گروه تروریستی القاعده در خاک ایالات متحده آمریکا انجام شد. در صبح آن روز، 19 تن از اعضای القاعده، چهار هواپیمای تجاری- مسافربری را ربودند. هواپیماربایان، دو هواپیما را در فواصل زمانی گوناگون تعمداً به برج‌‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در شهر نیویورک زدند. به دلیل برخورد دو هواپیما، همه مسافران به همراه 5000 نفر از کارکنان و مردمی‌ که در ساختمان‌‌ها حضور داشتند کشته شدند. هر دو ساختمان پس از دو ساعت به طور کامل ویران شدند و آسیب‌های زیادی به ساختمان‌‌های پیرامون زده شد. گروه هواپیماربایان، هواپیمای سومی ‌را نیز به پنتاگون، واقع در ارلینگتون در ایالت ویرجینیا زدند. هواپیمای چهارم اما در زمینی نزدیک شنکسویل در ایالت پنسیلوانیا سرنگون شد. اکثر کشته‌شدگان این حمله‌‌ها مردم عادی و شهروندانی بودند که ملیت آنها از 90 کشور گوناگون جهان بود.

واکنش آمریکا به حملات ۱۱ سپتامبر
واکنش ایالات متحده آمریکا به این حملات، شروع جنگ علیه تروریسم با حمله به افغانستان و از قدرت برکنار کردن طالبان که تروریست‌‌های القاعده را پناه داده بودند و نیز تصویب طرح «قانون میهن‌پرستی آمریکا» بود. کشورهای بسیاری قوانین ضد تروریسم خود را تقویت کردند و اجرای آنها را گسترش دادند. اکثر بنگاه‌های بزرگ تجاری و صنعتی در آمریکا و برخی از کشورهای غربی حداقل به مدت یک هفته فعالیت خود را تعطیل کردند و بعد از بازگشایی از زیان هنگفتی خبر دادند که به خصوص متوجه شرکت‌های هواپیمایی و موسسات بیمه شده بود.
خسارتی که به پنتاگون وارد شده بود، ظرف کمتر از یک سال جبران شد. همچنین بازسازی ساختمان‌های جدید مرکز تجارت جهانی نیز آغاز شد. در سال 2006 برج اداری جدیدی در محل برج‌های ویران شده به بهره‌‌برداری رسید. برج شماره یک مرکز تجارت جهانی نیز اکنون در حال احداث است که با 541 متر ارتفاع، در اواخر سال 2013 به بهره‌برداری رسمی ‌خواهد رسید. این برج به یکی از مرتفع‌ترین برج‌های جهان و شمال آمریکا و بلندترین برج شهر نیویورک تبدیل خواهد شد. شش برج دیگر نیز از سال‌های 2007 تا 2013 در منطقه ساخته می‌شوند. حادثه 11 سپتامبر سال 2001 تاکنون بزرگ‌ترین عملیات تروریستی تاریخ ایالات متحده آمریکا به شمار می‌آید و پیامد‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، امنیتی و نظامی‌ برای این کشور و جامعه جهانی به دنبال داشته ‌است.

واکنش‌ جهانیان به حمله تروریستی
پس از این حملات، بسیاری از کشورهای جهان با آمریکائیان ابراز همدردی کردند. روزنامه لوموند جمله «ما همه آمریکایی هستیم» را تیتر اول خود کرد. بیشتر رهبران کشورهای خاورمیانه از جمله دولت وقت افغانستان این حمله را محکوم کردند؛ ولی عراق در این بین یک استثنا بود. دولت وقت عراق بلافاصله پس از این حادثه طی یک بیانیه رسمی‌اعلام کرد که آمریکا میوه «جنایات خود علیه انسانیت» را چید. گروهی از مردم فلسطین نیز این حادثه را جشن گرفتند و ابراز شادی کردند.
یک ماه بعد آمریکا یک ائتلاف بین‌المللی را برای جنگ با افغانستان رهبری کرد. پاکستان نیز ضمن همکاری با آمریکا، پایگاه‌‌های هوایی خود را در اختیار آمریکا قرار داد و کشورهای مختلف جهان نیز قوانین سختگیرانه‌ای را در مورد حساب‌‌های بانکی و مسافرت اتباع برخی از کشورهای جهان وضع کردند تا مانع از استفاده گروه‌‌های تروریستی از حساب‌‌های بانکی برای اهداف تـروریستی شوند.
در آمریکا قوانینی از جمله قانـون میهن‌پرستی بـرای کنترل افـراد متهم به دخالت در اعمال تروریستی به تصویب رسید. این قانون به شدت مورد انتقاد گروه‌های حامی‌حقوق شهروندی در آمریکا قرار گرفت. زیرا این گروه‌‌ها معتقد بودند که این قوانین به دولت اجازه نقض حریم شخصی افراد را می‌دهد.

برج آزادی مرکز تجارت جهانی
برج آزادی یا برج شماره یک مرکز تجارت جهانی (Freedom Tower) یا (One World Trade Center) بلندترین برج آمریکا و بلندترین برج نیم کره غربی زمین می‌باشد که پس از تخریب برج‌های دو قلوی مرکز تجارت جهانی (101 طبقه) در تاریخ 11 سپتامبر 2001 به همراه شش برج بلند دیگر، طراحی و به عنوان پروژه جدید مرکز تجارت جهانی نیویورک ساخته شد. برج آزادی اواخر سال 2014 رسماً افتتاح شد. ضمناً دو زمین مربع شکل باقیمانده از برج‌های دوقلو هم به دو حوض بزرگ آب به وسعت 18000 مترمربع تبدیل شده اند.
برج 541 متری آزادی به عنوان ساختمان اصلی مرکز تجارت جهانی در 27 آوریل 2006 کلنگ خورد. این برج همراه با شش ساختمان دیگر مرکز تجارت جهانی آواخر سال 2014 ساخته و با حضور تمامی ‌روسای مراکز تجارت جهانی و جمعی از مقامات سیاسی و اقتصادی جهان پیش از پایان سال 2014 رسماً افتتاح شدند. دفتر بزرگ‌ترین شرکت‌ها و کمپانی بزرگ جهان در نیویورک به این برج منتقل شده که در آخرین نقل مکان صورت گرفته، سه روز پیش دفتر دویچه بانک آلمان در نیویورک نیز به برج شماره یک تجارت جهانی انتقال یافت.  
گروهی از طراحان ساختمانی و معماران مطرح بین‌المللی، پنج سال بعد از حادثه 11 سپتامبر، مامور شدند تا جایگزین برج‌های دوقلوی مرکز تجارت‌ جهانی در منهتن آمریکا را به گونه‌ای احداث کنند که در مقابل بدترین تهدیدهایی که ممکن است با اصابت دوباره یک فروند هواپیمای مسافربری حامل سوخت رخ دهد، این ساختمان‌ها کمر خم نکنند.
حاصل این ماموریت، اجرای پروژه‌ای بزرگ با ظرفیت هفت ساختمان برای مرکز تجارت ‌جهانی نیویورک شد که برج اصلی آن با 541 متر ارتفاع در 113 طبقه اوآخر سال 2014 بعنوان برج اصلی تجارت‌ جهانی (برج آزادی) به بهره‌برداری رسید. این ساختمان آن طور که سازنده‌اش تضمین داده، تحت هیچ‌ شرایطی سقوط نمی‌کند و حداکثر واکنشی که با برخورد هواپیما را دارد، کج‌شدگی قسمت‌هایی از سازه آن است.
در برج تجارت‌ جهانی شماره دو که حدود 100 متر بلندتر از برج‌های دوقلوی سابق است برای مقابله با تبعات حمله‌های تروریستی، یک مغز 90 سانتی‌متری حاوی بتن ‌و ‌فولاد، مرکز سازه را تقویت کرده و در عین حال سیمان به کار رفته در این ساختمان نقش عایق حرارتی را برعهده دارد. پروژه‌‌های ساختمان‌‌سازی انگشت‌شماری توانسته‌اند به اندازه ساخت برج آزادی، (برج شماره یک تجارت جهانی) پر سر‌و‌صدا باشند. معماران این برج به دنبال آن هستند تا با این سازه جلوی تکرار حوادث تلخ تاریخ را بگیرند.
آنها اعتقاد دارند که اگر تروریست‌ها مجدداً یک هواپیمای مسافر‌بری را با مخزنی پر از سوخت به این برج بکوبند، باز هم سر پا خواهند ماند.
کارل گالیوتو، مشاور فنی شرکت طراح برج می‌گوید: «با توجه به خطرات احتمالی، سازه برج‌ها سقوط نخواهد کرد. در بسیاری از موارد حتی تغییر شکل و کج‌‌شدگی نیز در آنها رخ نخواهد داد. به هرحال، اسکلت‌بندی و چارچوب اصلی برج‌ها تخریب نخواهند شد و از جا در نخواهند رفت.
در سال‌های آغازین دهه 1960 کار طراحی مرکز تجارت جهانی در منطقه منهتن شهر نیو‌یورک توسط دو شرکت مینورو یاماساکی و شرکا، و امری راث و پسران آغاز شد. این مجتمع در 5 آگوست 1966 کلنگ خورد، اما ساخت برج‌های دوقلوی سابق در فاصله سال‌های 1970 تا 1973 انجام گرفت. درب‌های این دو برج در 4 آوریل 1973 به روی عموم گشوده شد. چهار ساختمان دیگر این مجتمع در فاصله سال‌های 1975 تا 1981 و ساختمان آخـر (هفتم) نیز در سال 1985 ساخته شدند.
در مرکز اولیه تجارت جهانی که هفت ساختمان را در خود داشت، نقش اصلی و برجسته را برج‌های معروف دو‌قلو بازی می‌کردند. این دو برج هر کدام 101 طبقه و 44 آسانسور داشتند و ارتفاعشان بیش از 410 متر بود. ساخت برج شمالی (برج یک) در دسامبر 1972 و دومی‌(برج جنوبی) در جولای 1973 به پایان رسید. هزینه ساخت این دو برج به پول آن روز 400 میلیون دلار و بر پایه ارزش دلار در سال 2012، بیش از دو میلیارد دلار بود. این مرکز پیش از آن که در اثر حملات 11 سپتامبر 2001 فرو ریزد، یک آتش‌سوزی را در فـوریه 1975 و یک بمب‌گذاری را در فوریه 1993 از سر گذرانده بود. اما صبحگاه 11سپتامبر 2001 هوا‌پیما‌ربایان وا‌بسته به القاعده دو هوا‌پیمای جت 767 را در حملات تروریستی هماهنگ‌ شده‌ای به دو برج مرکز تجارت جهانی کوفتند.
بعد از چند سال کشاکش و این پا و آن پا کردن، باز‌سازی در محل مرکز تجارت جهانی به خوبی پیش رفت. در طرح جدید مرکز تجارت جهانی، موزه و بنای یاد‌بودی نیز ساخته شده و در عین حال شش آسمانخراش جدید نیز دور آن را می‌گیرند که موزه تجارت جهانی تحت نام موزه ملی یازده سپتامبر حدوداً سه سال پیش با حضور باراک اوباما، خانواده‌های قربانیان و بازماندگان آن حادثه در نیویورک گشایش یافت. هدف از دایر کردن این موزه زنده نگه داشتن یاد قربانیان حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 در نیویورک است.

ماموریت مرکز تجارت جهانی
مرکز تجارت جهانی (World Trade Center)  به عنوان یکی از سازمان‌های بزرگ بین‌المللی اقتصادی جهان با بیش از 320 مرکز فعال در حدود 100 کشور دنیا و بالغ بر750 هزار سازمان و شرکت تحت پوشش خود، یکی از قدرتمندترین و تاثیرگذارترین نهادهای جهانی است که مقر اصلی آن در شهر نیویورک آمریکا می‌باشد. این مرکز فعالیت خود را70 سال پیش آغاز کرده است.
مفهوم مرکز تجارت جهانی مفهومی‌است فراتر از یک ساختمان، یک حرکت یا یک سازمان، بلکه همراه‌کننده تجارت و سازمان‌های دولتی و خصوصی دخیل در تجارت جهانی است. به عبارتی دیگر مرکز تجارت جهانی کلیه خدمات مربوط به تجارت جهانی را در زیر یک سقف جمع‌آوری و به فعالان اقتصادی عضو و غیر عضو خود ارائه می‌کند. این خدمات شامل ارائه اخبار و اطلاعات اقتصادی و تجاری، ارتباطات، بازاریابی، تامین منابع مالی، باشگاه‌های تجارت جهانی، برنامه‌های آموزشی تجاری، سازماندهی هیئت‌های تجاری و اقتصادی، آماده‌سازی و مهیای امکانات نمایشگاهی و عرضه کالا و... می‌باشد.
مرکز تجارت جهانی به عنوان یک مرکز تجاری مدرن (Business Center) خدمات موجود بخش خصوصی و دولتی فعال در امر تولید و تجارت را تکمیل و حمایت می‌کند. غالب شهرهای بزرگی که در جهان از خدمات و امکانات مراکز تجارت جهانی بهره‌مند می‌باشند دارای اقتصادی قوی بوده و مشکلات تولید و تجارت را مرتفع کرده‌اند. یک مرکز تجارت جهانی دارای امکانات استانداردی به این شرح می‌باشد: برج یا برج‌های تجارت جهانی – مرکز بزرگ نمایشگاهی – مرکز همایش‌ها شامل سالن‌های کوچک تا چند هزار نفره -  مرکز آموزش – مرکز داوری – هتل‌های پنج و شش ستاره – باشگاه تجارت جهانی شامل تمامی‌امکانات رفاهی و....
به گزارش تسنیم، مراکز تجارت جهانی در هر یک از مراکز شهری مهم جهان قابل ایجاد می‌باشند. مراکز تجارت جهانی به اعضای خود این توانایی را اعطا می‌کنند که با مردمی‌ از هر نوع ایدئولوژی در مورد مسائل اقتصادی به توافق برسند و مرزهای سیاسی و جغرافیایی کشورها دلایلی برای ایجاد همکاری تلقی می‌شوند تا خطوط تمایز و جدایی بین آنها. امید است پس از گذشت چندین دهه از آغاز فعالیت مراکز تجارت جهانی در سراسر دنیا، زمینه بهره‌مندی از امکانات این سازمان بزرگ بین‌المللی در جهت رفع مشکلات موجود کشورمان و رشد و توسعه اقتصاد ایران مهیا شود.