• سه شنبه، 1 خرداد 1397
  • Tuesday 22 May 2018
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد کلان  -  شماره خبر: 5549  -  29 خرداد 1396 ساعت 19:01

معاون وزیر صنعت خبر داد:

پرداخت تسهیلات ٣٠هزار میلیاردی به واحدهای کوچک و متوسط
معاون وزیر صنعت در امور صنایع از ابلاغیه بانک مرکزی برای اختصاص
 ۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی جهت ایجاد رونق در واحدهای تولیدی خبر داد. به گزارش فارس، محسن صالحی نیا در یک نشست خبری با اشاره به آغاز اجرای ابلاغیه بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات بانکی 30 هزار میلیارد تومانی به واحدهای تولیدی از دو روز پیش، اظهار داشت: 10 هزار میلیارد تومان از این تسهیلات به 10 هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط اختصاص یافته است. وی تصریح کرد: 10 هزار میلیارد تومان نیز برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام در شش  هزار واحد صنعتی در نظر گرفته شده و علاوه بر این، تسهیلاتی بابت به‌روز رسانی و نوسازی پنج هزار واحد تولیدی پیش بینی شده است. معاون وزیر صنعت با بیان اینکه این تسهیلات بر مبنای ابلاغیه معاون اول رئیس‌جمهور در چارچوب اقتصاد مقاومتی پرداخت خواهد شد، ادامه داد: تسهیلات مذکور به منظور اجرای طرح رونق تولید، نوسازی و بازسازی واحدهای صنعتی و معدنی و تکمیل طرح‌های موجود به واحدهای تولیدی اختصاص یافته است.
به گفته صالحی نیا، تولیدکنندگان متقاضی دریافت این تسهیلات می‌توانند در سامانه مربوطه ثبت نام کنند. وی در ادامه با اشاره به تسهیلات پرداخت شده در سال گذشته به تولیدکنندگان، اظهار داشت: متوسط تسهیلات پرداختی به واحدهای صنعتی و معدنی یک میلیارد و 100 میلیون تومان و در واحدهای کشاورزی 327 میلیون تومان بوده است. صالحی نیا در مورد مشارکت بانک‌ها در پرداخت تسهیلات به بخش صنعت نیز گفت: بانک‌های ملی، صادرات، ملت، صنعت و معدن، تجارت، سپه، توسعه تعاون، رفاه، کشاورزی و توسعه صادرات به ترتیب در میزان پرداخت تسهیلات به بخش صنعت و معدن نقش داشته‌اند. معاون وزیر صنعت تصریح کرد: از بین
 12 هزار واحد صنعتی که تسهیلات دریافت کرده‌اند بر 6600 واحد نظارت صورت گرفته است که در این
 6600 واحد حدود 11 هزار فرصت شغلی ایجاد شده است و البته 203 واحد نیز با کاهش اشتغال روبه‌رو بوده‌اند که دلایل آن در حال بررسی است.
وی در ادامه با اشاره به افزایش 20 درصدی تولید انواع تایر در سال گذشته، گفت: در این مدت تولید انواع مس 9 درصد کاهش داشته و تولید سیمان نیز با افت 5.7 درصدی روبه‌رو بوده که دلیل این کاهش، پایین آمدن میزان صادرات سیمان بوده است.
درخواست افزایش قیمت خودروسازانبرای برخی محصولات
صالحی نیا در پاسخ به سوالی که پرسید آیا خودروسازان تقاضایی برای افزایش قیمت خودرو به شورای رقابت ارائه کرده اند؟ گفت: در مورد برخی خودروها درخواست افزایش قیمت به شورای رقابت ارائه شده که در دست بررسی است. وی تاکید کرد: این درخواست طبق روال معمول باید با توجه به آیتم‌هایی مانند کیفیت و نرخ تورم بخشی خودرو بررسی شود.

برنامه‌ای برای توقف تولید پراید و 405 وجود ندارد
صالحی‌نیا در پاسخ به سوال دیگری که پرسید با توجه به صحبت‌های ضد و نقیضی که در مورد توقف تولید پراید مطرح شده است، چه برنامه‌ای در این مورد در وزارت صنعت وجود دارد؟ اظهار داشت: سیاست‌های اجرایی در این مورد در جلسات و با هماهنگی خودروسازان مشخص شده و طبق برنامه‌ریزی انجام شده خودروهای تولیدی باید از دی 97 مطابق استانداردهای هشتاد و یک گانه عرضه شوند. معاون وزیر صنعت تاکید کرد: چگونگی به‌روزرسانی تولید خودروها با خودروسازان است اما در مورد تغییرات ساختاری یا مرحله‌ای برای توقف تولید پراید و پژو 405 هنوز برنامه‌ریزی نشده است. وی با بیان اینکه بر اساس استانداردهای جدید در مورد تولید خودروهای قدیمی تصمیم‌گیری خواهد شد، افزود: اگر پراید و خودروهای دیگر نتوانند به لحاظ اقتصادی یا فنی اصلاح شوند، تولیدشان متوقف خواهد شد. صالحی‌‌نیا در پاسخ به این سوال که چه شرایطی برای از رده خارج کردن خودروها وجود دارد؟ گفت: یکی از این شروط آن است که یک خودرو از مقبولیت در بین مشتریان بیفتد و شرط دیگر نیز به الزامات استانداردی مربوط می‌شود.

داخلی‌سازی 30 درصدی 2008
صالحی نیا در ادامه در مورد میزان داخلی سازی پژو ۲۰۰۸ نیز گفت: تولید این خودرو با داخلی سازی ۳۰ درصدی آغاز شده و در این مورد ۸۰ قرارداد با قطعه سازان امضا شده و به مرحله ابلاغ رسیده است. وی تصریح کرد: تولید پژو ۲۰۰۸ به تولید مستمر رسیده و ایران خودرو برنامه تولید ۱۵ هزار دستگاه از این خودرو را طی یک سال در دستور کار خود دارد. وی در مورد پیش فروش پژو ۲۰۰۸ بدون اعلام قیمت قطعی این خودرو و مغایرت این اقدام با قانون نیز گفت: قیمت این خودرو براساس زمان‌های تحویل در قراردادها خواهد آمد. وی در مورد تاخیر در اجرای وعده‌های داده شده برای امضای قراردادهای جدید خودرویی نیز اظهار داشت: باید همه شرایط را مدنظر داشته باشیم تا به توافق نهایی برسیم.

مرحله نهایی مذاکره با خودروسازان فرانسوی‌ها
صالحی‌نیا توضیح داد: در مورد قرارداد رنو و ایدرو بعد از امضای قرارداد اولیه، امضای قراردادهای الحاقی در دست امضا است و به‌زودی نهایی خواهد شد. قرارداد سایپا و سیتروئن نیز در مرحله نهایی قرار دارد. معاون وزیر صنعت همچنین با اشاره به آغاز همکاری شرکت هیوندایی با کرمان موتور گفت: تولید مشترک این دو شرکت با داخلی سازی ۳۰ درصدی شروع خواهد شد.

الزام تولید خودروهای هیبریدی ابلاغ می‌شود
صالحی نیا در مورد برنامه تولید خودروهای هیبریدی و برقی نیز گفت:طبق آیین‌نامه‌ای که در دولت در دست بررسی است دستگاه‌های مختلف برای ایجاد زیرساخت‌های تولید و واردات خودروهای هیبریدی و برقی ملزم می‌شوند. وی همچنین از جایگزینی ۵۱ هزار دستگاه تاکسی فرسوده از خرداد سال گذشته تا امروز خبر داد. معاون وزیر صنعت در مورد وضعیت شرکت ارج نیز خبر داد:مذاکره سهامداران اصلی ارج با خریداران ادامه دارد.

طرح رونق تولید ٩۶ کلید خورد
طرح رونق تولید در سال جاری به منظور ارائه تسهیلات ٣٠ هزار میلیارد تومانی به ٢١ هزار واحد صنعتی و معدنی جهت تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام، بازسازی و به‌روزرسانی و نیز رونق واحدهای تولیدی کلید خورد. طرح رونق تولید براساس برنامه ابلاغی معاون اول رئیس‌جمهوری در سال ۱۳۹۶ از دو روز قبل آغاز شده است و در همین راستا بانک مرکزی به منظور طرح رونق تولید، نوسازی و بازسازی واحدهای صنعتی و نیز تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام ابلاغیه‌ای را به کلیه بانک‌های عامل صادر کرده است. برهمین اساس کلیه واحدهای صنعتی و معدنی همانند سال گذشته امکان ورود و ثبت نام جهت دریافت تسهیلات را دارند و می‌توانند با مراجعه به کارگروه‌های تسهیلات استانی امور مربوط به دریافت تسهیلات را طی کند. براساس ابلاغیه بانک مرکزی ۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات جهت ارائه‌ به ۲۱ هزار واحد صنعتی و معدنی پیش بینی شده که در این راستا ۱۰ هزار میلیارد تومان جهت رونق ۱۰ هزار واحد صنعتی، ۱۰ هزار میلیارد تومان جهت تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام ۶۰۰۰ واحد صنعتی و نیز ۱۰ هزار میلیارد تومان دیگر جهت نوسازی، بازسازی و به‌روزرسانی ۵۰۰۰ واحد صنعتی اختصاص یافته است.