• یکشنبه، 11 خرداد 1399
  • Sunday 31 May 2020
گروه خبر: اخبار‌مهم / بورس  -  شماره خبر: 498  -  19 بهمن 1395 ساعت 19:14

بررسی آخرین تحولات تالار شیشه‌ای:

گروه دارویی سرمشق بانکی‌های مردد بورس
آفتاب اقتصادی: شاید یکی از عجایب روز گذشته بورس تهران واگذاری صف خرید دارویی برکت کمتر از 24 ساعت پس از عرضه اولیه و کشف قیمت این سهم به روش جدید ثبت سفارش بود. رفتار عاقلانه و هوشمند بازار سهام نشان داد که با وجود تکاپوی متولیان و ناظران بازار سهام برای انجام عرضه اولیه به هر قیمت ممکن، اما دست نامرئی صاحبان سرمایه در بازار تعیین‌کننده ارزندگی سهام شرکت‌هاست. شرکت‌هایی که بنا دارند در شرایط اسفبار رکودی، به هر قیمتی که شده و از هر روزنه‌ای حتی به قیمت عرضه گران سهام خود در بورس تامین مالی کنند. در این بین اما تالار شیشه‌ای هنوز هم از گرد و خاک بازگشایی نمادها به‌طور کامل گردگیری نشده است. برخی شواهد از تردید‌های اساسی صاحبان امضا در بازگشایی نماد بانک صادرات نیز قابل ادراک است.

رهبری بانکی‌ها و سایپا
بررسی کلی آخرین وضعیت بورس و کنش‌گران مالی آن نام‌های هم چون دارویی‌ها، گروه خودرو و بانکی‌ها را برجسته می‌سازد. معامله‌گران بورس تهران امروز نظاره‌گر بازاری تنظیم شده در بازه‌ مثبت بودند که با تکاپوی معامله‌گران اغلب حقیقی در نمادهای معاملاتی شاخص‌ساز به رهبری گروه بانک‌ها و در میان خودرویی‌ها به وسیله سایپا همراه بود. شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات با افزایش 62 واحدی به رقم 76 هزار و 678 رسید. شاخص کل هم‌ وزن نیز با افزایش 32 واحدی عدد 15 هزار و 436 واحد را تجربه کرد. شاخص کل سهام آزاد شناور اما با افزایش 162 واحدی عدد 83 هزار و 891 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص بازار اول نیز در حالی با افزایش 96 واحدی به رقم 54 هزار و 221 واحد رسید که شاخص بازار دوم با کاهش 155 واحدی به عدد 164 هزار و 339 واحد دست یافت. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با کاهش 1 واحدی به عدد 835 واحد دست یافت. براساس این گزارش، دیروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه سایپا با 43 واحد، بانک تجارت با 26 واحد و همراه اول با 25 واحد افزایش، بیشترین تاثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با 39 واحد، پتروشیمی شیراز با 14 واحد و معدنی و صنعتی گل‌گهر با 7 واحد کاهش بالاترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات دیروز بورس تهران در حالی به بیش از 217. 5 میلیارد تومان بالغ شد که در بازار نقد این بورس ارزش معاملات از 175 میلیارد تومان فراتر نرفت که ناشی از دست‌به‌دست‌شدن یک میلیارد و 647 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 60 هزار و 89 نوبت داد و ستد بود. طی معاملات دیروز نماد معاملاتی شرکت‌های افرانت و حق تقدم خرید سهام آن، مواد اولیه دارویی البرز بالک، سیمان لار سبزوار، مجتمع معادن مس تکنار از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های گلتاج، سرمایه‌گذاری گروه صنعتی رنا و توکارنگ فولاد سپاهان متوقف شدند. بیش از 23 میلیون سهم سرمایه‌گذاری سایپا به ارزش بیش از 2 میلیارد تومان کدبه‌کد شد. در عین حال کمتر از 14 میلیون سهم سایپا به ارزش کمتر از 2 میلیارد تومان میان سهامداران عمده این شرکت منتقل شد. در زامیاد نیز اندکی بیش از 12 میلیون سهم به ارزش بیش از یک میلیارد تومان میان حقوقی‌ها با معاملات درون‌گروهی و انتقالی روبه‌رو بود. براساس این گزارش دیروز همزمان در حالی 3 هزار میلیارد تومان انواع اوراق مرابحه و اوراق اجاره از سوی دولت تحت عنوان اوراق سلامت و آجاد در بازار بدهی فرابورس منتشر شد که همزمان با فروکش‌کردن تب عرضه سهام از سوی معامله‌گران به بهانه عرضه اولیه و یا تسویه معامله اعتباری با کارگزاری‌ها بازار سهام شاهد تنظیم‌شدن قیمت سهام در اغلب نمادهای معاملاتی شاخص‌ساز به لیدری سایپا و گروه بانکداری بود.
وضع بانک‌ها از قبل بحرانی بود ولی الان شفاف شد
یک کارشناس بازار سرمایه شفاف‌سازی صورت‌های مالی بانک‌ها را دلیل آشکار شدن وضعیت نامطلوب فعلی آنها دانست و گفت: هیئت‌مدیره بانک‌ها با نفوذی که دارند زور کسی به آنها نمی‌رسد و از قانون فرار می‌کنند. الله‌وردی رجایی سلماسی در مورد شرایط نامطلوب بانک‌ها و اخباری که این روزها از وضعیت نابه‌سامان شبکه بانکی منتشر می‌شود، اظهار کرد: شرایط بانک‌ها همان شرایط قبلی است و تغییری نکرده است اما مسئله‌ای که موجب شرایط فعلی شده است، درخواست بانک مرکزی برای شفاف‌شدن صورت‌های مالی است. وی ادامه داد: در گذشته صورت‌های مالی بانک‌ها شفاف نبوده و سودهای موهوم اعلام می‌کردند و سودی که اعلام می‌کردند مربوط به مطالبات معوق بوده است. اما در حال حاضر بانک‌ها موظف به‌صورت‌های مالی شفاف، داشتن ذخیره مالی و عدم پرداخت سود موهوم شده‌اند این کارشناس با بیان اینکه سودی که بانک‌ها به سپرده‌ها می‌دهند زیاد است، گفت: بانک‌ها به وکالت از سپرده‌گذار منابع را در جایی سرمایه‌گذاری می‌کنند و سودی که کسب می‌کنند باید بخشی را به‌عنوان حق‌العمل خود بردارند و بخش کمتری را به سپرده‌گذار بپردازند، اما به دلیل رقابت بین بانک‌ها برای جذب پول بیشتر سهم بیشتری را به سپرده‌گذار می‌دهند. سلماسی با تاکید بر اینکه بانک‌ها خلاف آنچه شورای پول و اعتبار برای سود سپرده اعلام کرده، 20و حتی تا 22درصد هم به روش‌های مختلف سود سپرده پرداخت می‌کنند، بیان کرد: بانک مرکزی سود ١۵درصد را برای سپرده‌ها اعلام کرده است ولی وقتی ضعف نظارت و کنترل باشد و مقررات اجرا نشود، وضعیت این می‌شود که می‌بینیم. وی با اشاره به اینکه بانک‌ها به سمت بنگاهداری رفته‌اند و وثایق مطمئن ندارند، تصریح کرد: یکی از موضوعات مهم بدهی بانک‌ها به دولت است و باید بانک مرکزی مقرراتی را وضع کند که پرداخت بدهی‌ها کنترل شود؛ اما تنها با تذکردادن از این موضوع عبور می‌کند. این کارشناس بانکی به نفوذ مدیران، هیئت‌مدیره و سهامداران بانک‌ها اشاره کرد و گفت: این نفوذ موجب می‌شود زور کسی به آنها نرسد و بدهی‌ها همچنان باقی بماند. بنابراین قانون وجود دارد ولی ضمانت اجرایی و نظارت وجود ندارد. وقتی خلافی رخ می‌دهد ولی برخورد نمی‌شود، افراد گستاخ می‌شوند.
تردید در بازگشت بانک صادرات به بورس
با وجود انتشار گزارش‌های لازم توسط دو بانک ملت و تجارت در کدال و بازگشایی نماد آنها در بورس، تاکنون خبری از انتشار گزارش حسابرسی‌شده ۶‌ماهه و عملکرد ۹‌ماهه بانک صادرات در کدال برای بازگشت به تالار شیشه‌ای شنیده نمی‌شود. در پی توقف نمادهای معاملاتی گروه بانکی در تالار شیشه‌ای و غیبت طولانی‌مدت و به دور از انتظار آنها، سرانجام طلسم بازگشایی بانکی‌ها در بورس شکسته شد و بانک ملت با افت ارزش بیش از 37 درصدی سهام و از بین رفتن حدود 3600 میلیارد تومان از سرمایه‌های خود در هفته اول بهمن و بانک تجارت با افت 33. 27 واحدی ارزش سهام و از بین رفتن حدود 1. 5 هزار میلیارد تومان از سرمایه‌های خود در هفته دوم بهمن‌ماه به بورس بازگشتند.
بر این اساس حالا سهامداران بازار سرمایه به‌ویژه بانکی‌ها در حالی منتظر هستند تا با بازگشایی نماد معاملاتی بانک صادرات، مثلت بازگشت بانکی‌ها به بورس کامل شود، که شنیده می‌شود بانک صادرات با زیان 47 تومانی هر سهم اطلاعات لازم برای بازگشت به بورس را ارائه نکرده است و این یعنی ادامه حبس نقدینگی سهامدارن و نیز ابهام در بازار سرمایه.
از این رو باید منتظر ماند و دید آیا مدیران بانک صادرات که نماد معاملاتی بانک‌شان در روز 29 تیرماه امسال با قمیت پایانی 979 ریال بسته شده است، پس از 200 روز کمر همت برای بازگشت به بورس خواهند بست و با انتشار گزارش حسابرسی‌شده 6‌ماهه و عملکرد 9‌ماهه در کدال به چشم انتظاری سهامداران این بانک پایان می‌دهند یا نه؟
گفتنی است، بانک صادرات که با سرمایه اسمی بیش از 5. 7 هزار میلیارد تومانی بزرگ‌ترین بانک حاضر در بورس به‌شمار می‌رود، برای سال مالی جاری به ازای هر سهم 16 تومان سود پیش‌بینی کرده (حدود 924 میلیارد تومان) اما طبق تکلیف بانک مرکزی مبنی بر لحاظ‌کردن ذخیره‌های سنگین، در پایان شهریور‌ماه برای هر سهم 47 تومان زیان محقق کرده که با توجه به وجود 57. 8 میلیارد سهم، به زیان حدود 2. 7 هزار میلیارد تومانی رسیده و منجر شده تا لقب بزرگ‌ترین بانک بورسی به گل نشسته را بگیرد.
بر اساس این گزارش؛ این در حالی است که بانک صادرات در نیمه اول سال گذشته، برای هر سهم 73 ریال سود محقق کرده بود.