• جمعه، 22 فروردین 1399
  • Friday 10 April 2020
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد کلان / گزارش / گفتگو  -  شماره خبر: 4144  -  24 اردیبهشت 1396 ساعت 19:36

کارشناسان در گفت‌وگو با آفتاب اقتصادی مطرح کردند:

بازار سرمـایه به پسا انتخابات خوش‌بین است
آفتاب اقتصادی- هیرش سعیدیان:  تمام دفاعیات و نقدهای که به حوزه سیاستگذاری و عملکرد در بازار سرمایه وارد است در چند روز اخیر به معاق رفته و همگان منتظرند تا نتیجه هماورد بزرگ سیاسی کشور مشخص شود تا بلکه در این رکود و رخوت فرجی شود و لایه بسیار نازک یخ نشسته بر دیوارهای بازار بورس پاک شود. در این بین کارشناسان بازار سرمایه چشم انداز‌های متفاوتی از وضعیت بازار سرمایه ارائه می‌دهند که از خوش‌بینی کامل تا احتیاط و امیدواری تلرانس دارد.
چشم انداز بازار سرمایه در سال 96
علی رحمانی، رئیس هیئت‌مدیره انجمن حسابرسی داخلی ایران، ضمن اشاره به تاثیر شگرف شرایط اقتصادی بر بازار سرمایه، انتخابات ریاست‌جمهوری در سال آتی را موضوعی اثرگذار دانست.
علی رحمانی، نخستین مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران، در خصوص وضعیت صورت‌های مالی شرکت‌ها اظهار داشت: بهتر است در این مورد منتظر پیش بینی شرکت‌ها از عملکرد سال 96 هم باشیم؛ به‌ویژه شرکت‌هایی که سال مالی آنها انتهای سال 95 است. این شرکت‌ها باید تا اول اسفند‌ماه گزارش حسابرسی نشده خود را به بازار ارسال می‌کردند و طبیعی است که این گزارش‌ها چشم‌اندازی از برنامه‌های شرکت‌ها خواهد بود.
رئیس هیئت‌مدیره انجمن حسابرسی داخلی ایران با اشاره به گزارش‌های منتشر شده تصریح کرد: بر اساس این گزارش‌ها، می‌توان گفت که صورت‌ها و اطلاعات مالی در صنعت بانکداری، پاسخگوی انتظارات سهامداران نبوده است. وی ضمن اشاره به بازگشایی نماد دو بانک بزرگ ملت و تجارت در بورس گفت: انتظار می‌رود که باقی بانک‌ها با ارائه اطلاعات به تسریع بازگشایی نمادها کمک کنند. نکته مهم در این خصوص این است که باید پیش‌بینی حسابرسی نشده بانک‌ها از عملکرد سال 96 هم منتشر شود. این‌یک روند معمول در شبکه بانکی است که امسال به دلیل تغییر شکل صورت‌های مالی، حسابرسی‌ها زمان برده است و امیدواریم این پیش‌بینی‌ها هم هرچه زودتر آماده شود تا شاهد باز شدن نمادهای بانکی در بورس باشیم.

پیش بینی رشد صنایع در سال 96
رحمانی ضمن مثبت خواندن تاثیر قیمت نفت بر صنایع مرتبط با آن از جمله صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی خاطرنشان کرد: احتمالا قیمت نفت در سال 96 روند مثبتی را طی کند و انتظار می‌رود این افزایش قیمت، صنعت پتروشیمی و پالایشگاهی را متاثر کند.
وی ادامه داد: همچنین برای بهبود عملکرد صنعت خودرو با توجه به قراردادهایی که صحبت آن با شرکت‌های همتای خارجی شده است، انتظارات مثبتی وجود دارد.
بازار سرمایه انعکاسی از شرایط واقعی اقتصاد است
نخستین مدیرعامل شرکت بورس، بازار سرمایه را انعکاسی از شرایط واقعی اقتصاد کشور دانست و گفت: ما همه منتظر هستیم تا پیش‌بینی سال 96 شرکت‌ها در اسفندماه وارد بازار شود و ببینیم شرکت‌ها اقتصاد سال 96 را چطور دیدند.

رونق فلزات اساسی در پی رونق بازار مسکن
رئیس هیئت‌مدیره انجمن حسابرسی داخلی ایران با اشاره به حجم بالای سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات در دولت نهم و دهم گفت: مسئله مهمی که باید به آن توجه شود این است که در طول هشت سال دولت گذشته، حجم بالایی سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات صورت گرفته است و لذا دارایی‌ها در حالت رکود به سر می‌برد.
وی ادامه داد: لازم است دولت با ایجاد مشوق و تدابیری، بازار مسکن را از حالت رکود خارج سازد و با فعال ساختن این بازار، نه‌تنها اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد، بلکه صنعت فلزات اساسی و صنایع وابسته به آن را نیز متحول خواهد ساخت و سبب نقدینگی در این بازار خواهد شد.

انتخابات؛ عاملی اثرگذار بر بازار سرمایه
رحمانی انتخابات پیش رو را عامل اثرگذار بر بازار سرمایه خواند و تاکید کرد: در این‌باره که بورس در سال 96 چگونه عمل می‌کند، باید به انتخابات ریاست‌جمهوری توجه داشت. این رخداد سیاسی بر اقتصاد کشور و همچنین بر بازار سرمایه بی‌تاثیر نیست. وی با اشاره به فضایی که پس از انتخابات، به‌ویژه در شش ماهه دوم ایجاد خواهد شد، گفت: انتظاری که از این فضا می‌رود این است که در شش ماهه دوم سال، فضای سرمایه‌گذاری به‌ویژه در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی مثبت شود و سرمایه‌گذاران از بازار سرمایه حمایت کنند.

وضعیت متفاوت خواهد بود
محمودرضا خواجه نصیری، مدیر عامل شرکت تامین سرمایه آرمان در این‌باره به آفتاب اقتصادی گفت: وضعیت مربوط به بازار سرمایه به طور مشخص مربوط است به وضعیت کلی بازار سرمایه، در واقع اگر وضعیت کلی اقتصاد رشد قابل لمسی به خود ببیند، این امر به بازار سرمایه نیز نسج و تعمیم پیدا خواهد کرد. بازار سرمایه در دو سه سال اخیر دوران کم‌نوسانی را تجربه کرده است و برای آنکه در سال‌های آینده رشد و رونق بیشتری را در این بازار شاهد باشیم، باید بازده شرکت‌ها بهتر شود، زیرا این بازاری است که صاحبان آن شرکت‌ها هستند و اگر آنها دوران رکود و گذار را پشت سر بگذارند، با توجه به نقش پررنگ و اصلی دولت و مدیران دولتی در شرکت‌های عمده تاثیرگذار در بازار سرمایه می‌توان گفت که سیاست و انتخابات و سیاستگذاری‌های دولت‌ها در این بازار تاثیر خواهد گذاشت. متاسفانه در برنامه کاندیداها که مشاهد شد، دیدیم که به چنین موضوعات تخصصی اما مهم به صورت بسیار محدود نگاه شده است. هیچ کدام برنامه‌ای برای توسعه‌ای بازار سرمایه مشخص نکرده‌اند و بنابراین موضوعی که مهم است بعد از انتخابات سیاست‌های اقتصادی و تعیین شدن مدیران شرکت‌ها می‌تواند تاثیرگذار باشد. این کارشناس همچنین ضمن کم‌رنگ دانستن عوامل روانی ناشی از هیجانات سیاسی در تحریک بازار سرمایه در ادامه به آفتاب اقتصادی گفت: علل روانی پس از انتخابات ماندگار نخواهند بود و فکر نمی‌کنم با توجه به تشنگی بازار سرمایه برای رشد واقعی بتوان خیلی بر روی این عوامل ثانویه حساب باز کرد. وی همچنین در ادامه افزود که پیش‌بینی من است که در ماه‌های باقی‌مانده سال 96 بازار سرمایه وضعیت بهتری خواهد داشت. اما جهش‌های هیجانی خارج از عرف نمی‌تواند شیب ملایم رشد بازار سرمایه را به صورت خلق‌الساعه رشد دهد. در این بین چند فاکتور اساسی در مورد تصمیمات اقتصادی دولت‌ها چه دولت فعلی و چه دولت بعدی در بازار سرمایه تاثیرگذار خواهد بود. این آیتم‌ها شامل نرخ ارز، نرخ سود بانکی، تصمیمات مالیاتی برای شرکت‌ها و نحوه تعامل دولت با سرمایه هست، وقتی اینها مشخص شود طبیعتاً تاثیر واقعی را بر وضعیت بازار سرمایه خواهد گذاشت. وی در باره‌ای وضعیت گروه بانکی نیز ضمن اشاره به نیاز به تصمیم‌گیری‌های کلان در این زمینه افزود: هنوز برنامه‌ای منسجمی برای تغییر شرایط موجود مشاهده نمی‌شود، اما فکر می‌کنم حفظ شرایط موجود علی‌رغم تمام کاستی‌ها امکان‌پذیر است و نباید انتظار شرایط نازل تری خواهد داشت.

به پسا انتخابات خوش‌بین هستیم
محمد رضا آرام بنیار، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه امین دیگر کارشناس بازار سرمایه بود که ضمن ابراز خوش‌بینی نسبت به تغییرات
پسا انتخاباتی بازار سرمایه به آفتاب اقتصادی گفت: فارغ از آنکه چه کاندیدی بر سر کار بیایید با توجه به دوره‌ای نه‌چندان پر نوسان و پررونق چند ساله اخیر می‌توان انتظار داشت که با توجه به سیگنال‌های ساطع شده از کلیت بازار شیب مثبت بازار قابل پیش بینی است. رئیس‌جمهور دولت دوازدهم باید برنامه‌اش متمرکز بر رشد و رونق اقتصادی مبتنی بر تولید و صنعت باشد، علی‌الخصوص که برنامه مشخص داشته باشد برای بعضی از عناوین و از جمله مهم‌ترین آنها بخش صنعت مسکن است و باید برنامه‌ای برای رونق صنعت مسکن داشته باشد و هر برنامه‌ای قابل اعتنای باید شامل تامین مالی و افزایش حجم معاملات مسکن نیز شود تا بتواند این صنعت را گسترده‌تر کند. همچنین رئیس‌جمهور باید در رابطه با صنعت مهم پالایشگاهی و پتروشیمی وضعیت این صنعت را مشخص‌تر کند، باید بالاخره وضعیت نرخ خوراک پتروشیمی مشخص شود، باید تفکر بخش خصوصی و عرضه کالا در پتروشیمی و این موضوع که بخش‌های مهم و تصمیم‌ساز در این زمینه در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد، قطعاً تاثیرگذار خواهد بود و رونق بیشتری را موجب خواهد شد. در بحث تعادل در سیاست‌های بین‌المللی می‌تواند وضعیت بازار سرمایه را تثبیت کند. اقتصاد کشور ما بخش عمده‌ای از آن به دولت تکیه دارد و طرف‌های خارجی تجارت با کشورمان نیز منتظرند تا این تعادل و تثبیت مشاهده شود. آرام بنیار گفت: به نظرم امید خیلی خوبی وجود دارد در بازار سرمایه که پس از انتخابات گشایشی ایجاد شود.