• شنبه، 2 تیر 1397
  • Saturday 23 June 2018
گروه خبر: انرژی  -  شماره خبر: 8037  -  18 شهریور 1396 ساعت 14:56


صادرات غیرنفتی ایران به چین افزایش یافته است
 ارزش صادرات کالاهای غیرنفتی به کشور چین در پنج ماهه اول سال‌جاری به ۳ میلیارد و ۷۴۳ میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹.۶۴ صدم درصد افزایش داشته است.
صادرات غیرنفتی کشورمان به کشور چین طی یک دهه گذشته رشد قابل ملاحظه داشته است به طوری که سال‌های ۸۸ تا سال ۹۲ مجموع صادرات ایران به چین ۱۸ میلیارد و ۷۶۷ میلیون دلار بوده در حالی که از سال‌های ۹۲ تا ۹۵ چین بالغ بر ۳۲ میلیارد و ۴۴۴ میلیون دلار کالای ایرانی خریداری کرده است.
واردات ایران از چین در دولت یازدهم نیز افزایش داشته است که عمده‌ترین دلیل آن برداشته شدن تحریم‌های بندری جهت تردد کشتی‌ها و امکان حمل مستقیم کالا با کشتی‌های بزرگ از چین به ایران بوده است.
پیشتر این سهم از واردات از چین به کشور امارات متحده عربی اختصاص داشت و بخش عمده‌ای از واردات ایران از چین به بنادر امارات متحده عربی منتقل و از آنجا به ایران صادر می‌شد که در دوره اخیر شاهد کاهش واردات از امارات متحده عربی از سال ۱۳۹۲ به بعد بوده‌ایم و عمدتاً سهم کالاهای چینی است که با رفع تحریم‌ها و برقراری ارتباطات بانکی و امکان پهلوگیری کشتی‌ها در بنادر ایرانی، کشور واسطه حذف شد و کالاهای چینی مستقیم از مبدا بنادر چین به مقصد بنادر ایرانی منتقل می‌ شود./ایسنا