• شنبه، 26 آبان 1397
  • Saturday 17 November 2018
گروه خبر: بورس  -  شماره خبر: 6402  -  25 تیر 1396 ساعت 15:52


بیش از ۸۰ درصد حجم مبادلات فرابورس در اختیار بازارهای اول و دوم
دومین روز از هفته جاری در بازارهای فرابورس ایران شاهد دادوستد بیش از ۲۶۴ میلیون ورقه بهادار به ارزش بالغ بر یک هزار و ۱۶۵ میلیارد ریال در ۳۰ هزار و ۹۳۵ نوبت معاملاتی بودیم در حالیکه بیش از ۸۰ درصد از حجم مبادلات فرابورس در اختیار بازارهای اول و دوم قرار گرفت.
با نقل‌وانتقال بیش از ۲۱۹ میلیون سهم به ارزش بالغ بر ۴۲۵ میلیارد ریال در دو بازار اول و دوم، ۸۲ درصد از حجم کل مبادلات روز جاری به این بازارها اختصاص یافت. در این میان نماد «ذوب» در حالی بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را به دست آورد که به عنوان پربیننده‌ترین نماد فرابورسی نیز شناخته شد.
در جریان بازار ۳ نماد «کیمیا»، «حخزر» و «کپرور» پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی هر سهم، با محدودیت دامنه نوسان قیمت تا سقف ۵۰ درصد بازگشایی شده و ۴ نماد «پشاهن»، «کورز»، «ولراز» و «سامان» و «خفناور» به منظور برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام در روز سه‌شنبه ۲۷ تیرماه، در پایان معاملات امروز متوقف شدند.
روز جاری عنوان بیشترین افزایش قیمت به نام نمادهای «شلیا»، «غمینو» و «سرود» ثبت شد و در سمت مقابل نمادهای «حسیر» و «میدکو» بیشترین افت قیمتی را تجربه کردند. نماد «میدکو» علاوه بر اینکه دو و نیم واحد کاهش قیمت داشت، بیش از یک واحد نیز اثر منفی بر آیفکس بر جای گذاشته و آیفکس با یک واحد افت در ارتفاع ۹۱۰ واحدی ایستاد؛ این در حالی است که اثر مثبت از جانب نمادهای «ذوب»، «بپاس» و «زاگرس» تا سقف ۳۸/. درصد مانع از افت بیشتر شاخص کل شد.
نگاهی به تابلو تسهیلات مسکن نشان می‌دهد که نماد «تسه ۹۵۱۲» بیشترین حجم و ارزش مبادلاتی را به خود اختصاص داده و امتیاز تسهیلات مسکن خرداد ۹۶ با بیشترین قیمت خریدوفروش شده است. متقاضیان و فروشندگان اوراق تسه امروز بیش از ۷۸ هزار ورقه تسهیلات مسکن به ارزش افزون بر ۶۰ میلیارد ریال را دست به دست کردند.
در تابلو ابزارهای نوین مالی نیز بالغ بر ۵۶۴ هزار ورقه بهادار تغییر مالکیت یافت که ارزشی افزون بر ۵۵۷ میلیارد ریال را رقم زد.
در همین حال تابلوهای مبادلاتی بازار پایه میزبان جابه‌جایی بیش از ۴۱ میلیون سهم به ارزش ۸۶ میلیارد ریال بود./ایبنا