• سه شنبه، 28 خرداد 1398
  • Tuesday 18 June 2019
گروه خبر: اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 480  -  18 بهمن 1395 ساعت 19:13


آیا کاهش شاخص دلار از سوی ترامپ عمدی است؟
با توجه به کاهش ارزش دلار در چند روز اخیر، شایعاتی مبنی بر عمدی‌بودن این کاهش از طرف ترامپ در بازار ایجاد شده است. اگر حقیقت این ماجرا اثبات شود، دونالد ترامپ در حال انجام کاری است که پیش از این چین را به خاطر آن سرزنش کرده بود.
نگرانی که برای سرمایه‌گذاران در بازار پیش آمده، کاهش ارزش دلار است. ارزش دلار که پس از انتخابات آمریکا روند صعودی داشت، با افت شدیدی روبه‌رو شد. این در حالی است که برخی از کارشناسان بر این باورند که ترامپ مخصوصاً ارزش دلار را پایین آورده است. به همین ترتیب شاخص دلار در بازار پس از رشد ۱.۷ درصدی که از ژانویه داشت، با کاهش ۲.۶ درصدی روبه‌رو شد.
از سوی دیگر هفته گذشته، بانک مرکزی آمریکا تصمیم گرفت، نرخ بهره آمریکا را در این کشور همچنان ثابت نگه دارد. بر همین اساس، بعد از تصمیم فدرال رزرو در رابطه با عدم افزایش نرخ بهره در آمریکا، ارزش دلار به کمترین میزان در ۱۲‌ماه گذشته سقوط کرد. اقتصاددان‌ها بر این باورند که فدرال رزرو با این حرکت خود نخواسته است، نشانه‌ای مبنی بر ناامنی چشم‌انداز اقتصادی آمریکا ارسال کند.
به گزارش اقتصادنیوز در واکنش به این اتفاق شرکت‌ها انتظارات خودشان را پایین آوردند؛ ولی از سوی دیگر مصرف‌کننده‌ها و مشتریان در بازار احساس بهتری دارند. اما بر خلاف ارزش دلار، سودآوری شرکت‌ها در چهار‌ماهه آخر سال ۲۰۱۶ روندی افزایشی داشته است.