• شنبه، 1 اردیبهشت 1397
  • Saturday 21 April 2018
گروه خبر: بانک‌و‌بیمه  -  شماره خبر: 5461  -  27 خرداد 1396 ساعت 20:13

لزوم پرهیز از واکنش هیجانی به فرآیند ادغام بانک ها:

ادغام بانک‌ها سپرده‌ها را تهدید نمی‌کند
شایعه ادغام موسسه ثامن در موسسه کوثر، برخی سپرده‌گذاران موسسه ثامن را برای برداشتن سپرده‌های خود به تکاپو انداخته است؛ در حالی که با فرض صحت چنین خبری، تجربه‌های قبلی نشان می‌دهد هیچ سپرده‌ای در فرآیند ادغام، از بین نمی‌رود.
انتشار خبری تایید نشده در برخی سایت‌ها و کانال‌های خبری مبنی بر ادغام موسسه اعتباری ثامن و بانک مهر اقتصاد در موسسه اعتباری کوثر و تشکیل بانک کوثر، سپرده‌گذاران موسسه ثامن را نگران کرده است. این نگرانی موجب هجوم سپرده‌گذاران به شعب برای دریافت سپرده شده است. طبق پیگیری‌ها از موسسه ثامن، این موسسه در حال تزریق نقدینگی به شعب برای پاسخ به تقاضای سپرده‌گذاران است و مشکلی برای پشتوانه نقدینگی این موسسه وجود ندارد.
اما قطعا این رفتارهای هیجانی و غیرمنطقی می‌تواند برای یک موسسه اعتباری و حتی بانک بزرگ، چالش‌آفرین باشد. زیرا بانک یا موسسه اعتباری در عملیات مالی خود از 100 درصد منابع، حداقل 10 درصد را برای سپرده قانونی و حدود 85 درصد را صرف اعطای منابع یعنی اعطای تسهیلات یا سپرده‌گذاری و سرمایه‌گذاری می‌کند و تنها سه درصد منابع به عنوان ذخیره نقد در اختیار بانک است.
در چنین شرایطی اگر فقط پنج درصد سپرده‌گذاران برای دریافت سپرده به بانک مراجعه کنند، بانک با چالش نقدینگی مواجه شود. بنابراین اطمینان مهم‌ترین مولفه برای بقای یک موسسه اعتباری است. این نگرانی در حالی به وجود آمده که بر فرض صحّت خبر ادغام، خطری متوجه سپرده‌گذاران این موسسه نمی‌شود و صرفاً نام موسسه اعتباری یا بانک پذیرنده سپرده آنها تغییر می‌کند.
مشابه همین اتفاق برای بانک تات رخ داد. دو موسسه صالحین و آتی در بانک تات ادغام و بانک آینده را تشکیل دادند، اما سپرده‌ای در فرایند ادغام از بین نرفت.
به گزارش فارس، به نظر می‌رسد با توجه به اینکه فضا هم‌اکنون برای سپرده‌گذاران موسسه ثامن یک فضای مبهم و غبارآلود است، نیاز است، بانک مرکزی با اطلاع‌رسانی به‌موقع مانع از ادامه‌دار شدن این ماجرا شود. بانک مرکزی می‌تواند به صراحت اعلام کند که آیا برنامه این بانک برای موسسه ثامن ادغام است یا خیر و در صورت ادغام، چه تمهیداتی برای جلوگیری از بروز مشکل برای سپرده‌گذاران این موسسه در نظر گرفته است.
در همین راستا، رئیس هیئت‌مدیره موسسه اعتباری ثامن به مردم اطمینان داد که نگران سپرده‌های خود در این موسسه نباشند؛ زیرا هرگونه تصمیم درباره ادغام و تغییر در ساختار آن با نظر بانک مرکزی انجام می‌شود. «عیسی رضایی» گفت: توصیه من به سپرده گذاران، حفظ آرامش است و هیچ جای نگرانی در تامین نقدینگی مورد نیاز مردم نیست.
وی تاکید کرد: نقدینگی مورد نیاز مردم تامین است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. در صورت موافقت بانک مرکزی برای ادغام این موسسه، همه سپرده‌های مردم حفظ می‌شود و تنها مشتریان برای صدور کارت‌های جدید به شعب مراجعه خواهند کرد.
رضایی، ادغام را فرآیندی زمان بر دانست و گفت: تا زمانی که روال اداری مربوط به ادغام انجام نشود و بانک مرکزی تایید نکند، این ادغام صورت نمی‌گیرد. از آنجا که مشکلی در رسیدگی به حساب‌های مردم وجود ندارد، تمامی شعب ثامن در سراسر کشور فعال است، ولی با ازدحام جمعیت روبه‌رو است.
انتشار اخبار تایید نشده از احتمال ادغام تعاونی ثامن با موسسه مالی اعتباری کوثر، دل‌نگرانی برخی سپرده گذاران را به دنبال داشته و از این رو روابط عمومی موسسه اعتباری ثامن از سپرده گذاران خود خواسته است، در صورت داشتن هرگونه سوال و ابهام با این موسسه تماس بگیرند. روابط عمومی موسسه اعتباری ثامن شماره تلفن‌های 82072181 و 82072182 و 82072186 را با پیش‌شماره تهران برای پاسخگویی به پرسش‌ها و ابهام‌های مشتریان اعلام کرده است.
پیگیری‌ها نشان می‌دهد، رفتار هیجانی سپرده‌گذاران در برداشت وجوه از حساب‌های خود و سیل مراجعات مردمی سبب شده تا آنان نتوانند در یک بازه زمانی کوتاه‌مدت پاسخگوی سپرده گذاران باشند و از این رو به مردم پیشنهاد کرده‌اند که به ازای مبالغ موجود در حساب‌های آنها، از تعاونی چک دریافت کنند.
البته باید گفت که مشکل تامین نقدینگی آن هم در یک بازه زمانی کوتاه‌مدت و در شرایطی که تعداد بالایی از سپرده‌گذاران بخواهند سپرده خود را از هر موسسه یا بانکی طلب کنند، می‌تواند برای هر بانکی ایجاد شود.
خبر مربوط به این ادغام 25 خرداد در فضای مجازی منتشر شد؛ هرچند در ابتدا اعلام شد که قرار است با ادغام موسسه کوثر با تعاونی ثامن و بانک مهر اقتصاد بانک جدیدی با عنوان بانک کوثر تشکیل شود، اما تکذیبیه بانک مهر اقتصاد نشان داد که بنای ادغام شدن را در موسسه جدید ندارد.
با این حال، اطلاعیه موسسه مالی اعتباری کوثر که 25 خرداد منتشر شد، نشان می‌داد که برای انجام این ادغام یک توافق ضمنی بین مدیران آنها انجام شده، اما نظر نهایی را باید بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار به عنوان نهاد ناظر بر نظام پولی و مالی کشور بدهند. انتشار این اخبار موجب شد تا برخی سپرده گذاران تعاونی ثامن با نگرانی از آینده دارایی‌هایی که در این تعاونی سپرده گذاری کرده اند، از روز پنجشنبه در شعب آن تجمع کنند که این ازدحام به شنبه نیز کشیده شد.
برخی سپرده گذاران که میزان وجوه حساب‌های خود را بیش از یک میلیارد رالس اعلام می‌کردند، از مسئولان شعب می‌خواستند که هرچه سریع‌تر پول‌های آنها را پرداخت و حساب‌های آنها را ببندد که با مخالفت کارکنان شعب به دلیل بالا بودن وجه درخواستی آنها روبه‌رو شدند.
به گزارش ایرنا، به نظر می‌رسد ادغام تعاونی ثامن در موسسه کوثر که البته هنوز به تایید مراجع ذی صلاح نرسیده است، یک ادغام شکلی و اداری خواهد بود و مشکلی در سپرده‌های مردم پیش نخواهد آورد. موسسه اعتباری ثامن الائمه فعالیت خود را در سال 76 به عنوان یک تعاونی اعتباری با کسب مجوز از وزارت تعاون در مشهد آغاز کرد و از جمله موسساتی است که برای کسب مجوز از بانک مرکزی تلاش می‌کند، اما هنوز مجوز قطعی خود را از این نهاد دریافت نکرده است.