• دوشنبه، 7 بهمن 1398
  • Monday 27 January 2020
گروه خبر: اخبار / بورس  -  شماره خبر: 55  -  20 دی 1395 ساعت 17:03

الزام صندوق‎ها به سرمایه‌گذاری حداقل ۵ درصدی در سهام

نقدینگی تازه در راه بورس
آفتاب اقتصادی- معاون سازمان بورس و اوراق بهادار از الزام صندوق‌ها به سرمایه‌گذاری حداقل ۵ درصدی در سهام خبر داد. این خبر به معنای آن است که باید منتظر نقدینگی جدید و هوشمند به بازار بود. تا پیش از این صندوق‎های سرمایه‎گذاری الزامی‌برای میزان سرمایه‎گذاری در بخش سهام یا هر بخش دیگری نداشتند، بلکه بیشتر با توجه به ریسک‌پذیری یا سنجش ریسک بازار اقدام به سرمایه‎گذاری در بخش‎های مختلف می‎کردند. حال بازار سرمایه نیازمند نقدینگی جدید برای بهبود اوضاع و شرایط بازار سرمایه است و به نظر می‎رسد ورود نقدینگی هوشمند به این بازار در شرایط کنونی حیاتی است. هرچند کارشناسان بازار سرمایه معتقدند که این راهکارها هرچند خوب و موثر اما مقطعی است و برای بهبود وضعیت بازار سرمایه را باید برخی از ساختارهای بازار سرمایه به طور کامل تغییر داد.

در همین باره علی سعیدی معاون سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: از تاریخ مصوبه جدید سازمان بورس، مجوز تاسیس، تمدید یا افزایش سقف برای صندوق با ساختار "تنها در اوراق بهادار با درآمد ثابت" صادر نخواهد شد و تبدیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری موجود به ساختار مذکور، امکان‌پذیر نیست.
معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: با اصلاح نمونه اساسنامه و امیدنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری "در اوراق بهادار با درآمد ثابت" توسط اداره امور نهادهای مالی، از این پس صندوق‌های سرمایه‌گذاری مزبور ملزم به سرمایه‌گذاری حداقل ۵ و حداکثر ۲۰درصدی از ارزش کل دارایی‌های صندوق در "سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام پذیرفته شده در بورس تهران یا بازار اول و دوم فرابورس ایران و گواهی سپرده کالایی پذیرفته شده در بورس" شدند.

تغییر برای فعالیت
سعیدی معاون سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: ادامه فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری با ساختار "تنها در اوراق بهادار با درآمد ثابت" پس از اتمام مدت فعالیت فعلی آن‌ها، منوط به تغییر نوع صندوق مذکور به صندوق‌ سرمایه‌گذاری"در اوراق بهادار با درآمد ثابت" یا صندوق‌های "مختلط" یا "سهام" خواهد بود.
سعیدی خاطرنشان کرد: در این راستا هیئت مدیره سازمان بورس به منظور ایجاد نقدشوندگی بیشتر و رونق در بازار سهام، این موارد را به تصویب رسانده است. ضمناً بررسی درخواست تمدید و افزایش سقف صندوق‌های سرمایه‌گذاری، اکیداً در صورت رعایت نصاب‌های سرمایه‌گذاری مصوب سازمان خواهد بود.
به گفته وی، همچنین به آن دسته از صندوق‌های سرمایه‌گذاری "تنها در اوراق بهادار با درآمد ثابت" که اقدام به تغییر نوع صندوق به ساختار "در اوراق بهادار با درآمد ثابت" کرده اند، فرصت سه ماه‌های جهت اصلاح ترکیب دارایی‌ها مطابق امیدنامه اعطا خواهند شد.
سعیدی با بیان اینکه، تلاش سازمان بورس و اوراق بهادار امکان بهره برداری بیشتر بازار سرمایه از منابع جمع آوری شده نزد مدیران سرمایه‌گذاری در صندوق‎های سرمایه‌گذاری است، افزود: مدیران سرمایه‎گذاری باید در زمان تدوین راهبرد تخصیص دارایی، امکان سرمایه‌گذاری در بازار سهام و همینطور بازار اوراق با درآمد ثابت را داشته باشند.
معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: در بسیاری از مواقع، وجود بازار بدهی تعدیل کننده ریسک برای مدیران دارایی است نه هدف اصلی؛ ضمن اینکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای سپرده‌گذاری در بانک‌ها ایجاد نشده‌اند، چرا که مراجعین به این صندوق‌ها، خود می‌توانند سپرده‌گذاری کنند و حضور مدیر سرمایه‌گذاری در صورت سپرده گذاری درصد بالا در نظام بانکی، در این بین ارزش افزوده ای ایجاد نمی‌کند.
سعیدی افزود: در طول دوره اخیر حداکثر میزان سپرده صندوق‌ها به ۶۰ درصد کاهش یافت و در آینده نزدیک نیز این نصاب به ۵۰ درصد تقلیل پیدا خواهد کرد.
وی خاطرنشان کرد: مدیریت دارایی زمانی معنا پیدا می‌کند که تحلیل مدیر برای سرمایه گذاران ارزش افزوده ایجاد کند. بدیهی است حضور پررنگ‌تر مدیران دارایی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار سهام به معنای اجرای فعالیت اصلی این صندوق‌هاست و امید می‌رود این مهم هر چه زودتر محقق شود.

نقدینگی تازه، نقدینگی هوشمند
اما سیدحمید میرمعینی کارشناس بازار سرمایه در گفت‎وگو با آفتاب اقتصادی معتقد است که این کار در جهت جذب نقدینگی بیشتر در بازار سهام است. بازاری که این روزها با مشکلات بسیاری از جمله ریزش‎های مداوم و بسته بودن طولانی نمادها مواجه است. او معتقد است: در اینکه این روزها بازار کمبود نقدینگی داشته و نیاز به نقدینگی جدید دارد هیچ شکی نیست اما همه این راه حل‎ها به نظر می‎رسد راه‎حل‎های موقت و بیشتر مسکن است.
او اضافه می‎کند: صندوق‎های سرمایه‎گذاری بیشتر با توجه به میزان پوشش ریسک برای خودشان برنامه‎ریزی دارند و داشته و می‎توانند دارایی‎های خود را با توجه به بازده دارایی‎ها اداره کنند، اما این الزام‎ها کمی‌دست و پای آنها را بسته و ممکن است ریسک آنها را بالا ببرد.
میرمعینی مشکلات بازار سرمایه را عمیق‎تر از آن می‎داند که با این راه‎حل‎ها رفع شود. او معتقد است شاید این تصمیم به نوعی ریسک صندوق‎های سرمایه‎گذاری‎ را بالا ببرد. او می‎گوید: مشکل نقدینگی در بورس  تا حدودی حل می‎شود اما مشکل اصلی عدم ورود نقدینگی به بورس مربوط به امنیت اقتصادی و مکانیزم‎های امنیتی در بورس برای حفظ ارزش سهام و فضای کلی کسب و کار است. بعد از همه تلاش‎هایی که انجام شده هنوز آینده بورس چندان روشن نیست.
او اضافه می‎کند: سیاست‎های انبساطی یا انقباضی دولت تاثیر در اقتصاد دارد و تاثیر ثانوی آن بر بازار سرمایه است. بسیاری از صندوق‎ها که بنا به سیاست‎های خاص خودشان در سهام سرمایه‎گذاری بیشتری داشتند ضررهای هنگفتی را متحمل شدند و در حال حاضر به دنبال شیوه‎ها و روش‎های جایگزین برای افزایش سود و پاسخگویی به سرمایه‎گذاران خود هستند.
این کارشناس بازار سرمایه توضیح می‎دهد با توجه به اینکه شیوه‎های اقتصادی و اینکه مسئولان اقتصادی اعتقادی به بازار سرمایه ندارند، اضافه می‎کند: البته با توجه به کم عمق بودن بازار سرمایه و عدم توانایی در تامین مالی و تجهیز منابع خرد، این بی‎اعتمادی افزایش پیدا کرده است. در مجموع این شیوه می‎تواند در کوتاه مدت در بهبود روند بازار موثر باشد. میر معینی به یک نکته مهم نیز اشاره می‎کند: زیرساخت‎ها و حتی برخی قوانین در بازار سرمایه نیاز به تغییر دارد. این تغییرات باید با شیوه‎های مختلف و با مداومت و پیگیری انجام شود. این تغییرات یک شبه انجام نمی‎شود. درمجموع در شرایط فعلی آمدن چنین قانون‎‎هایی می‎تواند به طور موقت برای بازار سرمایه شوک‎های مثبت ایجاد و مقداری نقدینگی جدید به بازار سرمایه وارد کند.

این تصمیم به نوعی ریسک صندوق‎های سرمایه‎گذاری‎ را بالا می‌برد. مشکل نقدینگی در بورس تا حدودی حل می‎شود اما مشکل اصلی عدم ورود نقدینگی به بورس مربوط به امنیت اقتصادی و مکانیزم‎های امنیتی در بورس برای حفظ ارزش سهام و فضای کلی کسب و کار است