• چهارشنبه، 25 تیر 1399
  • Wednesday 15 July 2020
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد بین‌الملل / اقتصاد کلان  -  شماره خبر: 36  -  20 دی 1395 ساعت 15:35


اقتصاد جهان در سال 2017 به کجا خواهد رفت؟
آفتاب اقتصادی - الهام علائی: در راستای پیش بینی اقتصاد جهان در سال آینده چند پرسش اساسی مطرح است؛ اول اینکه وضعیت اقتصاد و بازارهای جهان در سال 2017 چگونه خواهد شد؟ آیا شرایط اقتصادی جهان در سال آینده بهتر خواهد شد؟ آیا اقتصاد و بازار سهام در منجلاب برگزیت غرق خواهد شد یا از آن عبور خواهد کرد؟ آیا شوک حاصل از انتخاب ترامپ ادامه خواهد یافت یا از بین خواهد رفت؟ و نهایتا وضعیت اقتصاد جهان با وجود ناپایداری‌های کنونی به کجا خواهد انجامید ؟
با توجه به اینکه تقریبا تمام پیش بینی‌های سال 2016 با شکست مواجه شدند، کارشناسان اقتصادی هفته نامه ایندیپندنت بر آن شدند تا به بررسی وضعیت اقتصاد جهان در سال آینده بپردازند. جیمز مور، مفسر ارشد کسب‌وکار هفته نامه ایندیپندنت گفت: « من از یک گروه کارشناس اقتصادی درخواست کردم که پیش بینی خود را درباره سال آینده ارائه دهند». پس از اتفاقات عجیبی که در سال گذشته روی دادند، پیش بینی حوادث سال آینده کار آسانی نیست. شاخص بورس لندن با ضعیف شدن پوند، به پایداری رسید. حقیقت این است که این شاخص تحت تاثیر کمپانی‌های بین المللی قرار دارد که عمده سرمایه گذاری خود را خارج از بریتانیا و در بازار وال استریت انجام می‌دهند. جیمز مور گفت: « این اتفاقات دیری نخواهند پایید. پیش بینی من، اصلاح برخی الگوها تا پایان فصل بهار است. همچنین تولید اوپک در بیشتر روزهای سال افت خواهد کرد. به علاوه در صورتی که قیمت نفت شناور نباشد، پایدار خواهد ماند. از سوی دیگر، دولت بریتانیا به سیاست‌های اقتصادی کنونی خود در راستای اهدافش ادامه خواهد داد. تورم موجب خواهد شد که بانک‌های انگلستان به افزایش نرخ سود بیندیشند که این مسئله منجر به ایجاد تنش با وزرا خواهد شد. از طرفی، مشخص خواهد شد که دفتر پیش بینی بودجه که به دلیل بدبینی‌ها نسبت به برگزیت مورد انتقاد است، بیش از‌حد خوشبینانه عمل می‌کند. در کل، پیشرفت اقتصادی به کندی صورت خواهد گرفت. ضریب اطمینان مصرف کننده که تا کنون پایداری خود را حفظ کرده است، تحت تاثیر بی ثباتی بازار و تورم قرار خواهد گرفت».
به نوشته ایندیپندنت، هیجان وال استریت به واسطه چشم انداز مالیاتی ترامپ، کاهش خواهد یافت و سایر اقدامات منجر به تحریک اقتصاد بیمارکنونی خواهد شد. این هفته نامه معتقد است که به دلیل زلزله پوپولیستی که برگزیت و ترامپ ایجاد کرده اند، حداقل یک انتخابات نامطلوب در پیش است. انتخابات سراسری در دو قطب اصلی اتحادیه اروپا یعنی آلمان و فرانسه بیش از هر زمان دیگری  نگران کننده به نظر می‌رسد. حتی اگر پیروزی خانم مرکل در آلمان را قطعی بدانیم با توجه به تجربیات انتخاباتی اخیر باید از امر اجتناب کرد اما نتیجه انتخابات فرانسه و پیروزی راستگراهای افراطی در این کشور ممکن است به معنی پایان اتحادیه اروپا باشد؛ رشد  اقتصادی کند که به ویژگی جدایی‌ناپذیر اقتصادهای اروپا طی سال‌های اخیر تبدیل شده در سال 2017 نیز تداوم خواهد یافت. نهایتا اینکه بازار در پایان سال اندکی تغییر خواهد کرد. بالفور بیتی، مدیر عامل شرکت لئو کویین از کسب و کار به عنوان یک کوه یخ یاد کرد. او گفت:« اعداد و ارقام ( منهای ضرر و زیان ) تنها 10 درصد از آنچه را که در کسب و کار اتفاق می‌افتد منعکس می‌کنند».

تکرار زلزله پوپولیستی برگزیت و ترامپ
کریس بوشان، تحلیلگر ارشد بازار گفت: « سال 2016 در حالی به پایان رسید که ظاهرا همه پیش بینی‌ها به بن بست رسیدند. پس از اتفاقات مهم سال گذشته، سرمایه گذاران باید به تماشای رویدادهای بزرگ سیاسی اروپا یعنی انتخابات هلند، فرانسه و آلمان بنشینند». وی افزود:« ممکن است در اثر ثبات یورو و بازارهای بین المللی، زلزله پوپولیستی برگزیت و ترامپ تکرار شود. تنها امید ما این است که نتایج نظرسنجی‌های 2017، دقیق‌تر از نتایج سال گذشته باشد. برنامه فدرال رزرو ایالات متحده برای سه برابر کردن نرخ‌ها در سال جاری، نشان دهنده تغییر سیاست‌های بانک مرکزی است که با گذشت زمان آشکارتر خواهد شد. بانک مرکزی اروپا با سهولت بیشتری ادامه خواهد داد؛ این در حالی است که اگر نرخ تورم در بریتانیا افزایش یابد، بانک مرکزی انگلستان ناچار به تجدید نظر در نرخ‌ها خواهد شد».
بازار سهام در اواخر سال 2016 به دلیل اصلاحات قبل از ژانویه رشد داشت. عامل اصلی این رشد که بیشتر آن از اوایل نوامبر اتفاق افتاد، برنامه‌های ترامپ بود. در آینده اقتصاد جهان برخی جزئیات موثر خواهند بود؛ اما اگر تلاش‌ها کافی نباشند، ممکن است برای چندین ماه شاهد آشفتگی در بازار باشیم. از سوی دیگر، نرخ‌های بالاتر در ایالات متحده می‌تواند به معنی تغییر سرنوشت دلار ایالات متحده باشد که پیامدهایی جدی برای کمپانی‌های ایالات متحده و قیمت کالاها خواهد داشت. به علاوه، دلیل عمده بهبود شاخص بورس لندن در سال گذشته، بازگشت قیمت کالاها و ضعیف شدن پوند بود که منجر به خرید سهام شرکت‌های بین المللی بزرگ توسط سرمایه گذاران شد. کاهش قیمت کالاها به دلیل افزایش دلار و ثبات پوند در حد فعلی، احتمالا کار را در ماه‌های آینده مشکل خواهند کرد.
استفان آدامز، رئیس سهام کیمز کاپیتال گفت:« سال آینده برای سرمایه گذاران با رویدادهای سیاسی همراه خواهد بود. به عنوان مثال می‌توان به انتخابات اروپا (شامل آلمان، هلند و فرانسه) پیامدهای ریاست جمهوری ترامپ و آغاز مذاکرات برگزیت اشاره کرد. اتفاقات سال 2016 به ما آموخت که ریسک سیاسی لزوما برای همه بازارها منفی نیست؛ بویژه اگر موجب شود که تمرکز بر سیاست‌های مالی افزایش یابد.»
به طور معمول ارزش درآمد حاصل از قراردادها در دوران سیاست انقباضی (افزایش نرخ بهره) توسط فدرال رزرو ایالات متحده صورت می‌گیرد. دو دلیل عمده برای روند مثبت آن وجود دارد: نخست اینکه بازده اوراق قرضه در حال افزایش است و بنابراین قیمت سهام و بازده اوراق قرضه به روال مثبت گرایش دارند. دوم اینکه قرار است سود سهام برای اولین بار پس از پنج سال رشد کند.
از سوی دیگر گری وایت، تحلیلگر ارشد سرمایه گذاری گفت:« احتمالا به دلیل رشد چشمگیر شرایط مالی بریتانیا در سال 2017 اقتصاد بریتانیا بهتر از پیش بینی‌ها خواهد بود.» وی افزود:«بانک مرکزی انگلستان که اخیرا رشد اقتصادی 1.4 درصدی را برای سال آینده پیش بینی کرده، ناچار به تجدید نظر در این رقم و بالا بردن آن به حدود 2 درصد خواهد بود. همچنین بعید به نظر می‌رسد که تورم موجب ایجاد نگرانی شود. هرچند با کاهش ارزش پوند، قیمت کالاهای اساسی افزایش می‌یابد، اما به دلیل ایجاد فضای رقابتی بسیار شدید، ضربه اصلی به خرده فروشان وارد می‌شود.

تغییر نظم کنونی جهان مدرن
چندی پیش اکونومیست نیز به تحلیل اقتصاد جهان در سال 2017 پرداخت. این موسسه معتبر، در گزارش خود عنوان کرد که 10 کشور از آسیای شرقی، آفریقا و خاورمیانه بیشترین نرخ‌های رشد اقتصادی در سال آینده را از آن خود می‌کنند که در صدر آنها یمن قرار دارد. این موضوع بیانگر این است که در تحلیل‌های کنونی، احتمال دستیابی به صلح در این کشور جنگ‌زده جدی گرفته می‌شود. علاوه بر این، اکونومیست در بخشی ویژه به دو پدیده مهم سال 2016 یعنی «برگزیت» و «پیروزی ترامپ» پرداخته و با بررسی پیامدهای این دو پدیده بر اقتصاد جهان، پیش‌بینی کرده بود که دولت‌های پوپولیستی، راست‌گرا و ناسیونالیست‌های اقتصادی در سال آینده قدرت بگیرند. موضوعی که به گفته اکونومیست، سال 2017 را به سالی ناخوشایند برای لیبرال‌ها تبدیل می‌کند و نظم کنونی جهان مدرن را دستخوش تغییر خواهد کرد.
در این بررسی به انتخاب ترامپ به‌عنوان چهل و پنجمین رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا نیز اشاره شده و این رویداد به‌عنوان «آغاز یک نظم نوین و تیره‌تر جهانی» هشدار داده شده بود. برای لیبرال‌ها، سال 2016 سالی ترسناک بود. موجی از خشم پوپولیست‌ها غرب را درنوردید، بریتانیایی‌ها را به رای دادن برای خروج از اتحادیه اروپا کشاند و موجب شد آمریکایی‌ها یک تاجر مستغلات را به‌عنوان رئیس‌جمهور چهل و پنجم خود انتخاب کنند که هیچ تجربه سیاسی ندارد. این انتخاب منجر شد سیاست‌های غربی از چپ در برابر راست به باز در مقابل بسته تغییر کند و موجی از نارضایتی علیه جهانی شدن را نشان بدهد.

انگلستان تابع سیاست‌های
ایالات متحده است
در همین راستا آفتاب یزد با مهدی پازوکی به گفتگو پرداخت. این کارشناس اقتصادی درباره آینده اقتصاد جهان با تشریح شرایط اقتصادی ایالات متحده و انگلستان گفت:« ایالات متحده و دولتمردانش در تلاش هستند تا منزلت اقتصادی خود را در جهان به دست آورند. از آنجا که بخشی از هزینه جنگ‌ها و بحران‌های منطقه ای در نقاط مختلف جهان توسط آمریکا تامین شده، اکنون ترامپ و همفکرانش به این می‌اندیشند که توان تولیدی و اقتصادی ایالات متحده را در سال 2017 افزایش دهند و دلار همچنان تنها ارز یکه تاز در عرصه اقتصاد جهان باشد و نقش بی بدیل و ممتازی را در این عرصه ایفا کند». پازوکی افزود:« در مجموع، آمریکا و اتحادیه اروپا با یکدیگر در رقابت تنگاتنگ هستند؛ به گونه ای که هر یک از آنها تلاش می‌کنند بازار اقتصادی خود را به دست آورد تا از طریق قدرت اقتصادی بتوانند بر جهان تسلط یابند. انگلستان نیز به دنبال دستیابی به استقلال خود در اروپا است و سیاست این کشور معمولا تابع سیاست ایالات متحده است».
وی درباره برگزیت گفت:« انگلستان احساس می‌کرد که قدرت یورو از پوند بیشتر شده و نیز می‌دانست که آلمان قوی‌ترین کشور اتحادیه اروپا و چهارمین اقتصاد جهان برتر است؛ از سوی دیگر در بسیاری موارد انگلستان باید پیرو قدرت‌هایی مانند آلمان، فرانسه، ایتالیا اسپانیا و کشورهای اسکاندیناوی می‌بود. بنابراین انگلستان تصمیم گرفت حس ناسیونالیستی انگلیسی را زنده کند و از اتحادیه اروپا خارج شود؛ هرچند این امر پیامدهای بسیاری برای انگلستان داشته و دارد».
پازوکی درباره آینده اقتصاد انگلستان اظهار داشت:« در هر صورت لندن یکی ازمهمترین بازارهای مالی جهان است. تحلیل شخصی من این است که انگلستان در سیاست‌های خود پیرو ایالات متحده خواهد بود. ناگفته پیداست که لندن و نیویورک به عنوان دو قطب اقتصادی دارای ارتباطات گسترده ای هستند. بسیاری از سرمایه گذاران بزرگ نیویورک بریتانیایی هستند و سیاست بریتانیا به ایالات متحده وابسته است».
این کارشناس اقتصادی درباره احتمال اجرای وعده‌های انتخاباتی ترامپ گفت:« مسائل اقتصادی زمینه پیروزی ترامپ در انتخابات بود. برای جامعه آمریکا بسیار مهم است که بتواند قدرت اقتصادی خود را در اتحادیه‌های منطقه ای، آسه آن، نفتا و تمامی‌جهان ارتقا دهد. همچنین برآورد می‌شود که این کشور به سوی کاهش هزینه‌های نظامی‌در بحران‌های مختلف جهانی گام بردارد.»

دولت بریتانیا به سیاست‌های اقتصادی کنونی خود در راستای اهدافش ادامه خواهد داد. تورم موجب خواهد شد که بانک‌های انگستان به افزایش نرخ سود بیندیشند که این مسئله منجر به ایجاد تنش با وزرا خواهد شد

به دلیل زلزله پوپولیستی که برگزیت و ترامپ ایجاد کرده اند، حداقل یک انتخابات نامطلوب در پیش است

برنامه فدرال رزرو ایالات متحده برای سه برابر کردن نرخ‌ها در سال جاری، نشاندهنده تغییر سیاست‌های بانک مرکزی است که با گذشت زمان آشکارتر خواهد شد

دلیل عمده بهبود شاخص بورس لندن در سال گذشته، بازگشت قیمت کالاها و ضعیف شدن پوند بود که منجر به خرید سهام شرکت‌های بین المللی بزرگ توسط سرمایه گذاران شد