• جمعه، 22 فروردین 1399
  • Friday 10 April 2020
گروه خبر: اخبار‌مهم / گفتگو  -  شماره خبر: 533  -  22 بهمن 1395 ساعت 18:54

از امروز توزیع سبد غذایی آغاز می‌شود

از امروز توزیع سبد غذایی آغاز می‌شود
آفتاب اقتصادی: وزارت کار ، همان‌گونه که از نامش پیدا است ، متولی رسمی کار و امور اجتماعی در کشور است. سازمان تامین اجتماعی بزرگ‌ترین هلدینگ مالی کشور است. بزگ‌ترین بیمه‌گذار کشور با ملیون‌ها مستمری‌بگیر که وظیفه تامین دوران کهولت و ازکارافتادگی میلیون‌ها بیمه‌شده  را بر عهده دارد. معاونت رفاه این وزارتخانه یکی از معاونت های است که مخاطبان بسیاری برای ان می توان تعریف کرد. میدری معاون وزیر کار مخاطبان مجموعه ای تحت مدیریت خود را به طور اخص دهک‌های پایین  درامدی عنوان کرد.  بسته کمک‌های غذایی ‌و‌ وضعیت کولبران از جمله موضوعاتی است  که به عنوان پرسش با او مطرح کردیم.
احمد میدری معاون رفاه وزیر کار در این باره به آفتاب اقتصادی گفت: برنامه‌ توزیعی سبد غذایی از امروز  در کشور آغاز می‌شود ، وی  در ادامه افزود :
طرح توزیع بسته‌های امنیت غذایی از تیر ماه سال 93 آغاز و تا کنون هفت مرحله به واجدین شرایط ارائه شده است. با تامین اعتبار این بسته ها که هر کدام حداکثر تا یک میلیون دویست هزار ریال خواهد بود ادامه خواهد یافت. وی گستره این طرح را کشوری خواند و گفت در مناطقی همچون برخی مناطق جنوب شرق کشور ما گاهاً با سوء تغذیه و فقر غذایی مواجه هستیم که امیدواریم در این مناطق بتوانیم بودجه ای تخصیصی بیشتری را جذب کنیم. معاون رفاه اجتماعی وزیر تعاون، کار ور فاه اجتماعی با بیان اینکه حدود 11 میلیون نفر مشمول دریافت این بسته‌ها هستند عنوان کرد: این حمایت در قالب کارت‌های اعتباری در اختیار خانواده‌های محروم قرار می گیرد تا بتوانند با مراجعه به تعاونی‌ها و فروشگاه‌های مشخص‌شده مواد غذایی مورد نیاز و معین را خریداری کنند.
میدری ادامه داد: ارزش هر بسته‌ غذایی برای خانوار تک‌نفره در هر مرحله از توزیع بسته حمایت غذایی، سیصد هزار ریال، خانوار دو نفره ششصد هزار ریال و خانوارهای بیش از دو نفر، به ازای هر نفر اضافی یک‌صد هزار ریال و در هر خانوار همان طور که گفتم در نهایت حداکثر یک میلیون و دویست هزار ریال تعیین شده است.
وی در ادامه در پاسخ به سوال آفتاب اقتصادی در مورد بودجه پیش‌دبستانی‌های دوزبانه گفت:  ما به طور مثال در مناطق شمال خوزستان که یک‌زبانه هستند به نسبت جنوب این استان و شهرهای همچون شادگان با افت تحصیلی کمتری مواجه هستیم ، در بررسی‌های که انجام گرفت ، بحث دو زبانه بدون عامل مهمی در این افت تحصیلی تلقی شد .
معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه یکی از مسائل مهم در حوزه فقر کودکان بحث دوزبانه‌هاست عنوان کرد: از 50 میلیارد تومان بودجه مصوب پیش دبستانی تا کنون 15 میلیارد اختصاص داده‌اند که نمی‌توان با آن کاری کرد. وی افزود: در دنیا نرخ کودکانی که به مدرسه نمی‌رفتند در سال 1995، 17.5 درصد بود که در سال 2010 به 10.5 درصد رسیده است. کم وزنی و کوتاه قدی از 25.5 درصد به 19 درصد رسیده است و ایران نیز موفق شده است رتبه خود را طی سال های 2005 تا 2015 از 75 به 60 کاهش دهد.
با نمایندگان مناطق کولبر‌نشین جلسه داشته‌ایم
میدری در ادامه مصاحبه با اشاره به جلسه وزارتخانه مطبوعش با نمایندگان این مناطق به آفتاب اقتصادی گفت: ما پیش از این با نمایندگان این مناطق جلساتی را به درخواست خود نمایندگان گذاشتیم. آنها از فقر این مناطق گفتند و واقعاً شایسته یک ایرانی نیست که برای حدا اقل معاش کولبری کند . در واقع در بلوچستان گاهاً به‌صورت جزئی اجازه صادرات سوخت  صادر شده است تا کمکی به معیشت برخی روستا‌نشینان باشد . اما کولبری واقعاً نمی تواند راه حل درست و پایداری باشد و باید فکری عاجل کرد. اینکه ساعتها را را با تمام مشکلات و خطراتش بپیمایی برای مزدی اندک قطعاً در شان شهروندان ما نیست. البته متاسفانه این موضوع آن چنان پیچیده شده است که موضوعات تجاری و انسانی زیادی را در بر می‌گیرد ، اما به هر حال باید فکری کرد.
وی در ادامه در پاسخ به وضعیت افزایش حقوق و دستمزد‌ها در سال پیش رو به آفتاب اقتصادی گفت: در سالهای اخیر گاهاً با اختلافی 2 یا 3 درصدی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران افزایش یافته که به هیچ عنوان پاسخگو نیست. باید شیب ملایم اما منطقی در نظر گرفته شود که هم بازار کار را بیش از حد تحت‌تاثیر قرار ندهد و هم بتواند هزینه های کارگران را بهشکل منطقی پاسخگو باشد . میدری مخاطب زیر‌مجموعه ای خود را دهک‌های پایین اجتماع دانست و گفت: داشتن درآمد منطقی پیش‌زمینه اصلی و لازم رفاه است.