• شنبه، 31 فروردین 1398
  • Saturday 20 April 2019
گروه خبر: اخبار‌مهم / بورس / گزارش  -  شماره خبر: 283  -  4 بهمن 1395 ساعت 20:48

آفتاب اقتصادی بررسی می کند:

شفاف‌ترین شرکت‌های بورسی معرفی شدند
آفتاب اقتصادی: شرکت‌های بورسی گزارش‌های فصلی خود را تقریباً به‌طور همزمان‌بر روی سامانه کدال منتشر کردند. همزمانی ارائه گزارشات با زمان‌بندی پایانی سال باعث شد که حجم
 انبوهی از اطلاعات در برابر سهامداران قرار گیرد و تحلیل این دانسته‌های یک‌باره و پرحجم به یکی از موضوعات روز در تالار بدل شده است. در این بین سازمان بورس با ارائه گزارش دوره‌ای خود بر اساس معیارهای همچون به‌موقع بودن و قابلیت اتکا شفاف‌ترین شرکت‌های بورسی را معرفی کرد.
قند شیرین بورسی
تاثیر رشد قیمت‌های جهانی بر گروههای کالایی در بورس در نوع خود جالب توجه است. در صورت محقق‌شدن وعده‌های که اکثراً محقق نشده و ارتباطات بیشتر تجارت جهانی می‌توان امید داشت که این تاثیرگذاری‌ها و سینرژی تجاری بیشتر نیز شود. به‌طور خلاصه صنایع مرتبط با قیمت‌های جهانی ( معدنی - فلزی و پتروشیمی) از دو عامل رشد قیمت‌های جهانی و رشد دلار منتفع شده و مطابق انتظار و بعد از یک رالی رشد در قیمت این سهم‌ها طی دو‌ماه اخیر، سودآوری شرکت‌ها عموماً تعدیل مثبت داشتند. در بین صنایع داخلی هم نشانه‌هایی از تخفیف رکود و افزایش فروش از جمله در خودروسازان دیده شد. در صنایع غذایی و قند و شکر هم این افزایش مقداری فروش و رشد نسبی قیمت‌های فروش باعث بهبود عملکرد‌ها بود.

دارایی‌های فزون و سود کاهنده !
در گزارش‌های فصلی شاید یکی از گروه‌ه‌های جالب خدماتی‌ها بودند این شرکت‌ها ی خدماتی عموماً مطابق بوجه و برخی شرکت‌های ساختمانی با توجه به نحوه شناسایی درآمد در هنگام فروش پروژه ها، فعلاً ارزش دارایی هایشان افزایشی اما سود اعلامی امسالشان نزولی بوده است. رشد‌های ماه‌های قبل در نمادهای فلزی معدنی با انتظار همین تعدیل‌ها بود. برای ماه‌های باقی‌مانده تا پایان سال نیز بسته به وضعیت قیمت‌های جهانی و نرخ دلار می‌تواند با ثبات باشد. همچنین پیش‌بینی سود سال مالی آتی، طی دو‌ماه باقی‌مانده از سال، می‌تواند شرایط کوتاه‌مدت بازار را تعیین کند. با توجه به احتیاط کلی مدیران در اعلام سود تخمینی نمی‌توان انتظار رشد سریعی در بازار را داشت.
شفاف‌ترین‌های بورس کدام‌ها هستند
بورس‌ها در هر کشوری بالطبع قانون‌گذاری و هدف‌گذاری‌های اولیه، باید شفاف‌ترین بخش اقتصاد باشند . سهامداران نیز طبیعتاً نام شرکت‌های شفاف اعلام‌شده را با اولویت‌بندی بیشتری به خاطر خواهند سپرد
اداره نظارت بر ناشران بورسی شرکت بورس تهران، رتبه‌بندی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران را از نظر کیفیت افشا و اطلاع‌رسانی مناسب را هر سه‌ماه یک بار منتشر می‌کند. امتیاز اطلاع‌رسانی ناشران براساس وضعیت اطلاع‌رسانی آنها از نظر قابلیت اتکا و به‌موقع بودن ارسال اطلاعات محاسبه شده‌است. معیار به‌موقع بودن بر اساس زمان ارسال اطلاعات توسط شرکت (گزارش پیش‌بینی‌ درآمد هر سهم، صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای حسابرسی‌نشده، صورت وضعیت پرتفوی، اظهارنظر حسابرس نسبت به پیش‌بینی درآمد هر سهم اولیه و شش‌ماهه و صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای شش‌ماهه، صورت‌های مالی حسابرسی‌نشده و شده پایان دوره مالی و برنامه ‌زمانبندی پرداخت سود سهامداران) در مقاطع تعیین‌شده در دستورالعمل افشای اطلاعات و با لحاظ کردن میزان تاخیر در ارسال اطلاعات، مورد محاسبه قرار می‌گیرد. میزان نوسانات و تغییرات در پیش‌بینی‌های ارسالی و همچنین تفاوت‌های میان مبالغ پیش‌بینی‌شده و عملکرد واقعی حسابرسی‌شده معیار قابلیت اتکا در این محاسبات است. آخرین اطلاعات رتبه‌بندی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران، براساس امتیاز کسب‌شده از نظر کیفیت افشا و اطلاع‌رسانی مناسب برای دوره دوازده‌ماهه منتهی به 30 آذر 95 به همراه اطلاعات مقایسه‌ای دوره دوازده‌ماهه منتهی به 31 شهریور 95 در روزهای گذشته روی سامانه کدال قرار گرفت.
بر‌اساس این گزارش از 301 شرکت حاضر در بورس تهران شرکت بازرسی فنی و کنترل خوردگی تکین کوی با دریافت بیشترین امیتاز در سه گزینه به‌موقع بودن، قابلیت اتکا و اطلاع‌رسانی رتبه اول را در فهرست شرکت‌های بورسی کسب کرد. شرکت‌های صنعتی بهشهر، داروسازی زهراوی، پتروشیمی مبین و خدمات انفورماتیک دیگر شرکت‌هایی بودند که رتبه دو تا پنجم این جدول را از‌آن خود کردند. انتهای این جدول 301 سطری متعلق به پنج شرکت پالایش نفت تبریز، سیمان کارون، پالایش نفت تهران، بانک ملت و بانک پاسارگاد بود که غیر‌شفاف‌ترین شرکت‌های بورسی بودند. ( از آن‌جا که شرکت‌های سرمایه‌گذاری براساس دستورالعمل‌های جدید، ملزم به ارائه پیش‌بینی درآمد هر سهم نیستند، امتیاز مربوط به این شرکت‌ها به‌طور جداگانه مورد محاسبه قرار گرفته و اطلاعات مقایسه‌ای مربوط به این شرکت‌ها تنها نسبت به سایر شرکت‌های سرمایه‌گذاری‌ ارائه شده ‌است.

تعیین رتبه‌بندی‌ها
اداره نظارت بر ناشران شرکت بورس تهران همچنین رتبه‌بندی شرکت‌ها در بین بازارهای اول، دوم، شرکت‌های هلدینگ و سرمایه‌گذاری‌ها را منتشر کرد. رتبه بندی شرکت‌ها در بازار اول بورس تهران نشان می‌دهد بر اساس سه معیار به‌موقع بودن، قابل اتکا و اطلاع‌رسانی نیز منتشر شده است که در این جدول شرکت‌های صنعتی بهشهر، خدمات انفورماتیک، گروه سرمایه‌گذاری مسکن، داروساز
ی امین و نیرو ترانس 5 شرکت برتر بازار اول هستند. انتهای این جدول هم به نمادهای پالایش نفت تبریز، پالایش نفت اصفهان،
بانک ملت، بانک پاسارگاد و پالایش نفت بندرعباس اختصاص پیدا کرد که در زمره غیرشفاف‌ترین نمادهای بورسی هستند. در بازار دوم بورس نیز در حالی 187 شرکت حاضر هستند که شرکت‌های بازرسی فنی و کنترل‌خوردگی تکین‌کوی، داروسازی زهراوی، پتروشیمی مبین، تولید مواد اولیه داروپخش و ایران دارو در فهرست 5 شرکت اول قرار گرفتند. انتهای این جدول نیز به شرکت‌های کاشی نیلو، آلومراد، کارخانجات کاشی و سرامیک حافظ، پلی اکریل ایران و سیمان کارون اختصاص پیدا کرد.
30 هلدینگ
در رتبه‌بندی شرکت‌های هلدینگی حاضر دربورس تهران نیز از 30 هلدینگ حاضر در این بازار گروه سرمایه‌گذاری مسکن، سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی، سرمایه‌گذاری صنعت نفت، گروه دارویی سبحان و سرمایه‌گذاری البرز در رتبه اول تا پنجم رتبه‌بندی هلدینگ‌ها قرار گرفتند. انتهای این جدول شرکت‌های سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین، توسعه معادن روی، سرمایه‌گذاری ساختمان ایران، گروه صنعتی ملی و سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی قرار گرفتند. بر‌اساس این گزارش در فهرست شرکت‌های سرمایه‌گذاری ( 15 نماد)، سرمایه‌گذاری اعتبار ایران، سرمایه‌گذاری بهمن، سرمایه‌گذاری توسعه ملی، سرمایه‌گذاری سپه و سرمایه‌گذاری نور کوثر ایرانیان در صدر جدول قرار گرفتند. انتهای جدول نیز به نمادهای سرمایه‌گذاری صنعت بیمه، سرمایه‌گذاری خوارزمی، سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی، سرمایه‌گذاری صنعت و معدن و سرمایه‌گذاری ملی ایران تعلق داشت.
صندوق های گریزان از ریسک
در بازار بورس صندوق‌های طراحی شد ( بازتاب انواع خارجی آن ) تا  برای افراد گریزان از ریسک‌های معمول بورسی نیز جذابیت ایجاد کند. دستورالعمل جدید سازمان بورس در اختصاص عایدی و حداقل سرمایه  میزان اطمینان به قابلیت گریز از ریسک این صندوق‌ها را تا حدی کاهش داد . اگر بخواهیم دستورالعمل جدید سازمان را از نگاه دارندگا
 واحدهای  سرمایه‌گذاری صندوق‌های با درآمد ثابت تحلیل کنیم می‌بایست به این نکته توجه شود که اصولاً افراد با آستانه ریسک‌پذیری پایین در چنین صندوق‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند و ساختار این صندوق‌ها در اقتصاد کشورمان به  صندوق‌های بازار پول بی‌شباهت نیست. بر این اساس صندوق‌های با درآمد ثابت ذاتاً برای افراد ریسک‌گریز تاسیس شده‌اند و نباید در دارایی‌های آنها دارایی ریسک داری با نوسانات قیمتی روزانه همچون اوراق بهادار باشد. از این رو، از دیدگاه دارندگان واحدها اختصاص حتی 0.5 درصد از منابع مالی صندوق‌ها به سهام امری نادرست تلقی می‌شود و سبب تحمیل ریسک بر آنها خواهد شد.
سازمان بورس نهادی همچون صندوق‌های با درآمد ثابت را راه‌اندازی کرد که منافع آن می‌بایست عاید بازار سرمایه شود. از این رو اگرچه این گونه صندوق‌ها در شعب بانک‌ها پذیره‌نویسی می‌شوند اما در نهایت درآمد آنها باید عاید بورس شود و سازمان بورس دغدغه مدیریت عملکرد صندوق‌ها به نفع بازار سرمایه را دارد.نباید فراموش کنیم که وضعیت بازدهی و عملکرد صندوق‌های با درآمد ثابت طی دو سال گذشته این گونه نبوده و صندوق‌ها با کمک شبکه بانکی رشد کردند. در این وضعیت سازمان بورس با اعمال فشار و الزام بر صندوق‌ها سبب می‌شود تا ماهیت آنها ریسک‌پذیر و همراه با نوسان شد که این امر موجب افزایش حجم ابطال‌ها و در نهایت خروج نقدینگی می‌شود. ممکن است نهاد نظارتی در کوتاه‌مدت به این نتیجه برسد که الزام سرمایه‌گذاری پنج درصدی صندوق‌ها در سهام باعث ورود نقدینگی به بورس می‌شود اما در نهایت اعتماد سرمایه‌گذاران به بازدهی مطمئن صندوق‌ها از بین می‌رود و این سلب اعتماد موجب
 خروج نقدینگی خواهد شد.ورود نقدینگی به بورس از سوی صندوق‌ها سبب افزایش قیمت سهام شرکت‌ها و رشد نسبت «پی» بر‌ای بازار سهام در کوتاه‌مدت می‌شود، در عین حال نیز در شرایط رونق بازار سرمایه فروشندگانی همچون سهامداران حقیقی با سرمایه بالا، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و صندوق‌های بازنشستگی به جهت کمبود نقدینگی اقدام به عرضه سهام و شناسایی سود خواهند کرد و در نهایت پس از دوره‌ای ارزش سهام شرکت‌ها کاهش می‌یابد. بر این اساس می‌توان گفت بازار سرمایه برای حرکت در مسیر صعودی به تقویت و توسعه زیر ساخت‌های اقتصادی کشور نیاز دارد.

شرکت‌های بورسی گزارش‌های فصلی خود را تقریباً  به‌طور همزمان‌بر روی سامانه کدال منتشر کردند. همزمانی ارائه گزارشات با زمان‌بندی پایانی سال باعث شد که حجم انبوهی از اطلاعات در برابر سهامداران
 قرار گیرد و تحلیل این دانسته‌های یک‌باره و پرحجم به یکی از موضوعات روز در تالار
بدل شده است.

در این بین سازمان بورس با ارائه گزارش دوره‌ای خود بر اساس معیارهای همچون به‌موقع بودن و قابلیت اتکا شفاف‌ترین شرکت‌های بورسی را معرفی کرد.

در بازار بورس صندوق‌های طراحی شد ( بازتاب انواع خارجی آن ) تا  برای افراد گریزان از ریسک‌های معمول بورسی نیز جذابیت ایجاد کند.