• یکشنبه، 11 خرداد 1399
  • Sunday 31 May 2020
گروه خبر: اخبار‌مهم / بورس  -  شماره خبر: 463  -  17 بهمن 1395 ساعت 19:43

بررسی بزرگ‌ترین بازار مالی جهان در آفتاب اقتصادی:

وال استریت قلب تپنده‌‌ بازار آزاد
آفتاب اقتصادی: شهر نیویورک بیشترین تراکم مالی جهان را در نهادهای مالی‌‌اش داراست. از 1946 بسیاری از نهادهای مالی بانک‌های قدرتمند جهانی، صندوق بین‌المللی پول، دفاتر مالی، هلدینگ‌های بیمه دریایی، صندوق‌های بازنشستگی ایالات متحده و بسیاری دیگر تماماً در این شهر مستقر هستند. قلب تپنده مالی این شهر اما خیابان وال استریت است. نمی‌توان به لحاظ اقتصادی رشد را تجربه کرد، اما مبنای اقتصاد را بر شالوده تولید بنا نکرد. بورس نماینده و فرزند خلف تولید است. کشورهای که بورس قوی‌تری دارند، از تولید بهتری برخوردارند. ترکیه، مالزی و برزیل به‌عنوان کشورهای مدعی توسعه همگی بورس‌های بسیار پویایی دارند. در این بین، خیابان وال استریت قلب مالی آتلانتیک به شمار می‌رود. بورس بازان وال استریت بر اساس قوانین مدون 1973 و پیش‌تر تحت استانداردهای که برای اولین بار در جهان در این شهر تصویب و اجرایی شد به کار مشغولند. وال استریت قلب تالارهای بورسی جهان است.
خیابان وال استریت
وال استریت خیابان معروفی در محله منهتن، نیویورک در ایالات متحده آمریکا است. خیابان وال استریت از شرق و از سرپایینی خیابان برادوی به خیابان جنوبی در تنگه رودخانه شرقی متصل می‌شود. جرج واشنگتن، اولین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا در عمارت فدرال در خیابان وال استریت، به‌عنوان اولین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا، قسم یاد کرد.
ساختمان بازار بورس نیویورک که بزرگ‌ترین بورس جهان از نظر میزان معاملات و حجم مالی است، در خیابان وال استریت قرار دارد.
همچنین مرکز بزرگ‌ترین مراکز اقتصادی ایالات متحده آمریکا و چند بورس مهم اقتصادی این کشور از جمله بازار بورس نیویورک (NYSE)، بازار بورس نزدَک (NASDAQ)، بازار بورس آمریکا(AMEX)، بازار بورس تجاری نیویورک (NYMEX) و میز بازرگانی نیویورک (NYBOTT) در این منطقه قرار دارد. در واقع مجموعه این بازارها بازار سرمایه و قلب مالی آمریکای شمالی را تشکیل می‌دهد. در طول زمان، نام وال استریت به‌عنوان «مکان افراد دارای نفوذ اقتصادی در آمریکا» شهرت گرفته‌است.
روزنامه مشهور اقتصادی وال استریت ژورنال، نام خود را از «خیابان وال استریت» وام گرفته‌است.
وال استریت تنها نام خیابان و نه نام امکنه مشهور فوق است، اما به خاطر حضور تالارهای اصلی بورس این نامه وال استریت است که شهرت یافته است.

بازار بورس نیویورک
بازار بورس نیویورک: (New York Stock Exchange ) بزرگ‌ترین بازار بورس، از نظر میزان معاملات و ارزش بازارسرمایه در ایالات متحده آمریکا و جهان می‌باشد.
این بازار بورس در ساختمان شماره۱۱ وال استریت، منهتن جنوبی در شهر نیویورک واقع شده‌است. در حال حاضر ان‌وای‌اس‌ای یورونکست به‌عنوان اپراتور بازار بورس نیویورک عمل می‌کند، که در پی ادغام بورس نیویورک و بورس یورونکست راه‌اندازی شد.
ساعات معاملات
بورس اوراق بهادار نیویورک از دوشنبه تا جمعه از ساعت ۹:۳۰ صبح (۱۸ بعدازظهر به وقت تهران) تا ۱۶ بعداز ظهر (نیمه شب به وقت تهران) به معامله می‌پردازد. فعالیت تالار بورس تهران نیز با الگو از این بازار راه‌اندازی شد، البته ساعات فعالیت در بورس تهران کمتر است.
در طبقه معاملاتی این بازار، معاملات به‌صورت حراج پیوسته انجام می‌پذیرد و معامله‌گران رو در روی سرمایه‌گذاران معامله می‌کنند و با جمع‌شدن به دور معامله‌گر
 معتمد و ناظر بازار، که توسط بورس اوراق بهادار تعیین می‌شود، به معامله می‌پردازند و ناظر با تعامل با خریدار و فروشنده، حراج را به پایان می‌رساند. مسئله جالب در مورد این بازار این است که در عین حجیم‌بودن شبهات‌های بسیار به بازار دلار فروش‌ها در انتهای ناصرخسرو دارد ! ناظران در بازار نیویورک، با اخذ کمیسیونی مطابق با ۱۰ درصد، معاملات را به اصطلاح جوش می‌دهند و اطلاعات مورد نظر خریداران را به فروشندگان و بالعکس انتقال می‌دهند.
در سال ۱۹۹۵ مراحل حراجی در بورس نیویورک به وسیله کامپیوترهای دستی انجام گرفت و از سال ۲۰۰۷ تمامی معاملات سهام در بورس نیویورک به‌صورت الکترونیکی در بازار هیبرید انجام شد. مشتریان از این پس می‌توانستند تا سفارش‌های خود را به سرعت از طریق الکترونیکی به گوش معامله‌گران برسانند و یا حتی در بازار حراجی وارد کنند.
حوادث و چالش‌های مهم در بورس نیویورک در تاریخ ۳۱ ژوئیه سال ۱۹۴۱ میلادی، بورس نیویورک به دلیل وارد شدن آمریکا در جنگ جهانی دوم تعطیل شد و در تاریخ ۲۸ نوامبر برای کمک رسانی مالی به جنگ از طریق فروش اوراق قرضه، فعالیت خود را آغاز کرد. در تاریخ ۱۶ سپتامبر سال ۱۹۲۰، بمبی در خیایان وال استریت در نزدیکی بورس نیویورک منفجر شد. ۳۳ نفر را کشت و نزدیک به ۴۰۰ نفر را مجروح کرد. عاملان این بمب گذاری هیچ‌گاه معلوم نشدند. بورس نیویورک و ساختمان‌های مجاور این نهاد مثل بانک جی‌پی مورگان چیس هنوز برای یادبود درگذشتگان آثار خرابی بر روی بنای خود را بازسازی نکرده و باقی نگاه داشته‌اند. در تاریخ ۲۴ اکتبر ۱۹۲۹، سه شنبه سیاه برای وال استریت و بورس نیویورک اتفاق افتاد و افت عجیب شاخص‌های این کشور، موجب شد این تاریخ به‌عنوان بزرگ‌ترین تراژدی بورس نیویورک نام گیرد، که به رکود بزرگ مشهور می‌باشد.
بورس بازان وال استریت
فیلم گرگ وال استریت با بازی دی کاپریو بسیاری از مردم را با برخی از زوایای وال استریت آشنا کرد. در هر روز کاری بیش از یک میلیارد سهام در وال استریت مورد معامله قرار می‌گیرد. در هر دقیقه بیش از 90 میلیون دلار ارزش معاملات در بزرگ‌ترین بورس آمریکا ثبت می‌شود. کارگزاران به‌طور مداوم در حال انجام سفارشات مشتریان خود هستند. مهم‌ترین وجه مشترک مشتریان حرص و طمع بی‌پایان آنهاست. اکثر آنها از قشر ثروتمندان آمریکا هستند. آرتور کشینگ، مدیرعامل موسسه پین وبر می‌گوید که زمین بورس جای کارگزارانی است که سال‌ها یکدیگر را می‌شناسند و دور هم جمع می‌شوند اما مشتریانی دارند که هنوز همدیگر را نمی‌شناسند. در واقع وال استریت تبلور دو بازار در یک بازار است. اولی بازاری است که شرکت‌ها سهام مدیریتی خود را به فروش می‌گذارند و از این راه میلیون و یا حتی میلیاردها دلار سودکسب می‌کنند. بازار دوم نیز بازاری است که همه مردم می‌توانند در آن به خرید و فروش سهام بپردازند. شما می‌توانید امروز در زمینه خرید سهام یک شرکت اتومبیل فعالیت کنید و فردا به سراغ صنعت هواپیمایی بروید. در واقع بورس دست شما را باز گذاشته است. زمانی که عقیده دارید صنعت اتومبیل سودآور است می‌توانید سهام اینگونه شرکت‌ها را خریداری کنید و زمانی دیگر به سراغ صنایعی که عقیده به ارزندگی آنها دارید خواهید رفت. چهل درصد از خانواده‌های آمریکایی به‌طور مستقیم و یا غیر مستقیم سهامدار هستند. بورس به مردم این اجازه را می‌دهد تا بدانند شرکت‌ها چه کارهایی انجام میدهند و چگونه کار می‌کنند. شرکت‌ها دایما صورت‌های مالی و اطلاعات خود را به روز می‌کنند. پروفسور ریچارد سیلا استاد اقتصاددان دانشگاه نیویورک می‌گوید: "می‌توانم بگویم بازار بورس در واقع یک بازار خرید و فروش اطلاعات است. به این صورت که قیمت‌ها بر اساس اطلاعات و شایعات بازار تغییر می‌کنند اما در زمانی که نتیجه این اطلاعات به بازار ارائه می‌شود، بازار دیگر به آن اطلاعات ارزشی نمی‌دهد. زیرا بازار قبلا به این اطلاعات نمره داده است. اگرچه تاریخچه بازار بورس به چند قرن پیش باز می‌گردد، اما این بازار یکی از مدرن‌ترین شغل‌های حال حاضر جهان است. در دهه پنجم قرن 20‌ام اکثر مردان ثروتمند جهان از صنعت کامپیوتر(سخت افزار و نرم افزار) به میلیاردها دلار پول دست یافتند. اما با نگاهی به ثروتمندان جدید می‌توان دریافت که اکثر آنها از راه بورس و یا سهام به ثروت‌های هنگفتی دست یافته‌اند راه پولدار شدن از صنعت کامپیوتر به بورس تغییر یافته است. قرن‌ها قبل بورس بازاری پر
 هرج و مرج و بی‌قانون بود، اما امروزه بورس‌ها از سیستم‌های پیچیده‌ای استفاده می‌کنند که احتمال هرج و مرج را کاهش می‌دهد. بر خلاف تصور مردم، تاریخچه بورس به چند صده اخیر نمی‌رسد و از زمان یونان باستان بورس‌های اولیه وجود داشته‌اند در آن زمان کشتی‌هایی که به تجارت می‌پرداختند، قبل از حرکت درصدهای سود خود را برای آن سفر به مردم می‌فروختند. در واقع آنها مردم را در ریسک سود و زیان تک سفر خود شریک می‌کردند. این نوع سهام یک قمار به حساب می‌آمد. زیرا به همان میزان که سود زیادی در این قمار بود، احتمال غارت یا غرق‌شدن آن کشتی نیز بسیار زیاد بود. بسیاری از کشتی‌ها هیچ‌گاه باز نمی‌گشتند و پول سهامداران آنها از بین می‌رفت. در روم باستان نیز سهام شرکت‌های ساختمانی بزرگ دولتی به فروش می‌رسیده است. تجار با سرمایه‌گذاری در شرکت‌های ساختمانی می‌توانستند از آنها سودکسب کنند. این شرکت‌ها وظیفه ساخت راه‌ها و ساختمان‌های دولتی را بر عهده داشته‌اند که توسط دولت‌ها نیز اداره می‌شده‌اند همچنین در قرن 16 سرمایه‌گذاری یک گام بزرگ در هلند محسوب می‌شد. دقیقا در زمانی که کمپانی هند شرقی مشغول فعالیت بود. سرمایه‌گذاری در این قرن تقریباً مانند سرمایه‌گذاری در یونان با ریسک‌های زیادی همراه بود اما تفاوت‌های اساسی داشت. در یونان باستان، مردم در سود و زیان کشتی‌ها برای یک سفر شریک می‌شدند، اما در قرن 16 در هلند مردم در سود و زیان شرکت در کل دوران آن شرکت شریک می‌شدند و محدود به یک دوره یا یک سفر خاص نبود. همین موضوع باعث می‌شد که مردم در هر زمانی که بخواهند بتوانند سهامی که مستقیماً از شرکت خریداری کرده‌اند را به یک نفر دیگر بفروشند. بالطبع قیمت سهام نیز بنا بر اتفاقات و دوره‌های خاص می‌توانست دچار تغییر شود. در واقع می‌توان گفت اولین بورس به معنای امروزی در قرن 16 بنا گذاشته شد.
جنبش وال استریت
برخی از جوانان امریکایی در خیابان وال‌استریت مقر بورس نیویورک در زمان بهار عربی در اعتراض به اوضاع وخیم اقتصادی و اختلاف طبقاتی آمریکا و سیاست کنونی این کشور دست به تظاهراًت گسترده زدند. در این تجمع که آرام و بدون هیچ گونه ابراز خشونتی از سوی معترضان بوده، معترضان از مردم آمریکا می‌خواهند برای اعتراض به سیاست‌های دولت آمریکا، به آن‌ها بپیوندند. معترضین در این تجمعات در پارک خصوصی «زوکوچی» در نیویورک، کمپی برای اقامت برقرار کردند که چند خیابان با بورس اوراق بهادار، واقع در ساختمان وال استریت فاصله دارد. بررسی گفته‌های معترضین نشان می‌دهد که دلایل این اعتراضات، «طرح نجات بانک‌ها»، «بحران وام مسکن» و اعدام تروی دیویس سیاهپوست آمریکایی است که چندی پیش، توسط دستگاه قضایی آمریکا اعدام شد. معترضان معتقدند که مدل تجمع آنها، استقرار شبانه‌روزی در مقابل ساختمان وال‌استریت با هدف افزایش تعداد تظاهراًت کنندگان و رسیدن به خواسته‌هایشان است و آن‌ها این مدل را از تظاهراًت مصر و اسپانیا الهام گرفته‌اند.

شهر نیویورک بیشترین تراکم مالی جهان را در نهادهای مالی‌‌اش داراست. از 1946 بسیاری از نهادهای مالی بانک‌های قدرتمند جهانی، صندوق بین‌المللی پول، دفاتر مالی، هلدینگ‌های بیمه دریایی، صندوق‌های بازنشستگی
 ایالات متحده و بسیاری دیگر تماماً در این شهر مستقر هستند

در این بین، خیابان وال‌استریت
 قلب مالی آتلانتیک به شمار می‌رود. بورس بازان وال استریت بر اساس قوانین مدون 1973 و پیش‌تر تحت استانداردهای که برای اولین بار در جهان در این شهر تصویب و اجرایی شد به کار مشغولند وال استریت قلب تالارهای بورسی جهان است