• جمعه، 7 اردیبهشت 1397
  • Friday 27 April 2018
گروه خبر: اخبار‌مهم  -  شماره خبر: 6375  -  24 تیر 1396 ساعت 21:06

معاون ساخت راه آهن:

رکورد افتتاح راه آهن را در دولت دوازدهم می‌شکنیم
معاون ساخت راه آهن با بیان اینکه پس از 11 سال پروژه‌های مهم ریلی کشور را در دولت یازدهم به بهره‌برداری رساندیم، گفت: در سال جاری 838 کیلومتر راه آهن به بهره‌برداری می‌رسد که در تاریخ افتتاح پروژه ریلی بی‌نظیر است.  
جبارعلی ذاکری، معاون ساخت راه ‌آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل در گفت‌وگو با ایلنا با بیان اینکه ریل گذار راه آهن نقده- ارومیه تا پایان دولت یازدهم به اتمام می‌رسد، اظهار داشت: بهره‌برداری از این پروژه و تحویل آن به راه آهن تا دو ماه دیگر انجام می‌شود.
وی با بیان این که تا پایان مرداد ماه ریل‌گذاری این پروژه به پایان می‌رسد، ادامه داد: زیرسازی تقریبا 10 کیلومتر باقی‌مانده از این پروژه در حال اجرا است که ظرف سه هفته آینده به اتمام می‌رسد و عملیات  روسازی آن آغاز می‌شود. در حال حاضر ریل گذاری این پروژه در دو جبهه در حال انجام است از یک هفته آینده در سومین جبهه هم عملیات ریل گذاری شروع می‌شود.
معاون ساخت راه آهن با اشاره به طول مسیر این پروژه ریلی گفت:  طول خط اصلی این محور از مراغه تا ارومیه 183 کیلومتر است و نزدیک به 55 کیلومتر خط فرعی دارد.148 کیلومتر از این پروژه در بخش خطوط اصلی  ریل گذاری شده و 35 کیلومتر از آن باقی‌مانده است.
وی ادامه داد: خطوط ایستگاهی و فرعی هم از مراغه تا نقده به صورت کامل انجام شده و چیزی حدود 35 کیلومتر خطوط ایستگاهی هم ریل گذاری شده است. بنابراین تا به امروز تقریبا 180 کیلومتر خطوط اصلی و فرعی از این پروژه به اجرا رسیده  و مابقی هم در حال انجام است.
ذاکری با بیان اینکه این محور پیش از این که اتصال دریاچه صورت بگیرد برای دو هدف اصلی طراحی شده بود، اظهار داشت:   اولین هدف اتصال ریلی ارومیه به عنوان مرکز استان آذربایجان غربی به شبکه ریلی بوده است.
معاون ساخت راه آهن شرکت ساخت ادامه داد: دومین هدف از اجرای این پروژه، ایجاد حمل و نقل حومه‌ای از اورمیه تا مراغه و میانه است. همچنین موضوع دیگر در کنار جابه جایی مسافر، مزیت‌های اقتصادی حمل بار از این محور است که طبق پیش‌بینی‌های انجام شده در سال بیستم بهره‌برداری از این راه آهن، ظرفیت حمل بار از آن به دو میلیون تن بار می‌رسد البته قطعا وجود چنین زیر ساختی در منطقه در توسعه برخی از صنایع هم تاثیرگذار خواهد بود.
وی افزود: از سوی دیگر اتصال ریلی قطار سریع‌السیر از ارومیه به تبریز هم مطرح است که این طرح در حال حاضر مراحل ابتدایی خود را می‌گذارند اما پیش‌بینی می‌شود که این پروژه هم به صورت جدی دنبال شود، با تکمیل مسیر تبریز به سمت ارومیه و مراغه؛ می‌توان با ترن‌ست‌هایی در این محور زمان سیر و جابه جایی را کاهش داد.
ذاکری همچنین با اشاره به اعتبارات مورد نیاز برای تکمیل راه اهن ارومیه- مراغه گفت: مذاکرات با سازمان برنامه و بودجه برای تخصیص اعتبارات مورد نیاز  تکمیل پروژه صورت گرفته است و برای تکمیل کار رقمی بالغ بر 100 میلیارد تومان نیاز به اعتبار داریم اما  فاز اول که اتمام ریل گذاری است با 30 میلیارد تومان به اتمام می‌رسد.
وی تاکید کرد:  تحویل راه آهن به همراه ایستگاه‌های در طول مسیر خواهد بود و در حال حاضر ایستگاه راه آهن ارومیه در این محور 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.همچنین ایستگاه نقده هم آماده بهره‌برداری است.
معاون ساخت راه آهن شرکت ساخت با تاکید بر اینکه پروژه‌های ریلی که این روزها یکی پس از دیگری به مرحله افتتاح می‌رسند، عمری بالای 11 سال دارند، گفت:این پروژه‌های ریلی در حالی این روزها با سرعت در حال اجرا و بهره‌برداری هستند که عمر 11 ساله دارند و تاخیر یک ماهه در تحویل این پروژه‌ها در طول 11 سال نمی‌تواند موضوعیت داشته باشد.
وی با اشاره به سرعت ریل گذاری در پروژه‌های ریلی در طول سه ماه گذشته اظهار داشت: سرعت ساخت پروژه‌های ریلی در شش ماه گذشته بی‌سابقه بوده است به طوری که  در طول 14 سال گذشته رکود ریل گذاری سالانه در کشور 257 کیلومتر بوده اما در سه ماه و 12 روز ابتدای سال جاری 270 کیلومتر از مسیر را ریل گذاری کردیم. به عبارت دیگر رکورد سالیانه را در سه ماه شکستیم.
ذاکری تاکید کرد: برنامه ریل‌گذاری ما برای امسال، 516 کیلومتر است که برای آن ریل‌گذاری عملا 838 کیلومتر در شبکه ریلی کشور که بخشی از آن سال‌های قبل ریل گذاری شده به بهره‌برداری می‌رسد که در سابقه راه آهن کشور بی‌نظیر است.
وی گفت: امیدواریم با حمایت برنامه و بودجه و تزریق اعتبارات بتوانیم این ماموریت را محقق کنیم و با این ریل‌گذاری پنج طرح ریلی اقتصاد مقاومتی از جمله اتصال همدان، کرمانشاه، ارومیه، گیلان و تبریز از مسیر جدید به شبکه ریلی تکمیل می‌شوند.
این مقام مسئول همچنین درباره تاریخ بهره‌برداری از پروژه‌های ریلی اقتصاد مقاومتی گفت: راه آهن تا سه هفته دیگر به کرمانشاه می‌رسد. همچنین تا پایان شهریور ماه راه آهن قزوین- رشت افتتاح می‌شود. راه اهن مراغه- ارومیه هم تا پایان مرداد ماه تحویل داده می‌شود و پروژه ریلی میانه-  بستان آباد تا پایان مهر ماه تکمیل می‌شود.