• پنجشنبه، 6 اردیبهشت 1397
  • Thursday 26 April 2018
گروه خبر: اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 6451  -  26 تیر 1396 ساعت 17:36


پنج استارت‌آپ مالی اول جهان کدامند؟
پیشینه شکل‌گیری استارت‌آپ‌ها به حدود 10 سال پیش در اروپا و آمریکا باز می‌گردد، ولی خیلی زود به نقاط مختلف جهان از جمله کشور پر جمعیتی همچون چین هم راه یافتند و حالا بخش مهمی از بازار جا به جایی‌های مالی را در سطح جهان در دست گرفته‌اند. شرکت‌هایی نظیرKlarna ، Tadyen و Transeferwise  روش‌های دریافت و پرداخت وجوه را در اروپا و بعد در دینا تغییر دادند و دیری نگذشت که به دلیل نوآوری به غول‌های مالی در سطح جهان تبدیل شدند.
در هفته گذشته و بعد از اینکه خبر فیلتر شدن چند استارت‌آپ مالی (زرین پال، پی پینگ، باهمتا و ایدی پی ) با دستور قضائی روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت، ناگهان موجی راه افتاد از اینکه اصلا استارت‌آپ‌های مالی چه استارت‌آپ‌هایی هستند و چه کاری انجام می‌دهند و... البته بسیاری از کسانی که این سوال‌ها را می‌پرسیدند، افرادی بودند که خود قبلا از استارت‌آپ‌های مالی استفاده کرده بودند، اما با اصلاح آنها آشنایی نداشتند.
صنعت بانکداری و نقل و انتقال‌های مالی در سال‌ها و دهه‌های گذشته همگام با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از فناوری‌های جدید شاهد پیشرفت‌های بسیاری بوده است که یکی از آنها راه‌اندازی استارت‌آپ‌های مالی یا « فین تک»‌ها بوده است، استارت‌آپ‌هایی که در واقع صنعت بانکداری را به گوشی‌های هوشنمند و تکنولوژی‌های نوین گره زده است. استارت‌آپ‌هایی که خیلی راحت از طریق گوشی‌های هوشمند از خدمات پرداخت گرفته تا انتقال و ارسال پول، خرید شارژ تلفن همراه و... را برای شما انجام می‌دهند.
اما چرا این استارت‌آپ‌های مالی در ایران فیلتر شدند؟ براساس گفته‌های مقامات قضائی علت فیلتر شدن استارت‌آپ‌های مالی به دلیل استفاده از تلگرام برای انتقال پول است؛ زیرا به اعتقاد این مسئولان تلگرام امنیت کافی و لازم را برای جابه جایی‌های مالی ندارد ( سرور آن نیز در ایران نیست) و احتمال سوءاستفاده‌های مالی در آن وجود دارد.
چندی پیش بیزینس اینسایدر در گزارشی ویژه به مهم ترین و ارزشمندترین استارت‌های مالی در سطح جهان ( 10 استارت‌آپ اول) پرداخت که در بین آنها چهار استارت‌آپ اول چینی است، پنج استارت آپ بعدی آمریکایی است و استارت‌آپ مالی دهم هم هلندی است، در اینجا به معرفی پنج استارت‌آپ مالی اول در سطح جهان می‌پردازیم:
Ant Financial: این استارت‌آپ چینی که در سال 2004 تاسیس شده، در واقع مجری بزرگ‌ترین سرویس ارائه‌دهنده خدمات پرداخت موبایلی چین یعنی Alipay با 450 میلیون نفر کاربر و 170 تراکنش روزانه است. Alipay زیرمجموعه غول تجارت الکترونیک چین یعنی Alibaba است. این شرکت با افزایش سرمایه 5/4 میلیارد دلاری حالا ارزشی برابر 60 میلیارد دلار داشته و به این ترتیب ارزشمندترین استارت‌آپ فین‌تک جهان است.
Lufax: یک استارت‌آپ چینی دیگر که در واقع یک پلت‌فرم وام‌دهنده مستقیم در یکی از بزرگ‌ترین کشورهای جهان است. این شرکت خدمات آنلاینش را در صد فروشگاه در 80 شهر چین ارائه می‌دهد. Lufax از زمان تاسیسش در سال 2011 تاکنون 20 هزار وام با مجموع ارزش 5/ 2 میلیارد دلار ارائه کرده است. این استارت‌آپ تحت نظارت و کنترل Ping An Insurance، ارزشمندترین شرکت بیمه‌گذار چین است. حالا Lufax با افزایش 69/1 میلیارد دلاری سرمایه‌اش، ارزشی برابر 5/18 میلیارد دلار دارد و به‌عنوان دومین استارت‌آپ فین‌تک جهان شناخته می‌شود.
JD Finance: این استارت‌آپ چینی ارائه‌دهنده خدمات مالی، ساختاری گره‌خورده با خرید آنلاین دارد و در سال 1998 تاسیس شده است. این استارت‌آپ در واقع زیرمجموعه‌ای از فروشگاه آنلاین JD.com است و اعتبار لازم را به مشتریان برای خرید از این فروشگاه آنلاین می‌دهد. این استارت‌آپ با افزایش یک میلیارد دلاری سرمایه‌اش حالا ارزش هفت میلیارد دلاری دارد.
Qufenqi: یک استارت‌آپ چینی دیگر که امکان خرید اقساطی محصولات الکترونیک را به مشتریانش می‌دهد. این شرکت نوپا که در سال 2014 راه‌اندازی شده است، در مدتی کوتاه درآمد و سود خوبی به‌دست آورده و درحال تبدیل شدن به یکی از بهترین استارت‌آپ‌های مالی از نظر سرعت رشد است. این شرکت با رشد سرمایه 874 میلیون دلاری حالا ارزشی برابر 9/5 میلیارد دلار دارد.
Stripe: اولین استارت‌آپ مالی آمریکایی این فهرست که در زمینه پرداخت آنلاین برای شرکت‌ها و کسب و کارها فعالیت می‌کند. حالا شرکت‌های مهم و شناخته‌شده‌ای مانند Fitbit، Pinterest، Twitter، Salesforce.com، Lyft و The Guardian از خدمات این شرکت استفاده می‌کنند. این استارت‌آپ در سال 2010 در سانفرانسیسکو تاسیس شده است و حالا با رشد سرمایه 260 میلیون دلاری، ارزش پنج میلیارد دلاری دارد.