• دوشنبه، 4 تیر 1397
  • Monday 25 June 2018
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد بین‌الملل / گزارش  -  شماره خبر: 5459  -  27 خرداد 1396 ساعت 19:59

افزایش حجم تجارت ایران و کره جنوبی:

فاینانس13 میلیارد یورویی کره جنوبی به پروژه‌های ایران
آفتاب اقتصادی: حدود 9‌ماه پیش، وزیر دارایی کره جنوبی اعلام کرد که تجارت با ایران با استفاده از یورو را آغاز خواهد کرد. سئول پس از ماه‌ها مذاکره با واشنگتن و به درخواست ایران، با هدف تسهیل موانع موجود بر سر راه سرمایه‌گذاری و تجارت دو کشور، وون کره جنوبی را بدون مداخله مستقیم دلار به یورو تبدیل کرد. سال گذشته، کشتی‌سازان کره‌ای تفاهم‌نامه‌ای به ارزش سه تریلیون وون (2.7 میلیارد دلار) با ایران امضا کردند، در حالی‌که شرکت‌های دولتی "شرکت گاز کره" و "شرکت نیروی کره" هر یک در پروژه‌های چند میلیاردی انرژی حضور دارند. همچنین شش شرکت ساختمان سازی از جمله شرکت مهندسی و ساخت و ساز هیوندای اخیرا برای پروژه ساخت یک بیمارستان به ارزش 2.3 تریلیون وون انتخاب شدند.
تشکیل کمیته راهبری تامین مالی خارجی
در راستای توسعه روابط تجاری و بانکی ایران و کره جنوبی، وزیر امور اقتصادی و دارایی برای رایزنی در زمینه توسعه روابط بانکی ایران و کره جنوبی و ایجاد خطوط اعتباری بین دو کشور به سئول سفر کرده است. پس از اجرایی شدن برجام، کمیته راهبری تامین مالی خارجی با عضویت بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه در وزارت امور اقتصادی و دارایی تشکیل شد تا به تسریع و تسهیل در برقراری خطوط اعتباری و استفاده از تسهیلات مالی خارجی اقدام شود.
کره جنوبی یکی از کشورهای هدف این کمیته در جذب خطوط اعتباری و تسهیلات مالی خارجی بوده که بر اساس رایزنی‌های اولیه انجام شده، قرار است «اگزیم بانک» کره‌جنوبی هشت میلیارد یورو، «کا-شور» کره‌جنوبی پنج میلیارد یورو فاینانس به پروژه‌های ایران اختصاص دهند.
براساس گزارش وزارت امور اقتصادی ودارایی، «علی طیب نیا » که برای شرکت در اجلاس بانک زیربنایی آسیا به کره جنوبی سفر کرده است، با «یو ایل هو» وزیر دارایی و استراتژی کره جنوبی دیدار کرد. در این دیدار در زمینه ایجاد خطوط اعتباری بین بانک‌های دو کشور، برقراری روابط کارگزاری و افتتاح شعب بانک‌های ایرانی در کره جنوبی گفت‌وگو شد.

برقراری روابط کارگزاری
مذاکره با بانک‌های کره جنوبی برای ایجاد خطوط اعتباری در حال نهایی شدن است، اما برای حل برخی موضوع‌ها باید توافق‌هایی بین وزیران اقتصادی دو کشور انجام شود. همچنین اقدام‌هایی که در گذشته در زمینه برقراری روابط کارگزاری و فراهم آوردن شرایط افتتاح شعب بانک‌های ایرانی در کره جنوبی صورت گرفته، نیازمند پیگیری بیشتر بانک‌ها برای توسعه این همکاری‌ها است که وزیران دارایی ایران و کره جنوبی در این زمینه قول مساعد دادند.
تسهیل تبدیل ارزهای حاصل از فروش و انتقال نفت از دیگر موضوعات مورد بحث وزیر اقتصاد کشورمان با وزیر دارایی و استراتژی کره جنوبی در سفر به این کشور بود. مبادلات مالی و تجاری ایران و کره جنوبی از شهریور‌ماه پارسال و با سفر رئیس‌جمهوری پیشین این کشور به تهران وارد مرحله تازه‌ای شد و دو کشور توافق کردند مبادلات تجاری خود را با ارز یورو تسویه کنند.

آمادگی کره جنوبی برای اختصاص خطوط اعتباری و فاینانس
در جریان رایزنی‌های هیئت کره‌ای در تهران که پس از برجام انجام شد، کره جنوبی از آمادگی بانک‌های این کشور برای اختصاص خطوط اعتباری و فاینانس برای طرح‌های ایرانی خبر داد که اکنون مذاکرات اولیه برای نهایی شدن آن در دست انجام است.
به گزارش ایرنا، بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا یک موسسه مالی بین‌المللی است که به پیشنهاد چین تاسیس شده و ایران نیز یکی از سهامداران آن است. هدف اصلی از تاسیس این بانک، ارائه تسهیلات مالی برای کشورهای حوزه جاده ابریشم و تقویت زیرساخت‌های توسعه در قاره کهن است؛ ایران به طور رسمی از آذرماه 95 به عضویت این بانک درآمد و اکنون با در اختیار داشتن 1.61 درصد سهام آن، در رتبه یازدهم قرار دارد.