• جمعه، 28 تیر 1398
  • Friday 19 July 2019
گروه خبر: یادداشت‌  -  شماره خبر: 7038  -  15 مرداد 1396 ساعت 21:32

هیرش سعیدیان

سرمقاله - هراس سیف
مصاحبه‌ی زنده‌ی شب گذشته‌ی دکتر سیف  به خاطر اهمیت نکات مطروحه در آن و زمان این گفت‌وگو بازتاب بسیار یافته است. سیف برای اولین بار این موضوع را بر زبان آورد که حکم مدیریتش پنج ساله است و آقای روحانی براساس
« عملکرد»تصمیم خواهد گرفت. این اشاره تلویحی را در روزهای حساس تغییر و تحول در کابینه را در کنار مصاحبه‌ای پیشین وی اگر بگذاریم که گفته بود من خواهم ماند  ، می‌توان به نتایجی دست یافت. صحنه مدیریت در سیستم بانکی ، مصاف منافع گروه‌ها و جریانات مختلف است و او  علاوه بر پاسخگویی به  رئیس‌جمهور باید گوشه‌ی چشمی به این نیروها نیز داشته باشد. او خوب می‌داند که روزهای سختی در پیش دارد.  هم‌اکنون سه موسسه غیر مجاز  بزرگ باقی مانده‌اند که بانک مرکزی باید آنها را تعیین تکلیف کند. علی‌رغم چهره خون سرد سیف در پاسخ به سوالی در مورد دارایی‌های موسسات ورشکسته و مطالبات سپرده گذاران ، بسیاری معتقدند که در ماه‌های آتی با مشخص شدن هر چه بیشتر این موضوع که دارایی شناسایی شده‌ی موسسات غیر مجاز کفاف بدهی‌ها را نمی‌دهد، چالش‌های حاصل از این موضوع نیز تشدید می‌شود . آن زمان بی‌شک سپرده گذاران به‌راحتی استدلال‌های بانک مرکزی را در مورد نبود منابع برای پرداخت اصل مال و سود آن را نخواهند پذیرفت. هم‌اکنون سپرده گذاران با این وعده که اموال موسسات در حال شناسایی است تا پول آنها پرداخت شود کمی آرام گرفته‌اند. موسسه ثامن الائمه  و فرشتگان  و تصفیه‌ی دارایی‌های  آنها دو آزمون بزرگ سیف در این مسیر خواهند بود. وی عنوان کرد که سود بانکی نباید  ، چند درصد بیشتر از تورم بیشتر باشد و ما باید به استاندارد‌های  جهانی برسیم. با توجه به سود 22 درصد برخی موسسات مجاز در حال حاضر یعنی نرخ سود باید تقریباً به نصف کاهش یابد ، اما آیا سیف می‌تواند بانک‌ها را قانع سازد که چنین کاری انجام دهند؟ او اهرم‌های لازم برای این کار را در اختیار دارد؟ بالفرض خارج شدن غیر مجازها از سیستم بانکداری و آرام شدن صحنه‌ای نمایش برای اجرای سناریوی ساماندهی نرخ سود در بانک‌ها و موسسات مجاز ، در صورت عدم تمکین بانک‌ها او با چه ابزاری می‌تواند آنها را وادار به اطاعت کند.
هم‌اکنون نیز بسیاری از بانک‌ها به‌راحتی ابلاغیه‌های بانک مرکزی را دور می‌زنند ، سود علی‌الحساب 15 درصد در ابتدای سال و پرداخت مابه التفاوت در پایان سال به مستمسکی برای پرداخت سود دلخواه بدل شده است. پول یعنی قدرت و پول در بانک‌ها است و برای مقابله با قدرت باید قدرت داشت و البته انگیزه. او تا کنون رئیس هیئت‌مدیره و مدیر عامل هشت بانک بزرگ دولتی و خصوصی بوده است و باید دید که وی به کدامین انگیزه و خواست می‌خواهد در مقابل منافع همکارانش بایستد. مشکل مجاز‌ها به مراتب بزرگ تر از غیر مجازها  خواهد بود و او این موضع را به خوبی می‌داند. اگر معادله دارایی و بدهی‌های بانک‌های دولتی حل نشود ، اگر وی نتواند نقدینگی را به بازارهای جایگزین و تولید هدایت کند و بانک‌ها را مجبور کند تا دارایی‌های منجمد خود را به این منظور ذوب کنند، اگر وی نتواند تا بانک‌های قدرتمند را مجبور کند تا دست از ساخت و ساز در مناطق چهار گانه‌ای تهران بر دارند ، اگر وی نتواند دست بانک‌ها را از منافع سرشار بنگاهداری قطع کند،  فاتحه تولید را باید خواند ، و اگر چنین شود ، او باید به روحانی جواب پس دهد. بیم سیف از چنین کوه عظیم مشکلاتی بسیار منطقی خواهد بود. در صورت تمدید دوره باید دید که وی می‌تواند دوره‌ی پنج ساله‌ی دوم را به نیک فرجامی به پایان برساند.