• چهارشنبه، 25 تیر 1399
  • Wednesday 15 July 2020
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 522  -  20 بهمن 1395 ساعت 20:18

وزیر نفت عنوان کرد:

پایبندی همسایه غیر اوپک به تعهدات اوپک
 وزیر نفت کشورمان گفت : عمان بعنوان یکی از کشورهای غیر اوپک از اول ژانویه داوطلبانه به تعهدات کاهش تولید نفت اوپک پیوسته است.

 بیژن زنگنه در حاشیه امضای توافقنامه با عمان برای صادرات گاز به این کشور از بستر دریای عمان ، با ابراز خرسندی طرفین از هماهنگی و تصمیمات اعضای اوپک و غیر اوپک درخصوص تولید نفت افزود : نقشه برداری در آبهای عمیق برای اجرای خط لوله انتقال گاز ایران به عمان تا چند ماه آینده پایان می یابد و زمینه برای اجرای مناقصه طرح فراهم می شود.
وی گفت : قرار شد بخشی از گاز صادراتی ایران به عمان در ظرفیت های خالی این کشور به ال ان جی تبدیل و مجددا برای فروش و صادرات تحویل ایران شود.
زنگنه افزود : ساخت خط لوله گاز تنها یک معامله بازرگانی نیست بلکه این همکاری ضمن تحکیم پیوندهای سیاسی ، فرهنگی و تاریخی میان دوکشور باعث تعمیق روابط راهبردی ایران و عمان خواهد شد .
وی با بیان اینکه بخشی از این خط لوله در خشکی و بخشی در دریا ایجاد خواهد شد ،گفت : برای ساخت خط لوله انتقال گاز به عمان و دیگر تاسیسات به حدود 1.2 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز است ضمن اینکه باتوجه به حضور نمایندگان شرکت های خارجی متقاضی مشارکت در این طرح از جمله شل و توتال در این نشست و ارائه گزارش هایی در خصوص خط لوله و بازاریابی گاز تا حدود زیادی موضوع روشن شد.

خط لوله صادرات گاز ایران به عمان فراتر از پروژه تجاری است
وزیر نفت عمان تصریح کرد : طرح خط لوله صادرات گاز ایران به عمان فراتر از مناسبات تجاری و بحث سودآوری است.
محمد حمد الرمحی پس از دیدار و گفتگو با بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت کشورمان گفت: دو کشور روابط دیرینه و اشتراکات زیاد و دوستانه دارند و این طرح که امیدواریم در سال 2020 به نتیجه برسد به نفع همه منطقه خواهد بود و الگویی برای همکاری دیگر کشورها می شود.
وزیر نفت عمان تصریح کرد: خط لوله انتقال گاز ایران به عمان از طرح های محوری برای ماست و امیدواریم با تبیین همه ابعاد و مطالعات همه جوانب آن از جمله نحوه اجرای طرح ، تامین سرمایه و فناوری و دیگر موارد بزودی آغاز شود.
وی گفت: این طرح فقط یک پروژه تجاری نیست بلکه به تقویت روابط دو کشور در همه عرصه ها کمک خواهد کرد و ما بعنوان طرحی بالاتر از یک پروژه اقتصادی به آن نگاه می کنیم که در سطح منطقه همه ارزشمند خواهد بود و به تقویت ظرفیت همکاری های دو کشور و همچنین ارتقاء فناوری کمک خواهد کرد.
الرمحی افزود: همه اظهارات وزیر نفت ایران مورد تایید ما است و تلاش می کنیم در بازار جهانی نفت نیز همکاری ها را میان کشورهای عضو اوپک و غیر اوپک افزایش دهیم تا قیمت ها در سال جاری تثبیت شود.وزیر نفت عمان گفت: همکاری کشورهای تولید کننده نفت مهم است./اقتصاد ایران