• سه شنبه، 28 خرداد 1398
  • Tuesday 18 June 2019
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد بین‌الملل / گزارش  -  شماره خبر: 735  -  3 اسفند 1395 ساعت 21:15

نمایان شدن تدریجی آثار برجام:

صعود ایران به قله‌های تجارت جهانی
آفتاب اقتصادی: اهمیت مراودات بین‌المللی در اقتصاد و لزوم تمرکز بر آن همواره در صدر توجه اقتصادهای موفق جهان بوده و خواهد بود. جمهوری اسلامی ایران در دولت یازدهم به این مهم توجه ویژه‌ای مبذول داشته و در این راستا از هر سو که به موضوع ارتباطات تجاری با جهان بنگریم، به واژه‌ای به نام «برجام» برخورد می‌کنیم. اثرگذارترین سطح از معادلات در ارتباط با مذاکرات منتهی به برجام بوده است؛ زیرا از یک سو مهم‌ترین مسائل و مشکلات ایران با قدرت‌های بزرگ، یعنی تداوم برنامه صلح آمیز هسته‌ای و رفع تحریم‌های بین‌المللی در این سطح مورد مذاکره و توافق قرار گرفتند و از سوی دیگر به واسطه برجام، منزلت و موقعیت بین‌المللی ایران از بازیگر منطقه‌ای به بازیگر موثر بین‌المللی ارتقا یافت. همچنین در ماه‌های اخیر، دایره ارتباطات تجاری با کشورهای جهان گسترش چشمگیری داشته است و بسیاری از قدرت‌های اقتصادی اروپایی و آسیایی خواستار افزایش مراودات تجاری با ایران شده‌اند.

رشد ۲۵۰ درصدی ارزش تجارت ایران و فرانسه
واردات فرانسه از ایران در سال ۲۰۱۶ با رشد ۴۵ برابری نسبت به سال قبل از آن به ۱.۳۴۸ میلیارد یورو رسید. جدیدترین آمار منتشرشده از سوی یورو استات نشان می‌دهد، مبادلات تجاری ایران و فرانسه در سال ۲۰۱۶ میلادی نسبت به سال قبل از آن ۳.۵ برابر شده و به ۲.۰۷ میلیارد یورو رسیده است.
ارزش تجارت ایران و فرانسه که در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۵۹۲ میلیون یورو گزارش شده بود، در سال ۲۰۱۶ با رشد ۲۵۰ درصدی به ۲.۰۷ میلیارد یورو رسیده است. بر این اساس با رفع تحریم نفتی در پی اجرایی‌شدن برجام، واردات فرانسه از ایران در سال ۲۰۱۶ رشد قابل‌ملاحظه ۴۵ برابری نسبت به سال قبل از آن داشته و به ۱.۳۴۸ میلیارد یورو رسیده است. ایران در سال ۲۰۱۵ تنها ۳۰ میلیون یورو کالا به فرانسه صادر کرده بود.
صادرات فرانسه به ایران در سال ۲۰۱۶ نیز نسبت به سال قبل از آن ۲۸ درصد رشد داشته و به ۷۲۲ میلیون یورو رسیده است. فرانسه در سال پیش از آن ۵۹۲ میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده بود. تراز تجاری دو کشور در سال ۲۰۱۶ به میزان ۶۲۶ میلیون یورو به نفع ایران بوده است.
افزایش ۲۶ درصدی صادرات آلمان به ایران
مبادلات تجاری ایران و آلمان در نخستین سال اجرای برجام با رشد ۲۲ درصدی مواجه شد و به ۲.۸۸۷ میلیارد یورو رسید. پایگاه خبری کمیسیون اروپا (یورو استات) کل مبادلات تجاری ایران و آلمان در سال ۲۰۱۶ را ۲.۸۸۷ میلیارد یورو اعلام کرد. مبادلات تجاری دو کشور در این سال نسبت به سال قبل از آن رشد ۲۲ درصدی داشته است. ایران و آلمان در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۲.۳۶۶ میلیارد یورو مبادله تجاری داشتند.
بر اساس این گزارش صادرات آلمان به ایران در سال ۲۰۱۶ با رشد ۲۶ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده و به ۲.۶ میلیارد یورو رسیده است. آلمان در سال پیش از آن ۲.۰۵ میلیارد یورو کالا به ایران صادر کرده بود.
اما واردات آلمان از ایران در سال ۲۰۱۶ که نخستین سال اجرای توافق جامع هسته‌ای بوده است با افت ۹ درصدی مواجه شده و به ۲۸۷ میلیون یورو رسیده است. آلمان در سال پیش از آن ۳۱۶ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده بود.

ایجاد منطقه آزاد تجاری میان ایران و اتحادیه اوراسیایی
ادوارد نلبندیان، وزیر امور خارجه ارمنستان گفت: ایروان از ایده ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیایی حمایت می‌کند. وی با اشاره به چشم‌اندازهای بسیار خوب جذب شرکت‌های ایرانی به بازار ارمنستان تاکید کرد: تهران و ایروان به ارتقای فرصت‌های سرمایه‌گذاری برای همکاری‌های دو جانبه ادامه می‌دهند و یک گام مهم در این مسیر، معافیت اخذ ویزا بین دو کشور است که موجب تعمیق روابط تجاری و اقتصادی دو جانبه خواهد شد.
قرار است، ایگور شوالوف، معاون وزیر خارجه روسیه با سفر به ایران در مورد ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیایی با مقامات کشورمان رایزنی کند.
اتحادیه اقتصادی اوراسیایی که از سال ۲۰۱۵ کار خود را آغاز کرده، یک بلوک سیاسی- اقتصادی منطقه‌ای است که با ابتکار روسیه ایجاد شده و هدف از آن تسهیل جریان کالا و خدمات بین کشورهای عضو است. در دسامبر ۲۰۱۶، رئیس‌جمهور ارمنستان گفته بود، تهران و این اتحادیه ممکن است با امضای موافقتنامه‌ای راه را برای انعقاد یک موافقتنامه کامل تجارت آزاد هموار کنند.
تجارت ۲.۲ میلیارد دلاری ایران و روسیه
وزیر انرژی روسیه اعلام کرد که حجم مبادلات تجاری این کشور با ایران در سال ۲۰۱۶ به ۲.۲ میلیارد دلار رسیده که ۷۰ درصد رشد داشته است. به نقل از خبرگزاری تاس روسیه، الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه در دیدار با حمید چیت چیان، وزیر نیروی ایران گفت که حجم مبادلات دو کشور در سال گذشته ۷۰ درصد یعنی معادل حدود یک میلیارد دلار افزایش داشته است.
وی با وجود مثبت ارزیابی‌کردن روابط دو کشور، خاطر نشان کرد که روابط دوجانبه تجاری و اقتصادی ایران و روسیه کافی نیست و طرفین تمامی اقدامات ممکن را برای افزایش سطح همکاری‌های خود به کار خواهند گرفت. روسیه از برنامه فوریه خود برای کاهش تولید جلوتر است.
به گزارش تسنیم، الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه و بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران قرار است در خصوص موضوعات مختلف از جمله تبعیت از توافق کاهش تولید رایزنی کنند. نواک در این باره گفت: فهرست موضوعات استاندارد است و با توجه به اینکه ایران و روسیه هر دو طرف‌های موافقتنامه‌ای هستند که در وین (توافق کاهش تولید) امضا شده، عمدتا مربوط به بخش نفت وگاز و وضعیت بازار است.
راه‌اندازی اتاق مشترک بازرگانی ایران و یونان
با تصویب اساسنامه جدید، اتاق مشترک بازرگانی ایران و یونان تاسیس شد. پیش‌بینی می‌شود با تشکیل این اتاق مشترک، فعالیت‌های اقتصادی دو کشور وارد مرحله تازه‌ای شده و کسب‌و‌کار فعالان اقتصادی بخش خصوصی دو کشور به‌شکل مطلوب‌تری سامان یابد.
مهدی جهانگیری، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و یونان در جلسه  فوق‌العاده مجمع عمومی این مجموعه، یونان را یکی از شرکای مهم تجاری ایران برشمرد و از فعالان اقتصادی در بخش خصوصی دعوت کرد تا به بهبود اقتصاد کشور در این شرایط پیچیده کمک کنند.
جهانگیری با بیان اینکه تا پیش از تحریم‌ها، یونان جزو کشورهای مطرح طرف تجاری ایران در اتحادیه اروپا بود، افزود: تحریم‌ سال‌های اخیر باعث شد که در مناسبات اقتصادی دو کشور شکاف ایجاد شود، اما در دوره پسابرجام شاهد کم‌رنگ‌شدن این شکاف هستیم و حال با تشکیل اتاق مشترک بازرگانی ایران و یونان، به بهبود روابط اقتصادی و بازگشت دو کشور به مناسبات گرم گذشته، بسیار خوش‌بین هستیم.
نایب‌رئیس اتاق بازرگانی تهران، با اشاره به‌شکسته‌شدن ایران‌هراسی با کمک صنعت گردشگری کشور گفت: یونان می‌تواند با داشتن تجربیات ارزشمندی که در صنعت گردشگری دارد، نقش مهمی در توسعه گردشگری ایران ایفا کند و کمک‌های زیادی در این حوزه به کشور ما داشته باشد.
این عضو هیئت رئیسه اتاق تهران تصریح کرد: در ستاد اقتصادی پساتحریم اتاق تهران، حضور پررنگ بخش خصوصی در اقتصاد ملی را به‌طور جدی دنبال می‌کنیم. البته دستیابی به این مهم هر چند آسان نیست اما می‌دانیم که در اقتصاد دولتی اگر بخش خصوصی عقب بکشد، بخش‌های دولتی و شبه‌دولتی به بهانه این عدم حضور، بزرگ‌تر و فربه‌تر می‌شوند.
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و یونان ادامه داد: وجود تحریم‌های اقتصادی، افت مداوم قیمت نفت و البته رکود اقتصادی در دنیا و در داخل کشور و همچنین شرایط منطقه سبب شده است که چنین ضرورتی برای تغییر اقتصاد دولتی در کشور ایجاد شود و زمینه برای سپردن اقتصاد کشور به بخش خصوصی و فعالان که تا پیش از این فضای زیادی برای کار نداشتند فراهم شود.
وی تاکید کرد: مهم است که بتوانیم فعالان اقتصادی را به همکاری و همیاری جهت توسعه مناسبات تجاری ایران و یونان ترغیب کنیم و تمام سعی خود را به کار گیریم تا اتاق ایران و یونان را به‌عنوان پشتیبان و حامی فعالان اقتصادی دو کشور در ارتباط با یکدیگر معرفی کنیم.
گسترش مراودات اقتصادی ایران و اسلواکی
اتاق تهران نیمه اسفند‌ماه جاری، میزبان یک هیئت بلندپایه تجاری از کشور اسلواکی است که برای رایزنی با همتایان ایرانی به تهران سفر می‌کنند. چهارمین هیئت تجاری اسلواک در حالی به اتاق تهران می‌آید که پیگیری توسعه مراودات اقتصادی دو کشور به‌ویژه تسهیل روابط بانکی و نقل‌وانتقال پول بین بانک‌های ایران و اسلواکی و بانک‌های بین‌المللی حاضر در این کشور، هدف اصلی این دیدار است. هیئت تجاری اسلواکی متشکل از حدود ۴۰ فعال اقتصادی است که به نمایندگی از ۳۵ شرکت اسلواک که در حوزه‌های مختلف اقتصادی فعالیت می‌کنند. شرکت‌های اسلواک حاضر در این هیئت در حوزه‌های متنوع و گسترده‌ای چون معدن و صنایع معدنی، سنگ‌آهن و فرآوری مواد معدنی، حمل‌ونقل و لجستیک، صنعت لاستیک‌وتایر، اکتشاف و تولید نفت، مواد شیمیایی و پتروشیمی، خدمات فنی و مهندسی، ساخت‌وساز، صنعت الکترونیک، فناوری اطلاعات و آموزش، صنعت چوب و مبلمان، مشاوره و سرمایه‌گذاری و البته فاینانس و بانکداری فعال هستند.
به گزارش اتاق تهران، یکی از نکات حائز اهمیت درباره این هیئت تجاری، حضور مقامات رسمی جمهوری اسلواکی در راس آن است، به‌طوری‌که سرپرستی این هیئت را پیتر پلگرینی، معاون نخست‌وزیر جمهوری اسلواکی در امور سرمایه‌گذاری برعهده دارد. هم‌چنین پیتر کاژیمیر، وزیر اقتصاد، و پیتر ژیگما وزیر دارایی این کشور نیز در این هیئت حاضر هستند. از همین رو قرار است این هیئت در زمان حضور در ایران، با حضور در وزارت امور اقتصادی و دارایی یک تفاهم‌نامه همکاری با این وزارتخانه نیز امضا کند.

گسترش همکاری ایران و فرانسه در حوزه کشاورزی
ایران و فرانسه با امضای تفاهم‌نامه ای، در زمینه توسعه بخش تعاون با اولویت بخش کشاورزی با یکدیگر همکاری می‌کنند. این تفاهم‌نامه، در جریان سفر «هنری نوله» رئیس شورای عالی تعاونی‌های فرانسه و وزیر سابق کشاورزی این کشور به تهران و دیدار با علی ربیعی، وزیر کار و امور اجتماعی به امضا رسید.
ربیعی در این دیدار حوزه فعالیت‌های وزارت کار را در حیطه‌های مرتبط با حمایت کودکان یتیم تا امور بازنشستگان عنوان کرد و گفت: فعالیت در اموری که به تهیه غذا برای مردم منجر شود، شایسته و ارزشمند است.
وی با اشاره به حمایت هیئت فرانسوی در این نشست از برنامه جامع اقدام مشترک ایران و گروه ۱+۵ گفت: حمایت شما از برجام حکایت از تصمیم درست این کشور است و ما به این موضوع احترام می‌گذاریم. ایران و فرانسه می‌توانند روابط خود را در زمینه تعاونی‌ها و نیز در زمینه تولید بذر و دانه‌های روغنی گسترش دهند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به بازارهای اوراسیا گفت: هدف ما از تولید دانه‌های روغنی، کشورهای اوراسیا است؛ زیرا این کشورها اکنون به خرید کالاهای کشاورزی ایران روی آورده‌اند و توسعه بخش کشاورزی با تاکید بر تعاونی‌ها می‌تواند اقتصاد ایران را قدرتمندتر کند.
ربیعی با اشاره به تنوع گیاهان دارویی که در ایران تولید می‌شوند، گفت: ٣٣ درصد تولید دارو در کشور از طریق شرکت‌هایی انجام می‌شود که وزارت کار آنها را پوشش می‌دهد. ایران در تولید گیاهان دارویی سابقه طولانی دارد؛ به‌طوری‌که کشورهای اروپایی و آمریکا با تهیه این گیاهان از ایران، آن را با نشان‌های تجاری خود به بازارهای جهانی عرضه می‌کنند. وی گفت : طبیعت غنی ایران و نیروی کارآمد در حوزه کشاورزی از جمله مزیت‌های ایران در این صنعت محسوب می‌شود و می‌توان از طریق تعامل با فرانسه، محصولات گیاهان دارویی با نشان‌های تجاری ارزشمندتری به بازارهای جهانی عرضه شوند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که مصرف داروهای گیاهی در جهان رو به گسترش بوده و می‌توان از این گیاهان در تولید لوازم آرایشی و صنعت زیبایی که رو به توسعه است، بهره گرفت.
ربیعی همکاری در زمینه تولید شیلات، خاویار و حتی فرآوری و بسته‌بندی زعفران را از دیگر راه‌های همکاری دو کشور برشمرد و اظهارکرد: اکنون زعفران ایران به‌شکل فله به ایتالیا صادر می‌شود که ما خواهان تغییر روند کنونی هستیم. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر انتقال تجارب و دانش میان دو کشور تاکید کرد و گفت: در این راستا باید تعاونی‌ها راه‌های جدیدی برای گسترش همکاری‌ها بیابند. وی با تاکید بر اینکه با تغییر اشکال تعاونی‌ها تغییرات شگرفی در نهادهای اجتماعی و اقتصادی ایجاد شده است، ابراز امیدواری کرد که انتقال تجارب فرانسه به ایرانیان به بهبود زندگی مردم منجر شود. وی تاکید کرد: ایران آمادگی همه نوع همکاری در انتقال تجارب و زمینه اتصال تعاونی‌های بزرگ از نظر سرمایه‌گذاری‌های مشترک را دارد. ضمن اینکه بازار ایران ۸۰ میلیون نفر نیست، بلکه این بازار به ۳۰۰ میلیون نفر کشورهای منطقه هم دسترسی دارد.
به گزارش ایرنا، ربیعی با یادآوری وجود ناامنی در همسایگان ایران از جمله افغانستان، عراق، یمن، سوریه و حتی کشورهای حاشیه خلیج فارس، ثبات در ایران را دیگر مزیت کشورمان برای جذب سرمایه‌های خارجی برشمرد. وزیر کار توانمندی چهار صندوق بازنشستگی تحت‌پوشش این وزارتخانه را ۳۳ میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: با این توانمندی می‌توانیم از تجارب ارزشمند فرانسه برای توسعه بخش تعاون بهره‌مند شویم.