• دوشنبه، 4 تیر 1397
  • Monday 25 June 2018
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد کلان / گفتگو  -  شماره خبر: 4213  -  25 اردیبهشت 1396 ساعت 21:43

رئيس سابق اتحاديه قهوه‌خانه‌داران کشور در گفت‌وگو با آفتاب اقتصادي:

دیگر مجوز قلیان نمی‌دهند
آفتاب اقتصادی_ هیرش سعیدیان: ضعف‌های مختلف و ابعاد اجتماعی آنها و همچنین میزان درآمد و جنبه‌های مختلف کاری آنها همیشه برای مردم جالب بوده است. صنف قهوه خانه‌داران یا قلیان‌سراها از جمله این ضعف‌ها هستند، که روند‌های کاری آنها، میزان درآمدشان و چگونگی دریافت مجوز‌ها همیشه برای مردم جالب بوده است. ابعاد اجتماعی قهوه‌خانه و کارکرد محله محور آن و این موضوع که این مکان برای بسیاری نوع آفیس و دفتر موقت کاری بوده است، می‌تواند موضوع جالبی باشد برای در میان گذاشتن برای یکی از قدیمی ترین‌های این صنف،  حاج عباس علایی، رئیس اسبق اتحادیه قهوه‌خانه‌داران کشور.
تداخل صنفی زیاد است
حاج‌عباس علایی، رئیس اسبق اتحادیه قهوه خانه داران کشور در گفت‌وگو با آفتاب اقتصادی در پاسخ به این پرسش که آیا تصور عامه در مورد درآمد بالای مراکز عرضه قلیان گفت: ببینید، اکنون شما مستحضرید در کلیت یک قهوه خانه تنها منبع درآمد قلیان است، یعنی اگر قلیان حذف شود درآمد دیگری به آن صورت برای قهوه خانه‌ها باقی نمی‌ماند. ما الان یک بحثی که داریم ف مورد تداخل صنفی است که ماهیت صنف قدیمی و اصیل قهوه‌خانه‌داران را زیر سوال برده است. چند سالی است که در کشور ما بحث رستوران‌های صنفی مطرح شده است. در حالی که من به‌شخصه متوجه نمی‌شوم که رستوران صنفی چگونه با موضوع قهوه‌خانه‌داری این‌گونه تداخل یافته در حالی که موضوع کار آنها چیز دیگری است. آنها هستند که در قالب رستوران سنتی شروع کردند به گرفتن پول‌های آنچنانی و همه آنها به پای قهوه خانه‌ها نوشته شده است.

خوانسار 2500 است!
این مرد محترم و قدیمی صنف قهوه‌خانه‌داران در ادامه‌ای گفت‌وگویش به آفتاب اقتصادی گفت: ببینید الان قلیان خوانسار 2500 است و قلیان میوه‌ای 5000 تومان است و معلوم نیست که همه‌ای هزینه‌ها را اگر در نظر بگیریم با توجه به اجاره و نوع جا و مکان چقدر می‌توان حاشیه سود در نظر گرفت . شما کارگر، چای مواد اولیه و بسیاری هزینه‌های جاری دیگر را در نظر بگیرید و خود بخوانید این قصه‌ای مجمل.
لیست قیمت قهوه‌خانه‌داران

آیا تمام نرخ قلیان‌سرا‌ها در تمام مناطق تهران یکی است؟
پ: بنده زمانی که پیگیر بودم ما لیست قیمت داشتیم، این لیست قیمت البته بعدها به اتاق اصناف منتقل شد و آنجا بنده نیز به عنوان کارشناس شرکت می‌کردم. آنجا هم باید مصوب می‌شد و در کمیسیون شورا بگذارند و آنجا قیمت می‌دانند.  شما نیز باید در نظر بگیرد که آیا یک قهوه‌خانه سنتی 20 متری در جنوب تهران با یک قهوه‌خانه‌دارای امکانات و متفاوت در ملکی در شمال تهران یکی است.

س: آیا نرخ‌های مربوط به قلیان‌های عربی و غیره نیز مصوب است؟
پ: شما ببینید قلیان تا قلیان متفاوت است، شما دکانتان خالی هم باشد می‌گیوند اینقدر مالیاتش است و وقتی ملکی گران را ابطیاح کنی طبیعتاً هزینه‌های شما بالا می‌رود و باید فرقی باشد.

س: آقای علایی نکته‌ای که در ذهن برخی از مردم جاگیر شده است آن است که قلیان پردرآمد است اما مجوز گرفتنش سخت است، پاسخ شما چیست؟ !
پ: ببینید بحث مصارف دخانی جدیداً بحثی آمده است که مجوز قلیان صادر می‌شود اما در همه‌ای مجوز‌ها قید می‌شود « عدم ارائه قلیان »

س: یعنی حق ارائه قلیان ندارند؟
پ: بله! ، الان مجوزهای جدید همه عدم ارائه قلیان می‌خورد، در مورد قدیمی‌ها چون قبلاً جواز داشته است و قانون عطف به ماسبق نمی‌شود، در آن روال قلیان عرضه می‌کنند.
س: یعنی تا آنجا که شما مستحضرید مثلاً در تهران مثلاً دیگر هیچ جواز جدیدی برای قلیان صادر نمی‌شود؟
پ:  جواز می‌دهند، اما عدم ارائه قلیان می‌زنند.

س: از چه زمانی این‌گونه شده است؟
پ: الان یک سال و خورده‌ای است که این‌گونه شده و دیگر قلیان مجوز نمی‌دهند. جوازهای قدیمی نیز تا پایان مجوز فعالیت دارند و اگر بخواهند دوباره تمدید کنند، بعد از اتمام جواز همین بحث برای آنها صادق است و ممکن است با قید عدم ارائه قلیان در جوازشان روبه‌رو شوند.

س: ببینید آقای علایی، قلیان با تمام مضراتش به هر حال در جامعه‌ای یک تقاضای دارد، اگر جواز ندهند با تقاضایش چه می‌کنند؟
پ: ببینید! ، سال 86 تمام این مسائل عنوان شد و حتی مدتی هم قلیانی‌ها در سطح تهران و کشور جمع‌آوری شد، اما اکنون خوشبختانه دلایل بسیاری از آن دلایل که موجب جمع‌آوری شد تا حد زیادی تقلیل یافته است. خوشبختانه با تلاش‌های نیروی انتظامی و نظارت‌های مثبت انجام گرفته و بحث نصب دوربین‌ها تمام آن مسائل حاشیه‌ای که مرسوم بود تا حد زیادی به صفر رسیده است یا اصلاً از بین رفته است.  درگیری‌ها کم شده است.

س: آیا هیچ راهی برای گرفتن مجوز مرکز ارائه قلیان باقی نمانده است؟ !
پ: نه! آن‌چیزی که من می‌دانم و مطلع هستم بحث قلیان مربوط شده است به این قید عدم ارائه قلیان در مجوزها، ما یک زمانی که در مصدر کار بودیم و پیگیری کردیم که در همه جای دنیا برای افراد دخانی یک جای را در نظر می‌گیرند. ما هم گفتیم در کشور ما از قدیم سنت بوده است که آنها که می‌خواهند قلیان بکشند، می‌رفتند قهوه‌خانه،

س: آیا این سیاست دارای عوارضی هم بوده است که مثلاً مکان‌های غیرمجاز عرضه افزایش یابد؟
پ: شما شک نفرمایید! ، مخصوصاً در شهرستان‌ها این تبعات و زیرزمینی شدن قلیان طبیعتاً پیش می‌آید. ما البته بیه عنوان یک کارشناس و دلسوز مسائلی را در جهت آسیب‌شناسی مطرح می‌کنیم. متاسفانه کسی هم نبوده است که پیگیر شود و اطلاع‌رسانی کند.

س: آیا با تمام این محودیت‌ها می‌توانید از درآمد فعلی مراکز عرضه قلیان برای مخاطبین ما بگویید؟
پ: این به رفت و آمد و پاخوری مربوط است، اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم، قهوه خانه تنها صنفی است که صبح زود می‌آید سر کار و از همه دیرتر می‌رود منزل، وقتی این بنده خدا سه شیفت در سر کار حاضر است، اگر درآمد یومیه و یک مقداری از یومیه بیشتر در بیاورد، حقش نیست؟  

س: بی‌شک، این تنها از باب کنجکاوی مخاطبین در مورد درآمد مشاغل مختلف است که مطرح شد؟
پ: مردم متاسفانه مو را می‌بینند، پیچش مو را می‌بینند،  مردم می‌آیند می‌بینند 10 نفر در قهوه‌خانه نشسته‌اند می‌نشینند، حساب کتاب می‌کنند، ما اکنون در یکی از محلات تهران قلیانی داریم، خودمان از 4 صبح مغازه را باز می‌کنیم تا 12 شب، خوب اگر در این وضعیت کمی از خرج یومیه درآمد بیشتر باشد، مشکلی دارد. اگر درآمد نداشته باشد باید شک کرد، چون نمی‌تواند پایدار بماند، من به عنوان کسی که هم رئیس اتحادیه کشوری بوده‌ام و هم رئیس اتحادیه تهران، قلیان نمی‌کشم، اما این دلیل نمی‌شود که منع رطب کنم و از جایگاه ناصح برای مردم تعیین تکلیف کنم.
از باب اجتماعی هم قهوه‌خانه پاتوق است برای بچه ها، عده‌ای می‌آیند، خستگی در می‌کنند، حتی ایستگاهی است برای کاریابی، برای کارگران فصلی، مشاغلی مانند آشپزها و چه و چه که مثلاً می‌گویند پاتوق من فلان قهوه‌خانه است آنجا می‌توانی پیدایم کنی. از قدیم همین بوده است. قهوه خانه بخشی از هویت و بودن ما است. من خودم زمانی پیگیر ثبت ملی قهوه خانه بودم اکنون نیز باید با دیدی باز و همه جانبه این موضوع را بررسی کرد. البته لازم به ذکر است که خوشبختانه با تلاش و همیاری نیروی انتظامی بسیاری از حاشیه‌ها و دیدگاه‌ها منفی به این موضوع از بین رفته است که ما از این بابت از این نیرو بسیار متشکریم. باید با تمام نهادهای دولتی و غیردولتی درگیر در این موضوع نشست و ان‌شالله راهی مقبول و جامع‌الشرایط برای تمام موضوعات یافت.