• پنجشنبه، 6 تیر 1398
  • Thursday 27 June 2019
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 576  -  24 بهمن 1395 ساعت 20:24

آشوب حاصل از نگاه ترامپ به اقتصاد جهان:

ترکش‌های سیاست‌های ترامپ به کدام کشورها برخورد می‌کند؟
آفتاب اقتصادی- جهان در روزهای اخیر شاهد رویدادهای سیاسی و اقتصادی بسیاری بوده است که از جمله مهم‌ترین آنها، اظهارات و اقدامات عجیب و جنجالی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور جدید ایالات متحده است. شاید حتی بدبین‌ترین افراد نیز در آمریکا گمان نمی‌کردند که با گذشت زمانی حدود کمتر از یک‌ماه از ریاست جمهوری ترامپ، جهان شاهد چنین رفتارهای بحث‌برانگیزی از وی باشد. اکنون هم تحلیلگران، هم صاحبان صنعت و تجارت در دنیا برای روزهای آینده ابراز نگرانی می‌کنند. بیش از دوهفته از ریاست جمهوری ترامپ می‌گذرد، چند هفته‌ای که سراسر دنیا مبهوت و البته معترض به سیاست‌های تازه کاخ سفید است. اگرچه ترامپ پس از سه هفته مدیریت، با تصمیم‌های عجیب مانند ممنوع‌کردن سفر هفت کشور به آمریکا و افزایش تحریم‌های جدید علیه ایران، خودی نشان داده، اما به اعتقاد بسیاری از کارشناسان این تصمیم‌ها، آغاز جنگ تجاری تازه در جهان بین آمریکا و رقبای تجاری او مثل چین است.
هرچند تصمیم‌های ترامپ در مقام دیگری نژادپرستانه نیز تلقی می‌شود. زیرا او اتباع کشورهای مسلمان را از سفر به کشورش ممنوع کرده بود. تحلیلگران می‌گویند، این تصمیم ضرر بزرگی به اقتصاد آمریکا می‌زد؛ به‌طوری‌که این ممنوعیت می‌تواند تجارت آمریکا را در بخش‌های وسیع‌تری تحت‌تاثیر قرار دهد. حدود ۴۷ کشور درسراسر دنیا مسلمان هستند.
مجموع تجارت کالای این کشورها با آمریکا در سال ۲۰۱۵ به ۲۲۰ میلیارد دلار رسیده بود. در ۱۱‌ماه نخست سال ۲۰۱۶ نیز این میزان به ۱۹۴ میلیارد دلار رسیده بود. به عبارت دیگر حدود شش درصد از تجارت آمریکا با کشورهای مسلمان انجام می‌شود. بخش عمده تجارت آمریکا، ۹۴ درصد، با ۱۵ کشور دیگر شامل مالزی، عربستان سعودی، امارات، ترکیه، اندونزی و عراق است.

نگرانی اندک شرکت‌های هواپیمایی
در این میان شرکت‌هایی که با این کشورها قراردادهای با ارزشی بسته‌اند هم می‌توانند تحت‌تاثیر این تصمیم قرار بگیرند؛ مانند  قرارداد هشت میلیارد دلاری فروش ۸۰ فروند هواپیما به ایران که می‌تواند در این تصمیم تازه به حاشیه برود. هرچند در حال حاضر با روی کارآمدن ترامپ، طرفین کمی نگران اجرایی‌نشدن این قرارداد هستند.
این درحالی است که اگر ترامپ دستوری جدید دهد، شغل‌های این صنعت نیز در معرض خطر قرار می‌گیرند؛ چرا که بوئینگ زمانی که قرارداد ایران مطرح شد، اعلام کرد که با عقد این قرارداد می‌تواند ۱۰۰ هزار شغل ایجاد کند که این موضوع نگرانی‌های تعلیق قرارداد را برای بوئینگ بیشتر خواهد کرد.

قرارداد با بوئینگ لغو نمی‌شود
در این خصوص وزیر راه و شهرسازی نیز در پاسخ به این سئوال که آیا در پی فرمان ترامپ، ممکن است قرارداد با بوئینگ لغو شود، گفت: خیر چنین اتفاقی نمی‌افتد، چرا که این یک قرارداد تجاری است.
به همین ترتیب، برخی کارشناسان نیز نگرانی خود را ابراز کردند.
شهرام مصوری‌منش،اقتصاد دان و استاد دانشگاه اظهار کرد: کشور آمریکا با چنین تصمیماتی به سمت انزوای هر چه بیشتر گام برمی‌دارد. زیرا بدون تردید چنین رویکردهایی باعث افزایش ریسک سرمایه‌گذاری و به تبع، سلب انگیزه از فعالان تجاری و اقتصادی در آمریکا خواهد شد.
وی افزود: تردیدی وجود ندارد که به هر حال، برخی اتباع کشورهایی که صدور ویزا برای آنها به حالت تعلیق در آمده، در آمریکا سرمایه‌گذاری کرده‌اند که با اتخاذ چنین تصمیماتی به‌تدریج به خروج سرمایه‌های خویش از این کشور مباردت می‌ورزند.
آمریکا چین را به چالش می‌کشد
موازی با درگیری‌های آمریکا با کشورهای مسلمان، ترامپ موضع تندی هم به کشور چین دارد. دونالد ترامپ، چین را برای دست‌کاری در نرخ ارز و نقض قوانین تجارت جهانی متهم کرده است. در مبارزات انتخاباتی، او بارها چین را به خاطر دست‌کاری نرخ ارز محکوم کرد و این کشور را  به نقض قوانین تجارت جهانی متهم  کرد و با  تعرفه‌های ۴۵ درصدی  بر صادرات  چین، این کشور را تهدید کرد.
برخی کارشناسان بر این باورند که در صورتی که «دونالد ترامپ» افزایش تعرفه واردات کالاهای چینی را به داخل ایالات متحده اجرایی کند، ضربه مهلکی به بدنه اقتصادی چین وارد خواهد شد. برآوردها حکایت از آن دارد که به‌طور کلی افزایش فقط یک درصدی بر روی هزینه صادرات چین می‌تواند منجر به کاهش ۰.۹۳ درصدی صادرات این کشور شود.

استفاده سایر کشورها از تیرگی روابط اقتصادی آمریکا و چین
در همین حال اگر دونالد ترامپ، مالیات واردات کالاهای چینی را ۱۵ درصد قرار دهد، در این صورت صادرات چین به ایالات متحده تقریباً ۴۳ میلیارد دلار کاهش پیدا می‌کند. در چنین شرایطی برخی کارشناسان معتقدند، تیرگی روابط اقتصادی این دو کشور سبب می‌شود که موقعیت خوبی برای کشورهای دیگر ایجاد شود تا روابط خود را با چین یا حتی آمریکا افزایش دهند و جایگاهی در بازار این دو کشور پیدا کنند.
در همین خصوص، مجیدرضا حریری، عضو اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: «رابطه چین و آمریکا تا کنون پرتنش بوده است. به هر حال پیش‌بینی می‌شود که اختلاف چین و آمریکا موضوع بزرگی شود. اما این موضوع به‌طور کوتاه‌مدت در اقتصاد ایران و روابط ما تاثیری نخواهد گذاشت.» به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، ترکش‌های انفجار سیاست‌های اقتصادی ترامپ به رشد این کشور نیز برخورد کرده است. درحالی که آمارهایی ضعیف از میزان درآمد شرکت‌ها و تولید ناخالص داخلی آمریکا، اشتیاق ناشی از سیاست‌های اقتصادی دونالد ترامپ را خنثی کرده است، ارزش سهام در بازارهای آمریکا برای دومین بار متوالی کاهش داشت.

افزایش ریسک در وضعیت اقتصاد جهانی
از سوی دیگر، موسسه اعتبارسنجی فیچ در گزارشی اعلام کرد، عدم‌قطعیت و آشفتگی ناشی از سیاست‌های تجاری و مالی ترامپ، موجب شده تا وضعیت اقتصاد جهانی و رتبه‌های اعتباری کشورها در معرض ریسک قرار گیرد.
این گزارش حاکی است، کشورهایی که بیش از همه در معرض این ریسک‌ها قرار دارند آنهایی هستند که دارای روابط نزدیک مالی با آمریکا هستند و دارای عدم‌توازن دو جانبه با این کشور می‌باشند.
درحالی‌که کشورهایی که پذیرای سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی از آمریکا هستند، در معرض ریسک‌های ناشی از اقدامات تنبیهی تجاری دولت جدید آمریکا قرار دارند.

سرنوشت کشورهای مورد اشاره ترامپ
فیچ از کشورهای کانادا، چین، آلمان، ژاپن و مکزیک به‌عنوان کشورهایی که مستقیماً در سخنان ترامپ مورد اشاره قرار گرفته اند، نام برده و در عین حال گفته است که کشورهای برزیل، کانادا، چین، آلمان، هلند، مکزیک و انگلیس بیشترین سرمایه‌پذیری را از آمریکا در بخش تولید داشته‌اند
در این گزارش آمده است: قابلیت پیش‌بینی سیاست‌های آمریکا کاهش یافته، کانال‌های ارتباطی پذیرفته شده بین‌المللی ونورم‌های ارتباطی کنار گذاشته شده و احتمال تغییرات ناگهانی و پیش‌بینی نشده در سیاست‌های آمریکا با تبعات جهانی احتمالی افزایش یافته است.

ریسک‌های اقتصادی حاصل از تصمیمات ترامپ
ریسک‌های اصلی عبارتند از اختلال در روابط تجاری، محدودیت‌های مهاجرتی، تقابل میان سیاست‌گذاران و کاهش جریان سرمایه بین‌المللی؛ در صورت محقق‌شدن این احتمالات، فشارهایی منفی بر بودجه‌های دولتی و رشد اقتصادی کشورها وارد خواهد آمد.
به گزارش تسنیم، در این گزارش با اشاره به خروج آمریکا از پیمان تجاری شراکت فرا آتلانتیک و احتمال مذاکره مجدد بر سر پیمان آزاد تجاری آمریکای شمالی (نفتا) تاکید شده که این اقدامات ممکن است منجر به تنبیه شرکت‌های آمریکایی‌ای شود که در خارج از آمریکا سرمایه‌گذاری کرده‌اند و همچنین دولت‌هایی که متهم به‌دست‌کاری ارزش ارز نیز شده اند، ممکن است از سوی دولت جدید آمریکا تنبیه شوند.