• شنبه، 1 اردیبهشت 1397
  • Saturday 21 April 2018
گروه خبر: اخبار  -  شماره خبر: 5552  -  29 خرداد 1396 ساعت 20:02

گیتی گرد

فنلاند زیبا
فنلاند، سرزمین کوهستان‌ها، آبشارها، خلیج‌ها و چشم‌اندازهای فوق‌العاده‌ی طبیعی است. علاوه بر این، فنلاند یکی از بهترین مقصدهای گردشگری دنیا برای رصد شفق قطبی است. در این کشور در فصل زمستان چه با گروه‌های گشت و گذار در طبیعت و چه در حال استراحت در سونا، می‌توانید شفق قطبی، این پدیده‌ی شگفت‌آور طبیعت را مشاهده کنید و از زیبایی فوق‌العاده‌ی آن به وجد بیایید. اگر به تفریحات و ورزش در دل طبیعت علاقه دارید، فنلاند بهترین مقصدگردشگری برای شماست. در این کشور زیبا می‌توانید فعالیت‌هایی چون گردش پیاده را در زیباترین چشم‌اندازهای طبیعی تجربه کنید. هر فصل از سال، زیبایی و جذابیت خاصی دارد و البته فراموش نکنید که زمستان‌های فنلاند بسیار سرد است. بسیاری از افراد به خاطر گران بودن این مقصد گردشگری و دور از دسترس بودن آن، از سفر به این کشور صرف‌نظر می‌کنند اما این کشور جاذبه‌های فراوان و منحصربه‌فردی دارد. در ادامه با نکات مهمی در مورد فنلاند، هزینه‌های سفر به این کشور و جاذبه‌های گردشگری آن آشنا می‌شویم.

بهترین زمان برای سفر
بهترین زمان برای سفر به فنلاند، به هدف شما از سفر بستگی دارد. اگر می‌خواهید از بارش برف و ورزش‌های زمستانی لذت ببرید، از دسامبر تا مارس بهترین زمان است. برای اینکه از هوای آفتابی بهاری و زنده شدن طبیعت لذت ببرید، از آوریل تا مه بهترین زمان برای سفر است. اگر می‌خواهید روزهای گرم و بلند تابستانی و رویدادهای مختلف را تجربه کنید، ژوئن، جولای و آگوست بهترین ماه‌های سال برای سفر به فنلاند هستند.

هزینه‌های سفر
اقامت
هزینه‌ی اقامت در خوابگاه هاستل‌ها بین ۲۵ تا ۳۵ یورو (۹۰ هزار تا ۱۳۰ هزار تومان) است. اتاق‌های خصوصی هاستل‌ها، ۵۰ تا ۸۰ یورو (۱۸۰ هزار تا ۲۹۰ هزار تومان) هزینه دارند. معمولا همه‌ی هاستل‌ها وای‌فای رایگان دارند و بعضی از آنها صبحانه‌ی رایگان هم می‌دهند. اگر چادر مسافرتی همراه دارید، اردوگاه‌های مختلفی در سراسر این کشور وجود دارد. هزینه‌ی اقامت در یکی از آنها با امکانات پایه بین ۱۰ تا ۲۵ یورو (۳۶ هزار تا ۹۰ هزار تومان) است. امکان اقامت و چادر زدن در دل طبیعت وجود دارد البته باید مراقب خود باشید و به طبیعت احترام بگذارید.
هزینه‌ی اقامت در هتل‌های ارزان شبی ۵۰ تا ۸۰ یورو (۱۸۰ هزار تا ۲۹۰ هزار تومان) است. هزینه‌ی هتل‌های میان‌رده از شبی ۱۰۰ یورو (۳۶۰ هزار تومان) شروع می‌شود. در سایت Airbnb هم می‌توانید اقامتگاه‌های ارزان پیدا کنید. هزینه‌ی اقامت در یک اقامتگاه اشتراکی از ۲۰ تا ۳۰۰ یورو شروع می‌شود. هزینه‌ی کرایه‌ی آپارتمان کامل از شبی ۵۵ یورو (۲۰۰هزار تومان) شروع می‌شود ولی میانگین آن ۹۰ یورو (۳۳۰۰هزار تومان) است.
غذا
انواع غذاهای ارزان مثل ساندویچ، پیتزا و کباب در حدود ۸ تا ۱۱ یورو (۳۰ هزار تا ۴۰ هزار تومان) قیمت دارند. بسیاری از رستوران‌ها وعده‌ی ویژه‌ی ناهار دارند که قیمت آن ۱۲ یورو (۴۴ هزار تومان) است. در سوپرمارکت‌ها هم می‌توانید انواع غذاهای نیمه‌آماده را با پنج تا شش یورو (۱۸ هزار تا ۲۲ هزار تومان) خریداری کنید. یک وعده غذا در مک‌دونالد یا سایر رستوران‌های فست‌فود زنجیره‌ای، بین شش تا هشت یورو (۲۲هزار تا ۳۰ هزار تومان) قیمت دارد. اگر خودتان آشپزی کنید هزینه‌ی خرید مواد غذایی ضروری برای یک هفته در حدود ۸۵ تا ۱۲۵ یورو (۳۱۰ هزار تا ۴۵۴ هزار تومان) می‌شود.

حمل و نقل عمومی
بهترین راه برای سفر داخل فنلاند، استفاده از اتوبوس است. بلیت یک‌طرفه برای مسیر ۱۰۰ کیلومتری در اتوبوس‌های عادی حدود ۱۹ یورو (۷۰ هزار تومان) قیمت دارد. اتوبوس‌های تندور بیشتر قیمت دارند و هزینه‌ی آنها در حدود ۲۲یورو (۸۰ هزار تومان) است. اتوبوس‌های محلی داخل شهری بین ۲/۵ تا ۳/۵ یورو (۹ تا ۱۳ هزار تومان) هزینه دارند. اگر می‌خواهید با قطار سفر کنید، بلیت آن از هلسینکی تا تامپره بین ۲۵ تا ۳۵ یورو (۹۰هزار تا ۱۳۰ هزار تومان) است. قطار هلسینکی به اولو ۶۰ یورو (۲۲۰ هزار تومان) هزینه دارد. بلیت یک طرفه به سن‌پترزبورگ در حدود ۴۵ یورو (۱۶۰هزار تومان) قیمت دارد. برای سفر از هلسینکی به استکهلم هم فرابر وجود دارد که قیمت آن بین ۵۰ تا ۱۵۰ یورو (۱۸۰ هزار تا ۵۵۰هزار تومان) است. تقریباً در همه‌ی شهرها امکان کرایه‌ی دوچرخه وجود دارد و هزینه‌ی آن برای یک روز ۱۵ تا ۲۰ یورو (۵۵ هزار تا ۷۳۳هزار تومان) و برای یک هفته ۷۰ یورو (۲۵۵ هزار تومان) است.

فعالیت‌های تفریحی
کروز‌های گشت‌وگذار در هلسینکی در حدود ۲۵یورو (۹۰ هزار تومان) هزینه دارند. تور لاپلند در حدود ۱۲۵ یورو (۴۵۴ هزار تومان) قیمت دارد و قیمت تورهای چند روزه به هزار یورو هم می‌رسد. بیشتر موزه‌ها و جاذبه‌های گردشگری بزرگ بین ۵ تا ۱۵ یورو (۱۸ هزار تا ۵۵۵ هزار تومان) هزینه دارند.
میانگین هزینه‌ی روزانه‌ی پیشنهادی: ۶۰ تا ۸۰یورو (۲۲۰ هزار تا ۲۹۰ هزار تومان)
این هزینه‌ی پیشنهادی، در شرایطی است که در هاستل اقامت کنید، کمتر بیرون غذا بخورید و بیشتر وعده‌های غذایی را خودتان بپزید و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. با به کار بستن نکات زیر می‌توانید این هزینه را باز هم کاهش دهید.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها
در بوفه‌ی رستوران‌ها غذا بخورید
بسیاری از رستوران‌ها برای وعده‌ی ناهار غذای ویژه‌ای در بوفه‌ی رستوران عرضه می‌کنند که ارزان‌تر است و بین ۸ تا ۱۲ یورو (۳۰ هزار تا ۴۴هزار تومان) قیمت دارد. با این کار می‌توانید هم غذاهای محلی را امتحان کنید و هم از تخفیف ویژه استفاده کنید.

از سرویس کوچ سرفینگ استفاده کنید
استفاده از سرویس کوچ سرفینگ در این کشور بسیار رایج است. در این سایت می‌توانید میزبان‌های زیادی پیدا کنید که تمایل دارند به رایگان از شما در منزل خود پذیرایی کنند. علاوه بر این که هزینه‌ی اقامت شما به صفر می‌رسد می‌توانید با اهالی شهرها از نزدیک آشنا شوید و زندگی محلی را از نزدیک لمس کنید.

از سرویس کرایه‌ی اشتراکی اتومبیل استفاده کنید
اگر می‌خواهید در هزینه‌های رفت و آمد خود در این کشور صرفه‌جویی کنید، بهترین کار استفاده از سرویس‌های کرایه‌ی اشتراکی خودرو است. اپلیکیشن‌های مختلفی وجود دارند که با کمک آنها می‌توانید اتومبیل کرایه کنید و هزینه‌های خود را با دیگر مسافران تقسیم کنید، مثلا اپلیکیشن‌های Kyydit و Carpool World. با کمک این نرم‌افزارها رانندگانی را پیدا می‌کنید که دنبال مسافر بیشتر هستند. استفاده از این سرویس البته رایگان نیست اما نسبت به اتوبوس و قطار ارزان‌تر است و هزینه‌های سفر شما را به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد.

در فصل خلوت سال سفر کنید
از سپتامبر تا‌ماه مه، هوا در فنلاند سرد است اما در این مدت زمان، هزینه‌های سفر به فنلاند بسیار کاهش می‌یابد و شهرهای شلوغ و بزرگ، خلوت می‌شوند.

از تورهای گشت شهری رایگان استفاده کنید
یکی از نکات مثبت سفرهای اروپایی این است که در بسیاری از شهرها می‌توانید در تورهای پیاده‌روی رایگان شرکت کنید. این تورها روشی عالی برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری، آشنایی با تاریخ و یادگیری در مورد فرهنگ یک کشور هستند بدون اینکه بابت آنها هزینه‌ای بپردازید. سایت Freetours. com یک تور برای هلسینیکی دارد. برای اطلاع از تورهای دیگر در شهرهای دیگر، با پذیرش هتل یا هاستل محل اقامتتان مشورت کنید.

کارت گردشگری هلسینکی بگیرید
اگر قصد دارید در سفر به هلسینکی از جاذبه‌های متعددی دیدن کنید این کارت مناسب شماست. این کارت شامل حمل و نقل رایگان با وسایل حمل و نقل عمومی، ورودی رایگان به بسیاری از جاذبه‌های گردشگری و تورهای گشت شهری رایگان با قایق یا اتوبوس است. کارت ۲۴ ساعته‌ی گردشگری هلسینکی را می‌توانید با پرداخت ۴۳یورو (۱۵۶ هزار تومان) بخرید. کارت‌های ۴۸ساعته و ۷۲ ساعته به ترتیب ۵۳یورو (۱۹۳هزار تومان) و ۶۳ یورو (۲۲۹ هزارتومان) هزینه دارند.

جاذبه‌های گردشگری
فنلاند، مقصد گردشگری کمتر شناخته‌شده‌ای است که جاذبه‌های گردشگری متنوع و بی‌نظیری دارد؛ از شهرهای تاریخی و فرهنگی گرفته تا جنگل و مجمع‌الجزایر و چشم‌اندازهای زیبای طبیعی. این کشور اروپایی با وجود اینکه کمتر از سایر کشورهای این قاره مورد توجه گردشگران قرار دارد، هیچ چیزی از آنها کم ندارد جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی در کنار طبیعت بکری که هم برای تفریحات زمستانی مناسب است و هم برای تفریحات تابستانی، دست به دست هم داده‌اند تا فنلاند یک مقصد گردشگری کامل و جذاب باشد. هلسینکی، مقصد اصلی گردشگران فنلاند است؛ بهترین موزه‌ها، گالری‌ها، رستوران‌ها و مراکز خرید فنلاند را در این شهر خواهید دید. به‌راحتی می‌توانید یک هفته‌ی تمام را به گشت و گذار در این شهر و جاذبه‌های فرهنگی و هنری بی‌نظیرش بگذرانید. کلیسای زیرزمینی
Rock Churchh، آثار معماری پیرامون میدان Senate و تالار شهر از دیدنی‌های این شهر زیبا هستند. اگر از علاقه‌مندان به هنر و تاریخ هستید، می‌توانید از موزه‌های فوق‌العاده‌ای چون موزه‌ی ملی فنلاند، موزه‌ی ملی هنر، موزه‌ی روباز فرهنگ بومی در جزیره‌ی Seurasaari، خانه‌های قدیمی چوبی و هزاران جاذبه‌ی تاریخی دیگر دیدن کنید. از هلسینکی می‌توانید برای سفرهای یک روزه و کوتاه به شهرها و مناطق اطراف برنامه‌ریزی کنید. در این شهرها علاوه بر لذت بردن از جاذبه‌های طبیعی مثل دریاچه‌ها و جنگل‌ها می‌توانید از شرکت در رویدادهای فرهنگی مختلف لذت ببرید.