• سه شنبه، 28 خرداد 1398
  • Tuesday 18 June 2019
گروه خبر: اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 479  -  18 بهمن 1395 ساعت 19:01

گمرک چین، آمار جدید منتشر کرد:

تجارت ۳۱ میلیارد دلاری ایران و چین
آفتاب اقتصادی- جدیدترین آمار منتشرشده از سوی گمرک چین نشان می‌دهد مبادلات تجاری این کشور با ایران در سال میلادی گذشته با افت ۷.۷ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده است. مبادلات تجاری ایران و چین که در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۳۳.۸ میلیارد دلار شده بود در سال ۲۰۱۶ به ۳۱.۲ میلیارد دلار کاهش یافته است.بر اساس این گزارش، صادرات چین به ایران در سال ۲۰۱۶ با کاهش ۷.۶ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۵ مواجه شده و به ۱۶.۴ میلیارد دلار رسیده است. واردات چین از ایران نیز در سال ۲۰۱۶ با افت ۷.۷ درصدی به ۱۴.۸ میلیارد دلار رسیده است.
چین در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۱۷.۷ میلیارد دلار کالا به ایران صادر و ۱۶.۱ میلیارد دلار کالا از ایران وارد کرده بود. تراز تجاری دو کشور در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۱.۶ میلیارد دلار به نفع چین بوده است. بر اساس این گزارش، کل تجارت خارجی چین در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۳۶۸۵ میلیارد دلار بوده است و ایران سهم ۰.۸۴ درصدی از کل تجارت خارجی چین در این سال داشته است.
سهم ایران از کل صادرات چین در این سال نیز تنها ۰.۷۸ درصد بوده است. چین در این سال ۲۰۹۸ میلیارد دلار کالا صادر کرده است. نسبت واردات چین از ایران به کل واردات ۱۵۸۷ میلیارد دلاری این کشور در سال ۲۰۱۶ نیز تنها ۰.۹۳ درصد گزارش شده است.