• پنجشنبه، 6 اردیبهشت 1397
  • Thursday 26 April 2018
گروه خبر: اخبار‌مهم / انرژی  -  شماره خبر: 6393  -  25 تیر 1396 ساعت 13:14

معاون شرکت برق حرارتی:

نیروگاه هابا آمادگی 99.5 درصددر مدار تولید برق قرار دارند
«عبدالرسول پیشاهنگ» ، با اشاره به اینکه آمادگی 99.5 درصدی یک رکورد محسوب می شود و در حد استانداردهای جهانی است، افزود: هر یک درصد افزایش آمادگی نیروگاه ها، معادل10 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری و صرفه جویی در صنعت برق است.
معاون راهبری تولید شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی اضافه کرد: این رکورد زنی و موفقیت حاصل برنامه ریزی های صورت گرفته در 9 ماه گذشته در زمینه های سرویس و نگهداری و پایش دقیق وضعیت نیروگاه های کشور بوده است.
پیشاهنگ گفت: با تلاش تامین کنندگان قطعات، گروه های تعمیراتی و صنعتگران بخش تولید و همدلی صنعت و دانشگاه در ساخت داخل در سراسر کشور و همیاری همه مسئولان، امروز شاهد آمادگی 99.5 درصدی نیروگاه های برق حرارتی هستیم.
به گزارش ایرنا، میزان آمادگی نیروگاه های حرارتی کشور پارسال 99 درصد بوده است. ضریب آمادگی نیروگاه به مفهوم آماده به کار بودن واحدهای نیروگاهی در شبکه تولید برق است.
شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی مسئولیت ساماندهی فعالیت های تصدی دولت در زمینه تولید نیروی برق حرارتی متصل به شبکه انتقال و فوق توزیع برق کشور، راهبری شرکتهای زیر مجموعه و برنامه ریزی، مدیریت توسعه و بهره برداری از نیروگاه ها و تسهیل مشارکت بخش غیر دولتی در تولید برق حرارتی را برعهده دارد.
«برنامه ریزی و مدیریت ظرفیت های تولید برق حرارتی»، « ساماندهی و مدیریت شرکت های تولید کننده برق حرارتی» و «توسعه ظرفیت های تولید برق حرارتی دولتی» از مهمترین وظایف این شرکت است.
به گزارش ایرنا، بارش باران در عصر پنج شنبه ( 22 تیرماه ) و خنک تر شدن هوا، پیک مصرف برق در روز جمعه را به پایین ترین میزان خود در یک ماه گذشته رساند و رقم 44 هزار و 60 مگاوات را ثبت کرد.
براساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، پیک مصرف برق در روز جمعه گذشته حتی از میزان مشابه سال گذشته بیش از سه هزار و 500 مگاوات کاهش داشت.
بر اساس این گزارش، میزان مبادلات برق در این روز(جمعه گذشته) برابر با یک هزار و 848 مگاوات بود که سهم صادرات از این میزان به یکهزار و 181 مگاوات و سهم واردات 667 مگاوات گزارش شد.
میزان مصرف برق صنایع نیز چهار هزار 17 مگاوات بود که در مقایسه با روز پنجشنبه حدود 200 مگاوات افزایش داشته است.
با توجه به اینکه در فصل تابستان سیستم های سرمایشی وارد مدار می شوند، مصرف شهروندان به اوج خود می رسد. این سیستم ها 2 هزار تا 2 هزار و 500 مگاوات به بار شهر تهران اضافه می کند.
حمید چیت چیان وزیر نیرو هفته گذشته در حاشیه نشست هیات دولت با تاکید بر مدیریت مصرف گفت: چنانچه مردم پنج تا 10 درصد مصرف آب و برق خود را کاهش دهند، هیچ گونه نگرانی بابت تامین کامل نیاز مردم در آب و برق وجود نخواهد داشت.
وی تصریح کرد، پیش بینی های ما برای امسال این بود که حدود پنج درصد افزایش مصرف برق داشته باشیم و برای این شرایط کاملا آماده بودیم، اما در واقع مصرف انرژی بیش از 11 درصد افزایش یافت.
گزارش های وزارت نیرو حاکی است، اوج مصرف در یک ماه گذشته 17 بار از مرز 50 هزار مگاوات گذشت؛ این در حالی است که پارسال و در همین بازه زمانی فقط 2 بار این اتفاق رخ داده بود./ایرنا