• جمعه، 28 تیر 1398
  • Friday 19 July 2019
گروه خبر: اخبار / اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 447  -  16 بهمن 1395 ساعت 19:44


پیش‌بینی بهبود اوضاع اقتصادی ژاپن
بانک مرکزی ژاپن اعلام کرد: سیاست‌های فوق‌تسهیل پولی را تغییری نمی‌دهد، اما پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی این کشور را افزایش داد.
این بانک در نخستین جلسه هیئت‌مدیره خود در سال ۲۰۱۷ همچنین اعلام کرد، شرایط آسان اعطای وام، افزایش صادرات و افزایش هزینه‌های دولت با توجه به برگزاری المپیک ۲۰۲۰ توکیو از عمده دلایل بهبود اوضاع اقتصادی با وجود کاهش مصرف و سرمایه‌گذاری‌های اخیر است.
علاوه بر این رشد اقتصادی، سومین اقتصاد بزرگ دنیا در سال‌جاری مالی ۱.۴ درصد و برای سال آینده ۱.۵ درصد پیش‌بینی شده است. این رشد قبلاً به ترتیب یک درصد و ۱.۳ درصد پیش‌بینی شده بود. دولت ژاپن هم اعلام کرده است تولیدات صنعتی این کشور در‌ماه دسامبر، به دلیل افزایش تولید خودرو و قطعات آن، ۰.۵ درصد نسبت به‌ماه نوامبر افزایش یافته است؛ اما در مجموع کندتر از افزایش ۱.۵ درصدی در‌ماه قبل از آن است. بنابراین گزارش، بخشی از بهبود اوضاع اقتصادی ژاپن به دلیل تضعیف ین در مقابل دلار بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و افزایش بلاتکلیفی در خصوص سیاست‌های آمریکاست.
بانک مرکزی ژاپن این اتفاق را در کنار برنامه بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت)، اقتصاد چین و دیگر خطرات ژئوپولیتیک به‌عنوان عوامل ریسک خارج از کنترل نام برده است. بانک مرکزی ژاپن به ریاست‌هاروهیکو کورودا، سالانه ده‌ها میلیارد دلار به اقتصاد این کشور تزریق کرده است و همچنین با نرخ بهره منفی ۰.۱ درصد، مانع نگه داشتن پول در بانک‌ها به هدف مبارزه با تورم منفی و تشویق بانک‌ها برای وام‌دهی و استقراض بیشتر بخش تجارت شده است.به گزارش ایبِنا، گفته می‌شود رشد یکنواخت اقتصاد ژاپن بدون اجرای محرک‌های مالی بیشتر، می‌تواند سرعت رسیدن به تورم دو درصدی را در این کشور افزایش دهد.