• سه شنبه، 28 خرداد 1398
  • Tuesday 18 June 2019
گروه خبر: اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 768  -  4 اسفند 1395 ساعت 20:36

گمرک ایران آماده گسترش شبکه تیر الکترونیکی

دیدار رییس گمرک ایران با دبیرکل سازمان ایرو در سوییس
مسعود کرباسیان با امبرتو دوپرتو دبیرکل سازمان حمل و نقل بین الملی جاده ای (ایرو) در ژنو سوییس دیدار و گفتگو کرد.
در این دیدار دبیر کل ایرو، موفقیت گمرک ایران  در اجرای الکترونیکی تیر (ای تیر) با کشور ترکیه را برای ۷۰ عضو کنوانسیون بسیار جالب توجه دانست و اعلام کرد: با وجودی که از سال ۲۰۰۲ بحث الکترونیکی کردن تیر مطرح بود اجرای آن توسط گمرک ایران به عنوان پیشرو در الکترونیکی کردن تیر باعث تحسین اعضا و ترغیب آنها برای گسترش تیر الکترونیکی شد به گونه ای که کشورهایی که متقاضی اجرای ای تیر هستند رو به افزایش است چرا که در آینده مجبور به حذف سیستم های قدیمی کاغذی هستیم چون امنیت و سهولت کار در الکترونیکی شدن است.
وی همچنین به جایگاه آینده گمرک ایران به ویژه در مسیر کریدورهای شمال - جنوب، شرق - غرب با پیوستن چین، پاکستان و در آینده نزدیک هند به کنوانسیون تیر اشاره و این جایگاه را موثر و نقش آفرین دانست. دبیر کل ایرو ضمن تبریک انتخاب نماینده ایران در شورای اجرایی تیر از ایفای نقش برجسته تر گمرک ایران در کنوانسیون تیر ابراز خرسندی کرد.
کرباسیان نیز در این دیدار از آمادگی گمرک ایران برای گسترش شبکه تیر الکترونیکی به سایر کشورهای منطقه، به ویژه کشورهای cis و در آینده هند از مسیر کریدور چابهار - میلک خبر داد.
وی گفت: اکنون با ایجاد بسترهای الکترونیکی در همه گمرکات کشور و اجرای پنجره واحد و امضای موافقتنامه های دو جانبه و تبادل الکترونیکی داده ها با کشورهای آذربایجان و ترکیه زمینه و بستر لازم برای گسترش تیر الکترونیکی مهیاست و جمهوری اسلامی ایران امادگی کامل همکاری با UNECE و IRU جهت اجرای آن را دارد.
همچنین در این دیدار آخرین وضعیت فاز دوم ای تیر و نحوه ادامه مراحل بعدی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
رییس کل گمرک ایران همچنین با کریستین فریز باخ دبیر اجرایی کمیسیون اقتصادی اروپایی سازمان ملل در مقر سازمان ملل ژنو در سوییس دیدار و گفتگو کرد. رییس کل گمرک ایران در این ملاقات کریستین فریز باخ از پذیرش دعوت جهت شرکت در اجلاس وزیران توسط کرباسیان تشکر کرد و سپس با تبریک اجرای موفقیت آمیز فاز دو ای تیر (E_TIR) عنوان کرد: این اقدام نشان دهنده پیشرو بودن گمرک جمهوری اسلامی ایران است.
همچنین دبیر اجرایی کمیسیون اقتصادی اروپایی سازمان ملل انتخاب نماینده ایران در شورای اجرایی کنوانسیون تیر را به کرباسیان تبریک گفت و خواستار ادامه همکاری نزدیک گمرک ایران و UNECE شد.
رییس کل گمرک ایران نیز با برشمردن ویژگی های ایران و قرار گرفتن در مسیر کریدورهای مهم منطقه ای بر عزم گمرک ایران در ایجاد تسهیلات با اجرای پنجره واحد و تبادل الکترونیکی اطلاعات با هدف بسط و توسعه ترانزیت در منطقه تاکید کرد./اقتصادآنلاین