• سه شنبه، 1 خرداد 1397
  • Tuesday 22 May 2018
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 5554  -  29 خرداد 1396 ساعت 20:15

ایران و اگزیم بانک کره جنوبی توافق کردند:

جذب هشت میلیارد یورو فاینانس از کره جنوبی
وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران و رئیس اگزیم بانک کره جنوبی بر متن موافقتنامه اختصاص خط اعتباری هشت میلیارد یوروریی توافق کردند. به گزارش تارنمای وزارت امور اقتصادی و دارایی، «علی طیب نیا» که برای شرکت در دومین اجلاس بانک زیرساخت آسیا به کره جنوبی سفر کرده است، با رئیس اگزیم بانک کره جنوبی دیدار کرد. محور دیدار طیب نیا مذاکره در زمینه تامین مالی طرح‌های عمرانی و زیربنایی در بخش‌های انرژی، پتروشیمی، نفت و بهداشت بود.
در این دیدار که نمایندگان و مسئولان سازمان سرمایه‌گذاری خارجی و کمک‌های فنی ایران، بانک مرکزی و مدیران نظام بانکی کشورمان و اداره‌های اگزیم بانک کره جنوبی حضور داشتند، درباره متن موافقتنامه خط اعتباری هشت میلیارد یورویی که از یک سال پیش برای نهایی کردن متن موافقتنامه آن مذاکرات اولیه انجام شده بود، توافق شد.
در این دیدار، طرف کره‌ای برای تامین مالی طرح‌های عمرانی و زیربنایی در بخش‌های انرژی، پتروشیمی، نفت، بهداشت با ابراز علاقه کرد و معرفی طرح‌های مرتبط و فراهم‌سازی زمینه فعالیت شرکت‌های کره‌ای در ایران را خواستار شد.
وزیر اقتصاد جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار تحولات و فرصت‌های اقتصادی ایران را تشریح کرد و گفت: ظرفیت‌های بالقوه همکاری باعث شد کشورهای زیادی علاقه خود را برای همکاری‌های اقتصادی و مالی و اجرای طرح‌های تولیدی در ایران اعلام کنند. طیب نیا افزود: پیگیری و جدیت طرف کره‌ای می‌تواند زمینه‌ساز عملیاتی شدن موافقتنامه‌های امضا شده میان دو کشور شود.
پس از اجرای توافق هسته‌ای موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که بیست و ششم دی‌ماه 1394 صورت گرفت، کمیته راهبری تامین مالی خارجی با عضویت بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه در وزارت امور اقتصادی و دارایی تشکیل شد تا نسبت به تسریع و تسهیل در برقراری خطوط اعتباری و استفاده از تسهیلات مالی خارجی اقدام کند.
کره جنوبی یکی از کشورهای هدف این کمیته در جذب خطوط اعتباری و تسهیلات مالی خارجی به شمار می‌رود.  براساس رایزنی‌های اولیه، قرار است «اگزیم بانک» کره‌جنوبی هشت میلیارد یورو و «کا-شور» کره‌جنوبی پنج میلیارد یورو فاینانس به طرح‌های ایران اختصاص دهند.
مبادلات مالی و تجاری ایران و کره جنوبی از شهریورماه پارسال و با سفر رئیس‌جمهوری پیشین این کشور به تهران وارد مرحله تازه‌ای شد و دو کشور توافق کردند مبادلات تجاری خود را با ارز یورو تسویه کنند. در جریان رایزنی‌های هیئت کره‌ای در تهران که پس از برجام انجام شد، کره جنوبی از آمادگی بانک‌های این کشور برای اختصاص خطوط اعتباری و فاینانس برای طرح‌های ایرانی خبر داد که اکنون مذاکرات اولیه برای نهایی شدن آن در دست انجام است.
به گزارش ایرنا، بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا یک موسسه مالی بین‌المللی است که به پیشنهاد چین تاسیس شد و ایران نیز یکی از سهامداران آن است. هدف اصلی از تاسیس این بانک، ارائه تسهیلات مالی برای کشورهای منطقه جاده ابریشم و تقویت زیرساخت‌های توسعه در قاره کهن است؛ ایران به طور رسمی از آذرماه 1395 به عضویت این بانک درآمد و اکنون با برخورداری از 1.61 درصد سهام آن، در رتبه یازدهم قرار دارد. در این نشست بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا، با درخواست عضویت آرژانتین، جمهوری ماداگاسکار و پادشاهی تونگا موافقت شد.