• شنبه، 1 اردیبهشت 1397
  • Saturday 21 April 2018
گروه خبر: اقتصاد کلان  -  شماره خبر: 5547  -  29 خرداد 1396 ساعت 18:06

با هشت هزار و 400 میلیارد ریال اجرایی می‌شود

سرمایه‌گذاری ساخت کارخانه تولید تایرهای رادیال
سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) اعلام کرد: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، برای ساخت کارخانه تولید انواع تایر‌های رادیال با ظرفیت 50 هزار تن در سال در زابل ( سیستان وبلوچستان ) سرمایه‌گذاری می‌شود.
میزان کل سرمایه‌گذاری این پروژه هشت هزار و 400 میلیارد رالس است که 160 میلیون یورو آن ارزی است. به گفته مسعود محمدی، مدیرعامل شرکت آریا تایر هامون به عنوان شرکت تولیدکننده تایرهای یاد شده، فناوری به‌کار گرفته شده برای این کارخانه تولید انواع تایر‌های رادیال تمام سیمی است.
وی خاطرنشان کرد: ساخت این کارخانه در شهرک صنعتی «رامشار» زابل در چارچوب سیاست‌های دولت «تدبیر و امید» مبنی بر افزایش رشد اقتصادی و اشتغال زایی در مناطق کمتر توسعه یافته کشور انجام می‌شود.
محمدی اضافه کرد: مدت زمان اجرای عملیات ساخت این کارخانه چهار سال است که مدت سه سال آن برای اجرا و یک سال تولید آزمایشی پیش بینی شده و اشتغالزایی مستقیم آن یک‌هزار و 344 نفر و اشتغالزایی غیرمستقیم آن پنج هزار نفر برآورد می‌شود.
وی گفت: ساخت این کارخانه با توجه به وجود جاده بین‌المللی از بندر چابهار تا مرز افغانستان و آسیای مرکزی دارای مزیت رقابتی است. برپایه این گزارش، قرارداد انتقال فناوری و ساخت کارخانه تولید تایر در منطقه زابل استان سیستان و بلوچستان، روز چهارشنبه 31 خرداد‌ماه جاری با حضور مسئولان ذی‌ربط بین دو شرکت ایرانی آریا تایر هامون و سابیر امضا می‌شود.
به گزارش ایرنا، محمدرضا کلامی بجستان مدیرکل امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت پیش از این گفت: دولت با ورود به بازار لاستیک ساماندهی آن را به مورد اجرا گذاشت، به‌گونه‌ای که میزان واردات لاستیک در سال 94 به 105 هزار تن معادل 31 درصد و در هفت ماهه (منتهی به مهر) پارسال به 51 هزار تن معادل 15درصد کاهش یافت. وی افزود: 10 واحدتولیدی لاستیک با ظرفیت تولید 320 هزار تن در کشور وجود دارد که در سال 94 میزان کل تولید آنها 211هزار تن بود که 13 درصد کاهش نسبت به سال 93 داشت این امر به دلیل دپو لاستیک و واردات بی‌رویه سال 93 بود، همچنین در هفت ماهه سال 95 میزان کل تولیدلاستیک 133 هزار تن شد که 13 درصد افزایش نسبت به سال 94 داشت.