• پنجشنبه، 6 تیر 1398
  • Thursday 27 June 2019
گروه خبر: اخبار  -  شماره خبر: 33  -  20 دی 1395 ساعت 15:30


20هزار واحد تولیدی و صنعتی کشور از رکود خارج شد
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: 20 هزار واحد تولیدی و صنعتی کشور طی سال جاری از رکود خارج و فعال شده است. رضا رحمانی روز یک‌شنبه در همایش رونق تولید در منطقه ویژه اقتصادی سیرجان افزود: 140 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای فعال‌سازی واحدهای صنعتی و تولیدی کوچک و متوسط اختصاص یافته است. او اظهار کرد: طرح رونق تولید و خروج از رکود واحدهای تولیدی و صنعتی در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و با همکاری دست اندرکاران بخش صنعت، معدن، کشاورزی و همکاری بانک‌ها عملیاتی شد. او با اعلام ظرفیت‌های استان کرمان در بخش صنعت و معدن و تاکید بر استفاده بیشتر از این ظرفیت‌ها، سهم استان کرمان را در تسهیلات فعال‌سازی واحدهای صنعتی و معدنی راکد پنج هزار میلیارد ریال عنوان کرد. او افزود: اقتصاد مقاومتی راهبرد اصلی ظرفیت‌هاست و این استان در این بخش عملکرد خوبی داشته است. رحمانی تصریح کرد: 16 بنگاه اقتصادی در استان کرمان مسئولیت تحقق طرح‌های اقتصاد مقاومتی را برعهده داشته است که شرکت صنعتی و معدنی گل گهر سیرجان در این زمینه به خوبی نقش خود را ایفا کرده است. قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در چشم انداز توسعه 20 ساله، 55 میلیون تن فولاد در کشور نیاز است و در برنامه ششم توسعه که تولیدات فولاد 35 میلیون تن است، کرمان قطب تولید فولاد کشور به شمار می‌رود که تولید 11 میلیون تن فولاد را این استان برعهده دارد. رحمانی، تجهیز معادن، نوسازی منابع و استفاده از تکنولوژی پیشرفته و جدید را اولویت کاری وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد و گفت: استان کرمان طرح‌های اقتصادی خوبی را با برنامه‌های معین و منطقه‌بندی و تقسیم فعالیت‌ها انجام داده است که می‌تواند به عنوان الگو به سایر استانها تعمیم داده شود. او با اشاره به وجود 12 درصد بیکاری در استان کرمان افزود: این امر به دلیل جوان بودن جمعیت کشور است و هر ساله نیروهای تحصیل کرده و جوان به بطن جامعه وارد می‌شود که با فعالیت واحدهای تولیدی و صنعتی می‌توان اشتغال را هم به حداکثر رساند. رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی‌نیز رونق تولید را عزم مجلس در راستای اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: رفع مشکلات را وظیفه خود می‌دانیم و کرمان از استان‌های صنعتی و معدنی کشور است که مس، آهن، فیروزه و زغال سنگ دارد و با اعمال درست ارزش افزوده درآمد و کسب و کار مردم و آبادانی استان کسب می‌شود.
عزیز اکبریان افزود: از محل ارزش افزوده معادن کرمان باید در بانک‌های این استان سرمایه‌گذاری شود و با درآمد آنها شاهد محرومیت زدایی این خطه باشیم.
مدیرعامل شرکت صنعتی معدنی گل گهر سیرجان نیز از سرمایه گذاری 220 هزار میلیارد ریال در منطقه توسط این مجتمع صنعتی و معدنی خبر داد.
ناصر تقی زاده افزود: در 9 ماهه امسال حدود 10 میلیون تن کنتسانتره و هفت میلیون تن گندله و بیش از یک میلیون تن آهن اسفنجی تولید شده که بیش از 30 درصد افزایش تولید را داشته ایم.
مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی گل‌گهر سیرجان افزود: امسال 2 میلیون و 627 هزار تن محصولات و کنتسانتره تولیدی به ارزش 95 میلیون دلار داشته‌ایم که نسبت به مدت مشابه سال قبل 37 درصد رشد داشته است.
وی بومی‌سازی و کمک به ساخت تجهیزات داخلی، تکیه بر توان ظرفیت‌های داخلی و افزایش مشارکت سرمایه‌های انسانی و ارتقاء رقابت را از برنامه‌های اصلی این مجتمع عنوان کرد و توجه به اقتصاد مقاومتی را اولویت کاری شرکت‌ها و کارخانه‌های تابعه دانست.
نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی‌هم از جذب منابع اعتباری استان و کسب رتبه دوم توسط سیرجان خبر داد و گفت: برای اجرای سیستم آبیاری تحت فشار در باغ‌های پسته سیرجان 2 هزار میلیارد ریال اختصاص یافته و این اعتبارات محدودیت ندارد و کشاورزان از فرصت به دست آمده استقبال کنند.
شهباز حسن پور به مشکل آب بخش صنعت و معدن اشاره کرد و از اجرای طرح فاضلاب با هزینه 230 میلیارد ریال توسط شرکت صنعتی و معدنی گل گهر در سیرجان خبر داد و اظهار کرد: این مجتمع صنعتی و معدنی در راستای مسئولیت‌های اجتماعی در این بخش مهم سرمایه گذاری کرد تا بتواند بخشی از آب مورد نیاز خود را تامین کند و طی مدت یک ماه آینده عملیات اجرایی فاضلاب شهرستان سیرجان آغاز می‌شود.
در پایان این نشست تفاهم نامه طرح فاضلاب به حجم عملیات 630 کیلومتر لوله گذاری و احداث 53 هزار متر مکعب تصفیه خانه بین شرکت صنعتی و معدنی گل گهر و شرکت آب و فاضلاب استان کرمان به امضا رسید.